Wat deze plaats altijd tot enige voornaamheid stempelde was, dat sedert de 17e eeuw tot in onze tijd, enkele van de bewoners steeds schepen, later wethouder van de gemeente Castricum waren. Zo was ook een voorvader van de tegenwoordiger bewo ner, lange jaren wethouder en loko-burgemeester. "Jaap Kuijs de Heer" of "Jaap Kuijs van Heemstede", zoals hij werd genoemd, leefde van 1837 tot 1916. (zie afbeelding 3) De boerderij Heemstede (zie afbeelding 4) lag eigenlijk niet zo eenzaam aan de Korendijk als het nu wel lijkt. Volgens een kaart uit 1680 van 't Hoog-Heemraetschap van de Uytwaterende Sluysen in Kennemerlandt en de West Vrieslandt, liep van het huis Heemskerk of Marquette een voetpad naar Heemstede, dat men over een brug bereikte. Vandaar was het kasteel Kronen burg via de Heemstederweg zeer nabij. Bovendien zijn er aan wijzingen o.a. uit een akte betreffende een akkoord tussen de gemeenten Heemskerk en Uitgeest en het polderbestuur over het onderhoud van dijken, daterende uit 1577 dat Korendijk en Heemstederdijk een funktie hadden als verbinding tussen de postweg Haarlem-Alkmaar en Uitgeest. De oude boerderij Heemstede was met de voorzijde naar de Korendijk gericht en bij de familie Kuijs wordt nog verteld dat Jaap Kuijs de Heer bij menig marskramer bekend was, omdat hij door zijn gezond heidstoestand gedwongen nog al eens voor het raam naar bui ten zat te kijken. Afbeelding 2 Schilderij van de oude boerderij Heemstede thans De Groene Klaver aan de Kerkedijk van Sijf Portegies. Deze boerderij ging in 1944 door toedoen van de Duitsers in vlammen op. foto H.J.G. Heide man. daar enig land en wel mede namens zijn zusters Antje, Agie en Willemijntje. Genoemde Agie was gehuwd met Gerrit van der Veer, die in 1765 daar nog woonde. Een stuk land aldaar gele gen werd "Agiebuurt" genoemd. Van 1785 tot 1827 woonde daar de familie Van den Dam, daarna de familie Lans en vanaf 1859 tot nu toe de familie Kuijs. Afbeelding 4 Schilderij van de oude boerderij Heemstede aan de Korendijk van Sijf Portegies. foto H.J.G. Heideman. Plaats van de "Gemene Werf" In zijn boek over de geschiedenis van Heemskerk noemt de oud-provinciaal archivaris mr. Groesbeek de mogelijkheid dat de naam Heemstede verband zou kunnen houden met Emeke de naamgever van Heemskerk. Emeke of Emece zou de stichter zijn van een kapel, die later de parochiekerk van Heemskerk zou worden. Emeke zou zijn do micilie op de oude geest Heemstede (Emece-stede) te Castricum gehad kunnen hebben. Tenslotte waren Castricum en Heemskerk vele eeuwen onder dezelfde "Heer" verenigd. Simon van Haerlem, stichter van "Het Huys te Castricum" 1250), later kasteel Kronenburg ge noemd, was de eerste in een lange reeks. Wij zijn begonnen met het noemen van een van de betekenis sen van Heemstede de plaats waar het gericht over bijzondere landsaangelegenheden gehouden wordt. De heer Groesbeek koppelt aan een beschrijving van de betekenis van het Huidto neel waar de huldiging van de Graven van Holland als Graven van Kennemerland plaatsvond, ook de vraag waar de plaats van Afbeelding 3 Jaap Kuijs de Heer of Jaap Kuijs van Heemstede. 23

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 23