De Albert's Hoeve sa Te midden van de weilanden ver verwijderd van andere bebou wing stond aan de Bogaardsdijk een boerderij, die in deze eeuw de Albert's Hoeve is gaan heten. Al op een zeer oude kaart van omstreeks het jaar 1600 treffen we op of nabij dezelfde plaats hier een boerderij aan. Recente opgravingen doen vermoeden, dat al kort na de aanleg van de Bogaardsdijk aan het einde van de 12e eeuw op deze plaats reeds van bewoning sprake is. Opvallend is dat de archeo logische vondsten een aaneensluitende bewoningsperiode aan geven van achtereenvolgens kogelpot-, Pingsdorf-, Paffrath- en Siegburg aardewerkscherven. in het duingebied van Castricum. Uit hun huwelijk worden al daar 9 kinderen geboren. Het vergaat Evert financieel kennelijk goed, want in 1810 21 kan hij de hier besproken boerderij met het land in de Oosterbuurt kopen voor de somma van 4450 gulden; in die tijd een aanzien lijk bedrag. Dat het hem goed gaat blijkt ook uit het feit dat hij in Castricum de op een na hoogste belastingaanslag moet beta len. Van 1814 tot 1826 is Evert Asjes tevens ouderling in de Ned. Hervormde kerk. Na zijn overlijden gaat de boerderij en het land in 1827 over op zijn zoon Albert3|. Inmiddels is het bezit gegroeid tot ruim 17 hectare. Hoe groot die bezittingen zijn, komt pas in 1830 aan het licht, als in Neder land het Kadaster wordt ingesteld. Nauwkeurig zijn de percelen gemeten en de functies ervan genoteerd. Op de kaart die in dat jaar is gemaakt van de boerderij en het omliggende land is dui delijk te zien dat ten westen van de hoeve de zo geheten 'Voor- weid' ligt (groot 2,8 ha) en dat dit land wordt doorsneden door een voetpad vanaf de Breedeweg richting boerderij. Direkt ten noorden van de boerderij is een kleine moestuin gesitueerd (17 are) en ten zuiden ligt een boomgaard van 9,2 are. Oostelijk van de Bogaardsdijk loopt een sloot. De overige percelen land lig gen her en der verspreid in de Castricummerpolder en wel vol gens het Kadaster in de sectie C; te weten nummers 59 en 60 'het Lange Stuk' groot ruim 3 ha, nr 62 'de Aalmoeskamp' groot 1,4 ha en nr 63 'de Boschakkers' ook wel 'het Kromme Stuk' ge heten groot 2,4 ha. Aan de Korendijk ligt het weiland 'de Kampjes' (nr 193) groot 3,2 ha, aan de Uitgeesterweg 'het Roobusch' (nr 214) groot 1,6 ha en aan de Breedeweg twee akkers bouwland (groot elk ca. 26 are). Afbeelding 1 Fragment van een kaart van voor 1600; hierop staat links de boerderij aan de toen coren (keur)dijk geheten. De tekst is later op de kaart bijgeschreven. In de nabijheid van de boerderij staat een watermolen. De bouwvallige boerderij, die in 1985 is gesloopt, is vermoede lijk in de 18e eeuw nieuw gebouwd. Hoe zijn voorganger er heeft uitgezien weten wij niet; bij toeval is de eerdergenoemde kaart ontdekt; hierop is de vroegere boerderij - zij het zeer klein - weergegeven, waardoor we toch een indruk krijgen. Over de bouw van de Albert's Hoeve in de 18e eeuw is niets te vinden. De eerste verkoping, die in oude acten tot nu toe werd aangetroffen, is in 1797 waarbij de boerderij met omliggende landerijen wordt aangekocht door ene Frans van Dijk voor 4950 gulden. Dertien jaar later wordt de boerderij met ca. 12 hectare weiland verkocht aan Evert Asjes. Hiermee begint in 1810 de lange periode dat de boerderij in het bezit is van de familie As jes. De Familie Asjes Evert Asjes is geboren in 1757 in Dalfsen in Overijssel. Met twee broers komt hij naar deze omgeving en gaat in Heemskerk wo nen. In 1786 trouwt hij met de Heemskerkse Codijntje Hessing en zij gaan wonen op de Brabantsche landbouw, een boerderij Afbeelding 2 Hier is de boerderij uit een kaartboek van omstreeks 1640. Aan de andere kant van de (Kerke)dijk is ook hier de watermolen aangegeven. H 173 •Ml 19

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 19