"de werf" zou kunnen zijn, dat wil zeggen de plek waar de geza menlijke dorpen van Kennemerland hun vergaderingen hiel den. In mei 1359 vond een dergelijke bijeenkomst plaats. Er bestond ook een zegel van "die gemeen scepen van Kennemer land", dat in ieder geval gebruikt werd om daarmee op 28 okto ber 1307 een overeenkomst te bezegelen, die Willem van Haer- lem met de buren van Castricum sloot. In een brief van 11 april 1426 preciseert Gravin Jacoba, wie aan de gemene werf mogen deelnemen: in de eerste plaats Kenne merland, de West-Friese coggen, Edam en Zeevanck. De heer Groesbeek constateert dat de kleine rechthuizen in de dorpen waarschijnlijk niet ingesteld zullen zijn geweest op der gelijke massale bijeenkomsten en vraagt zich af of het Huidto neel ook hiervan de plaats was. Het zou ook Heemstede kunnen zijn geweest. Geen twijfel daar over kent de schrijver W.J. Hofdijk in zijn boek "Ons voor geslacht in zijn dagelijks leven geschilderd", uitgegeven in 1875. Hij vertelt van een wandeling in de tijd van Karei de Grote vanaf Oud-Velsen. Na een beschrijving van het Huidtoneel komt de navolgende passage. "Nogmaals een weinig verder, en thands weder ter rechterhand, moogt ge ook wel een blik zijwaarts werpen. Daar ligt der Kinheimeren mullum of heemstede, waar zij ten ding komen, en waar de jaarlijkssche vergadering wordt gehouden naar oude zede en recht." Bronnen o.a. J.K. de Cock, D. van Deelen, J.W. Groesbeek, J. Hof, W.J. Hofdijk, J. Westenberg, Bijdrage tot de historische geogra fie van Kennemerland in de Midde leeuwen op fysisch-geografische grondslag, Arnhem 1980. Historie van Castricum en Bak- kum, Schoorl 1973. Heemskerk onderweg van verle den naar heden, Heemskerk 1978. De abdij van Egmond van de aan vang tot 1573, 's Gravenhage-Haar- lem 1973. Ons voorgeslacht. Kennemer-dijkgeschiedenis, Amsterdam-Londen 1974. Toch daarmee is de vraag nog niet definitief beantwoord of Heemstede te Castricum nu betekent woonplaats of vergader plaats. Waarschijnlijk zal het raadsel wel nooit worden opgelost. Laat ons in ieder geval Heemstede en omgeving met zijn eeuwenou de verkavelingen als belangrijke erfenis uit het verleden zo goed mogelijk voor ons nageslacht bewaren. N.A. Kaan. Boerderij Kronenburg. 24

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 24