Kadaster in 1830. De molen stond oorspronkelijk op perceel 49; in 1830 is dit perceel aangetekend als tuin met een grote van 6,1 are; perceel nr 50 is het molenhuis met het erf van in zijn geheel 2,8 are en perceel nr 51 is een stukje bouwland van 13,2 are. De 3 percelen vormden voordien het grondgebied dat hoorde bij de molen. Het molenhuis is nog lang bewaard gebleven en bewoond ge weest. Op 20 dec. 1816 koopt Willem IJpelaan het molenhuis met de bijbehorende grond van Hermanus Beugeling. Willem, dagloner en schulpvisser, was op 25 mei 1815 getrouwd met Grietje Admiraal uit Egmond Binnen; vermoedelijk zijn zij kort na hun huwelijk in het molenhuis gaan wonen. Op 18 jan. 1844 wordt het geheel vervolgens verkocht aan Jo- hannes Frederik Rommel, kastelein van de Rustende Jager te Castricum. In het oude molenhuis hebben na Willem IJpelaan nog vel fami lies gewoond; in 1870 woont er Cornelis van den Dam en zijn vrouw Cornelia Morsch. Oude Castricummers kunnen zich nog herinneren dat hier achtereenvolgens de familie Sengers, De Wit en Scheerman woonden. Op het erf moet ook nog jarenlang een molensteen hebben gelegen. Afbeelding 4 Het oude molenhuis; het bredere achterste deel is er in 1861 bij gebouwd. In 1936 is het huis afgebroken in verband met de ver breding van de weg. Afbeelding 5 Het huis van Cor Mooij, gebouwd in 1919 op de plaats waar meer dan een eeuw daarvoor de Castricumse mee/molen heeft gestaan. In 1919 werd naast het molenhuis een huis gezet voor Cor Mooij; toen deze naar Amsterdam vertrok hebben nadien o.a. nog de families Woudstra en Brakenhoff in dit huis gewoond. Het oude molenhuis en het laatstgenoemde huis moesten in 1936 worden afgebroken om een aanzienlijke verbreding van de Alkmaarderstraatweg mogelijk te maken. Tegenover het molenhuis stonden nog een boerderij en een lang tuidershuis, hiertussen is later nog het huis voor de familie Bot neergezet. In het lange tuindershuis woonde de familie Kors- man. Dit buurtje was een apart stukje Castricum, het heette va nouds "de molenhuisjes". Door de sterke uitbreiding van Castri cum is dit helaas allemaal verdwenen. Alleen de straatnaam 'Molenweide' herinnert ons nog aan dit buurtje uit Castricums verleden. E.A. Steeman-Borst Bronnen o.a.: archief Grafelijkheidskamer. oud rechterlijk archief van Castricum. verpondingsregister uit 1731. aantekeningen van P. Boer uit Alkmaar. Historie van Castricum en Bakkum door D. van Deelen. 18

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 18