geweest van de grote zandverstuivingen in het Oude Duinland schap. Door de verhoogde aanvalskracht van de zee vond af braak plaats van de meest westelijke zandbanken en strandwal- len, waardoor door de wind nog meer zand landinwaarts werd verplaatst. Het Oude Duinlandschap werd overstoven en er ontstond een hoge steile duinrand, welke zich steeds verder naar het oosten verplaatste. Door natuurlijke barrières, zoals bosrestanten, kwa men deze loopduinen tot rust. Voorbeelden van deze zeer hoge binnenduinen zijn te vinden bij Bergen en Schoorl. In Castricum is de binnenduinrand nogal geschonden door de vele zandafgra- vingen in het verleden. Toch zijn er nog enkele hoge duinen aanwezig, zoals het Hoge Duin aan de rand van het terrein van 'Duin en Bosch', de duinen bij Onderlangs en de Papenberg. We kunnen ons voorstellen dat onder invloed van die zandverstui vingen de bewoning in de Middeleeuwen zich ook steeds meer oostwaarts verplaatste. Stroomruggen en oeverwallen werden door middel van een groeiend stelsel van dijken met elkaar ver bonden en werd tevens aansluiting gezocht met de strandwallen en de binnenduinrand. Zo werd getracht om deze gebieden voor bewoning te behouden en tevens de lager gelegen ge- bruiksgronden tegen wateroverlast te beschermen. Water en zand moeten voor de kustbewoners eeuwen lang bronnen van hinder geweest zijn. In het volgende jaarboekje zal worden ingegaan op de archeolo gische vondsten in het beschreven gebied. Geraadpleegde literatuur Adriani, Dr. M.J. en anderen, E. Mooij Bloemers, J.H.F. en anderen Castricum, Gemeentewer ken van, Deelen, D. van, Deelen, D. van, en Scher mer, A., Mörzer Bruins, Prof. dr. M.F. en Benthem, R.J., Scholtens, H.J.J., Staatsbosbeheer, Vos, P.C., Westenberg, J., Zagwijn, W.H., Ontdek de duinen, Uitgave van het I.V.N. in samenwerking met VARA en PWN. Verleden land, archeologische op gravingen in Nederland, Meulen- hof Informatief, Amsterdam 1981. Bestek no 40 Dienst 1980. Historie van Castricum en Bak- kum, Uitg. Pirola, Schoorl 1973. Middeleeuws akkerland onder de Castricummer duinen, Wester heem XII-6-1963. Spectrum Atlas van de Nederlandse Landschappen, 1979, uitg. Het Spectrum, Utrecht, Ant werpen. Uit het verleden van Midden- Kennemerland, Gijsbers en van Loon, Arnhem 1986. Landschapsstruktuurplan Noord- Kennemerland, rapport no 1982-7. De relatie tussen de geologische ontwikkeling en de bewoningsge- schiedenis in de Assendelver pol ders van 1000 vóór Christus, Westerheem XXXII-2/3-1983. Kennemer dijkgeschiedenis, NV Noordhollandse uitgevers mij, Amsterdam-Londen 1974. De ontwikkeling van het Oer-IJ estuarium en zijn omgeving, Westerheem XX-1-1971. 7

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 7