11 z8 Afbeelding 3 Een plattegrond uan de boerderij met schuren en omliggende weilanden omstreeks 1830; vanaf de boerderij loopt door het weiland de Voorweid' een voetpad naar de kruising Cieweg- Breedeweg. De zoon Albert is geboren in 1793 en trouwt in 1825 met Elisa- beth de Bie, dochter van de gemeenteontvanger en schilder Wouter de Bie. Uit hun huwelijk worden 10 kinderen geboren. Elisabeth overlijdt reeds in 1839 op 36 jarige leeftijd bij de ge boorte van het jongste kind. Na haar overlijden worden de bezit tingen tot en met het huisraad in de boerderij geïnventariseerd om te zorgen voor een eerlijke verdeling van haar nalatenschap tussen haar man en de nog minderjarige kinderen. In de nota riële acte van deze inventarisatie kunnen we een aardig idee krijgen van de inrichting van de boerderij en de waarde van het huisraad en de veestapel. Inrichting boerderij Volgens deze inventarisatie is de boerderij ingedeeld in de woonkamer, het voorend, de opkamer en de horn (keuken?). In de woonkamer zijn o.a. 1 tafel, 8 stoelen, 1 kast, 1 bedstee, 2 klokken en een (open) haard. De waarde van de tafel en de 8 stoelen wordt geraamd op in totaal 3,30 gulden, terwijl de 2 klokken, die in vergelijking vrij kostbaar geweest moeten zijn, worden getaxeerd op 15 gulden. In het voorend zijn o.a. 2 tafels, 4 stoelen, 1 lessenaar, 1 glazen kastje en enkele schilderijen. De opkamer is ingericht als slaap kamer met 2 bedden en een kastje; in de horn staan 3 (was)ke- tels, 3 emmers en een rekje met borden. De veestapel bestaat uit 20 koeien, 4 vaarzen, 8 pinken, 2 paar den en een zeug. Een koe wordt getaxeerd op 55 gulden per stuk. Verder zijn er 2 boerenwagens, 1 oude speelwagen en ge reedschappen voor het kaas- en boter maken. Naast het werk op het grote boerenbedrijf is Albert evenals zijn vader ook actief in de Nederlands Hervormde kerk; hier komen we hem tegen als kerkvoogd en kerkmeester. Op 16 dec. 1860 overlijdt Albert Asjes, zijn bezittingen gaan daarbij over op zijn zoon Arie. In de acte van eigendomsoverdracht 5>, die is gepas seerd voor notaris Breedt Bruijn te Uitgeest bestaat de nalaten schap uit "een huismanwoning (boerderij) genaamd de Boter- dijk, erve, werf, dorsch, hooiberg, loods, stalling, wagenhuis, buitenstookplaats met bakkersoven, boet, tuin en boomgaard"; verder uit diverse percelen weiland. Arie is geboren in 1833; hij trouwt in 1861 met Dieuwertje Bom- mezij, een schatrijke boerendochter uit de Schermer. Van haar ouders erft zij o.a. een boerderij met 21 ha land. Door zijn ruime financiën kan Arie diverse percelen weiland kopen ter grootte van ruim 22 ha, waaronder de Aalmoeskamp (sectie C nr 62) en het Kromme Stuk (nr 63) - deze percelen waren reeds in het be zit van zijn vader, maar waren door zijn broer Hendrik geërfd -, verder de Ossenkamp (nr 131), de Rietkamp (nr 21) en vier grote percelen weiland, direkt ten oosten van de boerderij (nr 35 t/m 38). In de sectie B koopt Arie het weidje bij huis in de Ooster- buurt (nr 809) en de Damakkers (nr 444). Afbeelding 4 De boerderij vóór de afbraak; de nu herrezen boerderij doet qua schoonheid hier niet voor onder. Afbeelding 5 De indeling van de afgebroken boerderij 20

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 20