2*0 I NCE.NTIA* CAEFF'B'FA BMT» 2-4NOVLMS'J$79 ÏOA N NL5 CA Erf- SF5 OBUT'JC ivLff'J6~8j 332. Afbeelding 6 Het buitenhuis is afgebroken, alleen de boerderij Starburg rest nog op het oorspronkelijke kadastrale plan van Sectie A te Bak- kum uit 1823 door landmeter F.J. Nautz. De erfgenamen hadden na kennisname van het testament on danks enkele regelingen besloten hun "reght van deliberatie on gekreukt te bewaren" en dus de boedel beneficiair 37) te aanvaar den, bij acte verleden voor notaris P. van Aken te Amsterdam op 1 juli 1707. Een afschrift van dit document lieten zij daarna op de volgende dag door notaris Mr. van der Mieden betekenen in de Schepenkamer van Alkmaar met verzoek dit voor notificatie te willen aannemen, gelijk door Heren Schepenen gedaan is. Toen gebeurde er iets, waarop de erflater gelet op diens maatre gelen tot afweer tegen zijn verre verwanten, al had gevreesd. De advocaat Mr. W. van Erpecum en de procureur Matthias Sti- pel te 's-Gravenhage richtten - ter verkrijging van een mande ment van arrest poenaal en rau actie 38) aan het Hof van Hol land - een request uit naam van Philip Theodore de Sourdeau (hij was auditeur van de Rekenkamer van de Koning van Spanje te Brussel en gehuwd met Barbara van Besten) en uit naam van Jan Guilliam van Besten (de pensionaris der stad Leuven) en van Theodorus Mathias van Besten (ook wonende te Leuven) 39). De requestranten stelden, dat wijlen Aafje Frans tHoen overoud- grootmoeder van hen als weduwe van Jan Gaeff op 14 novem ber 1605 een codicil had gemaakt, waarin zij had voorgeschre ven, dat de goederen, die haar zoons Frans en Claes Gaeff van haar zouden erven, "wedergaen erven en succederen" moesten aan de zijlinie en aan het "bloed" van haar testatrice zonder daarvan te mogen versterven of weggeschonken, dan wel weg gedaan door welke vorm van uiterste wil ook. De testatrice had buiten de twee zoons nog een dochter Grietje Gaeff. Zij was getrouwd met William van Besten, de overgroot moeder en overgrootvader van de supplianten in deze. Frans Gaeff nu was na zijn moeder overleden; hij liet één zoon na, de al eerder genoemde Burgardus Gaeff, met drie kinderen: Jan, Willem en Vincentia Gaeff. Deze Willem is als laatste van de drie in 1707 overleden en derhalve moest 1/3 deel der goe deren - gekomen van Aafje tHoen -, op grond van haar fidei- commis, na aftrek van de legitieme Trebellianique portie verval len zijn aan requestranten. Dezen waren de enigsten in leven van de andere zijde, behorende tot haar bloed. Voorts dat Claes Gaeff zonder kinderen te Amsterdam overleden was, na in zijn testament van 21 januari 1628 zijn broer Frans tot erfgenaam te hebben benoemd, zodat ook hiervan vererving nu op re questranten had plaats gevonden. Mr. Willem Gaeff had nu wel bij zijn laatste wilsbeschikking Mar- garetha Schagen weduwe Laurens van der Hem, die vóór hem overleed en secundo loco haar beide dochters Gertruida van der Hem - gehuwd met Caspar de Bloys - en Agatha van der Hem, meerderjarig geestelijke dochter of clopje te Amsterdam benoemd. Maar die personen bestonden de overledene geens zins, dat zij zelfs ab intestato 40) geen erfgenamen konden zijn. Daarbij kwam, dat de making voor de helft aan het klopje, inge volge de costumen, plakkaten en rechten van het land "notorie nulliter" 41) was. Requestranten spraken de vrees uit, dat de exe cuteurs van de opengevallen boedel de helft van het vermogen zouden uitkeren. Om deze reden meenden zij mandement van arrest te mogen verzoeken teneinde een deurwaarder van den Hove te committeren om in arrest te nemen en in bewaring van de Hoge Overheid te laten nemen en eindelijk een boedelschei ding te gelasten tussen verzoekers en de aangewezen execu teurs; kosten rechtens. Op 12 augustus 1707 verleende het Hof inderdaad "fiat ut peti- tur 42) en Ridder Gaspar de Bloys en de zijnen gaven voor notaris van der Mieden reeds op 27 juli tevoren al volmacht aan de pro cureur Sr. Caspar Seullijn te Alkmaar om "aanwaar te nemen en- de te defenderen 43) alle sodanige questien processen en diffe- renten". Afbeelding 7 Familiegraf van de Gaeffs in de Grote of St. Laurenskerk te Alkmaar. 10

Jaarboek Oud Castricum | 1987 | | pagina 10