Heemstede te Castricum Heemstede te Castricum betekent eigenlijk gewoon woonplaats of domicilie te Castricum. Een andere betekenis van Heemstede is volgens het Middel-Nederlandsch Handwoordenboek de plaats, waar het gericht over bijzondere landsaangelegenheden gehouden wordt en ook de terechtzitting of rechtbank zelf. Heemstede is de naam van een zeer oude buurtschap van Castricum, gelegen tegen de grens met de gemeente Heems kerk aan de Maer- of de Korendijk. Genoeg aanleiding dus om te proberen wat meer inzicht te krijgen in de historie van dat ge bied. De Geest Heemstede De stuwwallen en de strandwallen zijn de eerste gebieden in Noord-Holland geweest, die bewoond werden. Men vestigde zich voornamelijk op de randen van de hoge gronden en begon vandaar met de ontginning van het aangrenzende gebied. De akkers op de strandwallen, geesten genaamd, combineerde men met graslandgebruik in de lagere vochtige strandvlakten. Bij de ontginning van de strandvlakten stuitte men op allerlei natuurlijke obstakels, als geulen, kreken en stroomwallen. Met de verkaveling en de waterhuishouding moest hierop worden ingespeeld. Hierdoor ontstond er een onregelmatig verkave lingspatroon, dat zo typerend is voor een groot deel van de pol ders in Kennemerland. Afbeelding 1 Gedeelte van de kaart van Beverwijk en omstreken anoniem Coll. Bodel Nijenhuis. Univ. bibl. Leiden. Op deze kaart uit 1650 springt de geest Heemstede aan de Korendijk er duidelijk uit. Heemstede is zo'n oude geest, van waaruit de ontginning van het omliggende gebied plaats vond. De naam Heemstede komt al vroeg voor in de geschriften, dank zij het feit dat graaf Dirk II een hoeve te "Heemstede" schonk aan de abdij van Eg- mond. De schenkingsakte dateert uit omstreeks het jaar 980. De geest van Heemstede wordt omgeven aan de zuidzijde door de Korendijk, die weer aansluit op het in verlengde van de Ko rendijk gelegen Heemstederdijkje, aan de westzijde door de Heemstederweg, ook wel Schapenakker genoemd en aan de oostkant door de Buytendijk (zie afbeelding 1). Tegenwoordig bestaat de geest grotendeels uit weidegebied, maar de bodem bestaat uit zandige stroomwalgrond. Het gebied ligt ongeveer 1 meter hoger als het omringde land. De geest Heemstede en de noordelijker geesten Oosterbuurt en Noorteinde werden beschermd tegen het water, dat via de Die of D'ije opgestuwd kon worden, door een aaneengesloten bedij king, bestaande uit de Korendijk, Kerkedijk en Bogaardsdijk. Het gebied ten oosten van deze dijken was het z.g. "Buitendijks" land. De Korendijk vanaf de binnenduinrand aansluitend op de geest Heemstede en het Heemsterdijkje, ligt op de oude grens tussen Castricum en Heemskerk. Buurtschap Heemstede Soms droegen de Graven voor bepaalde delen van hun gebied aan edelen een stukje bestuursmacht over. Aan het bezit van een dergelijke "heerlijkheid" waren allerlei voordelen verbon den. De heren benoemden schout en schepenen en genoten een aan deel in de door hen opgelegde boetes. Castricum telde vijf buurten: Kerkbuurt, Oosterbuurt, Heemstee, Noorteinde en Kleibroek. Per buurt werd een sche pen benoemd. De schout met zijn vijf schepenen, geassisteerd door armmeester, kerkmeesters, molenmeesters en weesmeesters bestuurden het dorp. In 1791 werd chirurgijn Jacob Drost schepen van de buurt Heemstede. Schout en schepenen vaardigden in 1782 een veror dening uit, waarin de ingezetenen van Oosterbuurt en Heemste de verplicht werden om een deel van de oude Heerenweg vanaf de Korendijk, de Heemstederweg en verder alle overige binnen wegen in de Oosterbuurt gelegen gezamenlijk te onderhouden. De zorg voor de wegen op Heemstede komt ook tot uitdrukking in een keur (politieverordening) van Castricum. Een boete wordt gesteld van 42 Kennemer schellingen op overtreding van het verbod om met wagens, karren of andere rijtuigen buiten het karrespoor te rijden, anders dan om te passeren "op de laen, leg gende op Heemstee". In de Oosterbuurt, Kronenburg en Heemstede stonden in 1857 30 huizen en 17 schuren. Op de geest Heemstede zelf hebben nooit meer dan 6 woningen gestaan. Binnen het gebied van de geest staan nu nog twee boerderijen, één aan de Kerkedijk en één aan de Korendijk. De boerderij aan de Kerkedijk heet nu "de Groene Klaver" maar heette vroeger net als de boerderij aan de Korendijk "Heemstede" (zie afbeelding 2) Uit oude kaarten blijkt dat waar nu nog de boerderij Heemstede staat al vanaf de 17e eeuw bewoning is geweest. In 1732 woon de daar Cornelis Pieterz. Adrighem en in 1737 diens zoon Pieter Cornelisz. Adrighem. In laatstgenoemd jaar verkocht deze al- 22

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 22