Boerderij Starrenburg en haar bewoners Tegenover de buitenplaats Gaeff of Starburg is aan de Bleumer- weg de nu nog aanwezige boerderij Starrenburg gelegen. Het bouwjaar van deze boerderij is niet bekend; wel mogen we aan nemen dat de voorganger ervan deel uitmaakte van de eigen dommen van de eigenaar van de buitenplaats. We kunnen aan de hand van notariële akten, die zijn gepasseerd bij eigendomsoverdrachten, enige bijzonderheden van deze boerderij achterhalen. De oudst bekende verkoping dateert uit 1827; op 12 november van dat jaar vindt er een publieke verkoping plaats van: „Een kapitale en welgelegen huysmanswoning (boerderij) met stalling en berging van hooi voor 17 koeien en 2 paarden met erf, tuin, boomgaard en bosjes, groot 74 roeden en 20 ellen, staande en gelegen te Zuid Bakkum, belend ten oosten Jacob Stuifbergen en ten westen Van Merode Westerloo". Verder worden nog 14 percelen land met een totale grootte van ruim 27 hectare te koop aangeboden i). V VERKOOPING OP REGTERI.TJK GEZAG. Door het miniscer.e van den te Alkmaar res.dètrende Notaris Mr. JAC013 NUHOUT v.tN Dm VEEN zr.i men in gevolge bel;oniei», autorisatie op Woensdag den 14' en Donderdag den I5e November dezes jaarsdes morgens om 9 ure, voor gereed geld, ten huiztf van wijlen PIETER MORSCHte Itaccuni gemeente Castricum i presrmccrrn tc vvrkuupciiAl liet LEVEND VEE, BOEHEN et» BOUWGEREEDSCHAPPEN, Hooi, Haver, Stroo, HUISRAADj' MEUBELEN, INBOEDEL, eu verdere roerende Goederen; be- hobrende tot de Na menschap van gezegde Pieter Morsc'i, te liaccum gemeente Castricum gewoond hebbende en aldaar overleden. Zegt het voort. Afbeelding 1 Openbare verkoping in 1827 van de inboedel van boerderij Starrenburg. De boerderij was eerder eigendom van Pieter Morsch; na zijn overlijden in 1827 worden zijn bezittingen geërfd door zijn 2e vrouw Gijsje Jansdr. Hagen en zijn meerderjarige kinderen Cor- nelis en Maartje Morsch uit zijn eerste huwelijk met Ceetje Dreeger. In genoemde publieke verkoping komt de boerderij met omlig gende landerijen voor 6375 gulden aan Gijsje Jansdr. Hagen; zij had reeds als erfgename 2/3 gedeelte in haar bezit. De publieke verkoping is waarschijnlijk gehouden om er voor te zorgen dat de twee stiefkinderen Cornelis en Maartje Morsch hun rechtma tig erfdeel zouden ontvangen. Tijdens haar eerste huwelijk met Arend Bruin woonde Gijsje in Egmond aan de Hoef, alwaar haar man in 1810 is overleden. In 1811 hertrouwt zij met de dan in Velsen woonachtige weduw naar Pieter Morsch. Vermoedelijk gaan zij zeer kort na dit huwe lijk in Bakkum wonen op de boerderij, die zij in 1817 in eigen dom verwerven. De inrichting van de boerderij Enkele maanden na het overlijden van Pieter Morsch was reeds in aanwezigheid van notaris Jacob Nuhout van der Veen op 8 augustus 1827 een zeer uitvoerige inventarisatie verricht van de veestapel en de inboedel van de boederij 2). In deze beschrijving staat zeer nauwkeurig aangegeven, waaruit de inboedel bestaat en wat in welke vertrekken aanwezig is. De inventarisatie is zo grondig verricht dat o.a. allerlei kledingstukken, serviesgoed, gereedschappen gedetailleerd staan vermeld. Hierdoor weten wij ook uit welke vertrekken de boerderij bestaat. Zo worden genoemd: de keuken, het voorend, een opkamertje, een klein kamertje, de kelder, de koestal en de dors. In de keu ken staat een tafel met 8 stoelen, er is een haard en een bedste de en er hangen 15 schilderijtjes; de keuken is kennelijk als woonkamer in gebruik. Bedsteden zijn er ook in het voorend en op de koestal (voor de knecht). Op de koestal staan 360 zoetmelkse-kazen opgeslagen. Te oordelen naar de boerenge reedschappen worden op de boerderij veel kazen gemaakt. Op de dors staan 2 boerenwagens; in de boet naast de boerderij staan nog een schulpkar en een boerenkar. Aan levend vee staan in het land 17 koeien, 2 vaarsen, 3 pinken, 6 graskalveren, 2 bruine paarden, 4 schapen en 4 lammeren, 5 varkens, 3 kippen en 1 haan. De totale waarde van de roerende goederen, waaronder verder ook veel gouden en zilveren sieraden, wordt geschat op ruim 2900 gulden. Op 14 en 15 november 1827 worden alle roerende goederen in het openbaar verkocht ter verdeling van de nala tenschap van Pieter Morsch 3). Gijsje Hagen blijft het boerenbe drijf uitoefenen; bij de volkstelling van omstreeks 1830 woont zij als 69-jarige weduwe en boerin op de boerderij met de 29-jarige Dirk Castricum en de 26-jarige Dirk Groenveld als boerenknech ten en de 24-jarige Antje Krom als werkmeid. Volgens de beschrijving die bij de instelling van het kadaster in 1830 is opgemaakt, wordt de boerderij omgeven door enkele stukjes bos, een boomgaard, een tuin, bouwland en weiland. De details zijn (zie schets): perceelnr. 190-groot: 2 are 30 ca - in gebruik als: bos 191- 27 are - boomgaard 192- 12 are - huis en erf 193- 4 are 60 ca - tuin 194- 3 are 10 ca - weiland 195- 3 are 50 ca - bos 196- 41 are 70 ca - bouwland Afbeelding 2 Links de boerderij in 1830rechts na de verbouwing in 1896.

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 15