Voorwoord In dit jaarboekje wordt vooral het gebied belicht aan de zuidoost kant van de gemeente. Dit gebied wordt begrensd ten westen door de Cieweg en de Heemstederweg, ten noorden door de Dorpsstraat en de Alkmaarsestraatweg tot de Limmervoort en ten oosten en zuiden door de gemeentegrenzen van Limmen, Uitgeest en Heemskerk. Afgezien van enkele huisjes aan de zuidzijde van de Dorpsstraat is dit tot voor enkele tientallen ja ren geleden een uitgestrekte weidelandschap van bijna 500 hec taren nagenoeg zonder enige bewoning. De boerderijen waren op enkele uitzonderingen na gesitueerd buiten dit gebied en wel aan de Breedeweg, aan de Brakersweg en aan de Kooiweg. De bebouwing begint eigenlijk naar verhouding nog maar kort geleden en wel in 1964 met de bouw van bejaardenhuis 'De Boogaert', gevolgd door de bouwplannen Molendijk Zuid (1967), Molendijk Noord (1970) en Noord End (1975). Het aanzien van dit polderlandschap met zijn kavels, dijken en sloten is zeer veel eeuwen onveranderd gebleven. De veldna men van de verschillende weidepercelen zijn eveneens van zeer oude oorsprong en een aantal is bij oudere Castricummers nog bekend. Dat gedeelte wat van de oeroude en grotendeels na tuurlijk gevormde verkaveling nog is overgebleven zal in de ko mende jaren door de bebouwing in het plan Albert's Hoeve en de mogelijke ruilverkaveling voorgoed verdwijnen. Dit jaarboekje zal vooral uit een historische benadering de land schapsontwikkeling, de vroegere bewoning (afgeleid van arche ologische vondsten) en de landschappelijke bijzonderheden van dit gebied behandelen. Voor de inrichting van het gebied wordt vooral uitgegaan van de situatie omstreeks 1830 toen na de in stelling van het Kadaster nauwkeurig de bewoning, de grootte, ligging en gebruiksdoel van de vele percelen zijn opgetekend. Het hiervoor aangegeven gebied wordt door het Kadaster als de sectie C aangeduid. Als markante bijzonderheden vinden we in 1830 in deze sectie de korenmolen, de geest Heemstede, de boerderijen Albert's Hoeve en Kronenburg en de eendenkooi. In afzonderlijke arti kelen wordt aan deze onderwerpen aandacht besteed. G. van Geenhuizen Voorzitter. De verdeling van de gemeente Castricum in kadastrale secties.

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 2