Arie is naast veehouder, grootgrondbezitter ook kerkvoogd. Uit zijn huwelijk wordt in 1864 een zoon Albert en in 1867 een dochter Grietje geboren. Arie overlijdt op 88 jarige leeftijd in 1921; na zijn overlijden wordt de boerderij met maar liefst 31 ha land door zijn zoon Albert geerfd. Zijn dochter Grietje, gehuwd met Cornelis Schermerhorn, veehouder in de Schermer, erft een boerderij met 21 ha land in de gemeente Oudorp. Albert Asjes blijft ongehuwd, hij geeft de boerderij de naam Al- bert's Hoeve en weet zijn bezit in de loop der jaren met nog en kele percelen weiland met een totale grootte van bijna 8,5 ha uit te breiden, t.w. het Lutjeven (sectie C nr 33), het Braveld (nr 58) en de weilanden Kist en Kamer (nrs 65 en 69). Albert houdt zich niet actief bezig met de veehouderij. Zijn land verhuurt hij gro tendeels tegen billijke prijzen aan verscheidene Castricummers; voor zijn paarden reserveert hij wat hooiland; paarden zijn na melijk z'n grote liefhebberij De eendenkooi van Albert Asjes In de dertiger jaren laat hij eveneens uit liefhebberij op een paar honderd meter van de boerderij een bossage aanleggen en een vijver graven. Op 12 juli 1937 richt hij een verzoek aan Hare Ma jesteit de Koningin om deze vijver ("waarin zich inmiddels vele eenden plegen op te houden") te mogen inrichten tot eenden kooi. Omdat deze eendenkooi gelegen is te midden van eigen landerijen, is het voor hem niet noodzakelijk, zijn eendenkooi af te palen (voor dit begrip zie het artikel over de oude eendenkooi in dit jaarboekje). De wildschadecommissie heeft hierbij geen bezwaar in verband met de onschadelijke ligging van de vijver voor de omgeving. Omdat de aanvrager Albert Asjes dan al 71 jaar oud is en er ook geen recht van afpaling wordt verzocht, acht de commissie een persoonlijke vergunning tot uitoefening van het kooirecht voldoende. Urenlang observeert Albert, als groot dierenliefhebber, vanuit zijn schuilplaats de soms duizenden eenden. De kooi is nooit in gebruik geweest voor het vangen van eenden. Albert Asjes gaat met zijn tijd mee; de Albert's Hoeve is in Castricum een van de eerste boerderijen, waarin electrisch licht wordt aangelegd, ook is hij een van de eerste autobezitters in Castricum. Afbeelding 6 Zo was de stal gedurende de zomer opgemaakt; veel antiek por- celein. Op overeenkomstige wijze wordt het testament gevolgd; de boerderij wordt vanaf 2 maart 1940 door de stichting verpacht aan boer Jacob Roele. De oude Roule is op 88 jarige leeftijd in 1977 overleden; zijn kleinzoon zet het bedrijf voort. Krachtens de eerdergenoemde testamentaire beschikking kan de stichting de bezittingen niet verkopen. Ingevolge een gerech telijke uitspraak wordt de stichting in 1976 gemachtigd tot de verkoop en tot liquidatie van de stichting. Kort daarop komen de weilanden vrij voor de toekomstige oostelijke uitbreiding. In 1985 is hiermee een eerste begin gemaakt, t.w. de bouw van 12 HAT eenheden in een te herbouwen Albert's Hoeve. Het handhaven van de Albert's Hoeve en ook van de eenden kooi als toekomstige plantsoenvoorziening is een juist besluit van het gemeentebestuur en getuigt van enig respekt voor de laatste wens van de legendarische Albert Asjes. S.P.A. Zuurbier Stichting 'het Albert Asjesfonds' Op 16 okt. 1939 overlijdt Albert. In zijn testament heeft hij be paald dat zijn gehele bezit moet worden ondergebracht in een op te richten stichting 'het Albert Asjesfonds'. Het hoofddoel van de stichting zal zijn de boerderij in stand te houden en de op brengst van het bedrijf te besteden aan godsdienstige- en liefda dige doeleinden. De kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Gemeente zal het bestuur van de stichting moeten vormen; de boerderij moet de naam Albert's Hoeve blijven dragen en door een protestantse boer worden bewoond. Ook de eendenkooi moet in stand wor den gehouden en dienen als rustplaats voor vogels. Noten: 1) dd. 5 apr. 1797 Oud Recht. Archief van Castricum 2) dd. 5 mrt. 1810 idem si dd. 7 mrt. 1827 nots. Jacob Nuhout van der Veen 4i dd. 7 mei 1861 nots. C. Breedt Bruijn si dd. 17 dec. 1921 nots. FW.A. van Riet 2e jaarboekje Oud Castricum: "Wie was Albert Asjes" tekening H.M. Vermanen. 21

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 21