De Castricumse familie Stuifbergen Na zes andere bekende Castricumse families is het nu de familie Stuifbergen, die als Castricumse familie is gekozen voor publica tie in het jaarboekje. De familie Stuifbergen is voor zover is na te gaan een van de oudste Castricumse families. Reeds in het oudst bewaard geble ven doopboek van de Rooms Katholieke kerk (toen werd nog gekerkt in de Schuilkerk aan de Breedeweg) vinden we de do pen van de kinderen van ene Claes Lourisse Stuifbergen. Zijn oudste dochter wordt gedoopt in 1673, dus zal Claes (Klaas) om streeks 1650 geboren kunnen zijn als zoon van ene Louris Stuif bergen. Oudere gegevens over Castricumse inwoners uit vroege re perioden zijn destijds maar zeer spaarzaam opgetekend en zijn nauwelijks bewaard gebleven. Over de familie Stuifbergen zullen vermoedelijk nooit oudere gegevens worden opgespoord en we kunnen deze familie dan ook als een oorspronkelijk Castricumse familie aanmerken. De eerdergenoemde stamvader Claes Stuifbergen heeft 3'A mor gen land gelegen aan de Duinkant. Uit zijn huwelijk met Crelisje Crelis (Cornelisdochter) krijgt hij de zoons Cornelis en Lourens, die het geslacht verder zullen voortzetten. Beide zoons zijn vee houder en hebben elk een boerderij met ca. 15 morgen land (14 ha). Cornelis is bovendien gedurende een aantal jaren schepen (wethouder) in de „Heerlijkheid" Castricum. Afbeelding 1. De handtekening van Lourens Claaszoon Stuifbergen (3) en van diens schoonvader Jan Gerrits Haarlem bij het huwelijk in 1716. Klaas Stuifbergen, de oudste zoon van Lourens, is de enige man nelijke nakomeling van de volgende generatie die kinderen voortbrengt. Klaas is gedoopt in 1718 en is gehuwd met Ariaant- je Vaders. Klaas heeft niet veel bezittingen; hij verdient 16 stuivers per dag met helm planten. Met Klaas begint de eigenlijke uitbreiding van het geslacht Stuifbergen. Uit zijn huwelijk worden 5 zoons geboren t.w. Lourens, Jan, Jacob, Dirk en Cornelis. Alle nu nog levenden Stuifbergen's zijn terug te voeren tot een van deze 5 zoons. Van de oudste zoon Lourens stamt het merendeel van de nu nog in Castricum wonende Stuifbergen's en ook de familie Stuifber gen uit Limmen af. In deze tak vinden we nu nog en in het verle den velen die kapper als beroep gekozen hebben (o.a. „grote en kleine Bertus"). De tweede zoon Jan kreeg o.a. de zoons Klaas en Lourens; Klaas gaat in Bergen wonen. Zijn nabestaanden schrijven sinds ca. 1870 de naam als Stuyfbergen of Stuijfbergen. Momenteel wo nen er nog nakomelingen in Hoorn en Enschede. Van Lourens komt de tak van Willem Stuifbergen, de postbode en de tak uit Akersloot. De derde zoon Jacob woont in Bakkum in een boerderij bij de kruising Bleumerweg en Jan Miezenlaantje; zijn zoon Klaas wordt 95 jaar en woont eveneens aan de Bleumerweg. Uit deze tak komt o.a. Nicolaas Stuifbergen uit de Achterlaan en Wulbert uit de Dr. Jacobilaan. De vierde zoon Dirk woont aan het Slingerpad aan de Duinkant, uit zijn nakomelingen komen o.a. Teunis Stuifbergen van de Breedeweg, de kort na de oorlog overleden Freek Stuifbergen van de Mient en Theunis Stuifbergen tuinder van de Ruiterweg. De jongste en vijfde zoon Cornelis tenslotte is veehouder, woont in de Bergermeer en vanaf ca. 1783 in Oudkarspel; uit zijn grote gezin wordt een zoon Jan geboren, die het geslacht verder te Alkmaar zal voortzetten; diens nakomelingen schrijven eve neens hun naam als Stuijfbergen of Stuyfbergen en wonen o.a. in Alkmaar, Australië en Zwolle. De naam Stuifbergen Het is niet met zekerheid aan te geven waar de oorsprong ligt van de naam Stuifbergen, doch het ligt voor de hand dat een van de voorvaderen zijn naam heeft te danken aan het stuiven van het duin. In ons kustgebied was het stuiven een heel groot probleem. Rond 1500 gaan in verschillende kustplaatsen tiental len huizen verloren door armoede en overstuiving. In het jaar 1514 wordt te Castricum 17 morgen land overstoven; in deze tijd geldt er al een verplichting tot helmbeplanting op de binnendui- nen ook wel de voorduinen genoemd. In een oude beschrijving uit 1514 wordt over Bakkum gezegd: „Ende es heurluyder dorp groot 326 mergen, daerinne gereeckent zijn de duynen ende hooge bergen die zeer verstuiven". Een letterlijker ontstaan van de naam Stuifbergen kan nauwelijks gegeven worden. Aan de hand van een aantal oude akten zien we ook dat de fa milie Stuifbergen direkt met dit probleem te maken heeft. De oudste ons bekende voorvader Claes Louriszoon heeft enkele akkers land nabij de Papenberg, t.w. de Vetkamp en de Pape kints acker. In 1752 legt een aantal oude en geboren Castricum- mers waaronder de 66-jarige Lourens Stuifbergen (nr. 3) een verklaring af dat de voorduinen vanaf 1717 zijn beplant met helm, die door hen zelf uit de zeeduinen werden gestoken. Dit wegsteken van de helm uit de zeeduinen gebeurde zonder dat dit ooit door de eigenaren van die duinen of namens hen door hun duinmeiers (jachtopzieners) ooit is verboden; kennelijk werd op dat moment het wegsteken van helm uit de zeeduinen niet meer getolereerd. Ook had Lourens persoonlijk veel hinder van het verstuiven. In een verklaring voor Schout en Schepenen getuigen in het jaar 1754 ene Pieter Kuijs oud 50 jaar en Arjan Pieterse oud 53 jaar en beiden wonende te Castricum, dat sinds 30 jaar het land van Lourens Stuijfbergen genaamd „de Duijn-Crogt" ongeveer over een breedte van 8 roeden is overgestoven en nu een geheel vormt met de duinen. Als bewijs dat het overgestoven land van Lourens Stuifbergen is, wordt nog een zogeheten snippeflauw (een net om snippen te vangen) vermeld, die door Jan Haarlem, de schoonvader van Lourens, op dit land werd opgesteld. Deze snippeflauw heeft nog in 1752 meer dan een roede breedte over het land van Lourens gehangen!! Claas, de zoon van Lourens, verdient de kost met helm planten. In het register betreffende de financiën van de duinbeplanting komen we zijn naam vaak tegen. Zo zien we dat hij in 1763 sa- 30

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 30