r is. De dijk roto is geno- achtergrond eshoeve om ge gronden e grens van in Heemste- r het westen idgrens van sluit op de erdijk gehe- grens met zuiden van urlijke gren- is tussen de :rlast uit het trook is een egenstelling een opval- last uit deze ik zichtbaar artikel 'Van et jaar 1643. 'g baande in braak blijkt. 1940 de om- ak is achter- i doorbraak, i namen als rom-wiel). ;de en heeft kering loopt op een dijk- e loopt, het 1. Heemskerks eze dijk ligt c evenwijdig irecht op de stederdijk is dijk een dui- :st Heemste de heeft meer de vorm van een tamelijk onaanzienlijke kade (onderdeel van het land). Het meest oostelijke deel gaat weer over in een dijklichaam aan sluitend op het Ziendijkje in de gemeente Uitgeest. Het dijkje is ook jonger, aangelegd aan het einde der 13e eeuw. Aangezien de aanleg ongeveer samenvalt met het verlengde deel van de grote St. Aagtendijk, zou verondersteld kunnen wor den, dat de dijk noodzakelijk was om wateroverloop uit het drassige binnendijkse land uit het noorden te weren. Het land onder Heemskerk en Uitgeest ligt op een duidelijk lager peil dan de ten noorden van de Heemstederdijk gelegen gebieden. Ook het feit dat Heemskerk belast was met het onderhoud van dat dijkje wijst daarop. Het principe werd gehanteerd: 'Wie het water deert, het water keert'. De Oosterbuurt De Oosterbuurt wordt ten oosten afgesloten door de Boogaards- dijk tussen de Asjeshoeve en Heemstede. Niet onvermeld mag blijven de binnen de dijk gelegen Heemstederweg, die tot en met Heemstede doorloopt. Mogelijk dat deze weg vóór de aanleg van de omdijking ook een waterkerende funktie heeft gehad. Ook het dijktracé langs de Oosterbuurt is laag. Noorteinde Noorteinde wordt beschermd door de Bogaardsdijk, vroeger ook wel Molendijk genoemd. De naam Bogaard verwijst naar de bij de Asjeshoeve gelegen hebbende boomgaard. De naam Molen komt voort uit een meel- molen, die al in een windbrief uit 1607 wordt genoemd. De mo len is in 1812 afgebroken. In dit aan Castricums noordgrens gelegen gebied komt ook de Brakersdijk voor, die vroeger als Brakersdijk werd aangeduid. Het sluit aan op het punt, waar de Boogaardsdijk begint bij het Schulpstet en via een grillig verloop naar het zuid-oosten ein digt op de Nesdijk tussen Limmen en Uitgeest. De Nesdijk sluit op zijn beurt weer aan op het noordelijkste stuk van de St. Aagtendijk bij de buurtschap Dorregeest halverwege Akersloot en Uitgeest. De Brakersdijk omsluit behalve de gronden rond Bakkum ook een opvallend stuk land, dat van oudsher De Nes genoemd wordt. Deze ook Langenes genoemde geest, die tot het grond gebied van Limmen behoort, is al in de Middeleeuwen be woond. De aaneengesloten bedijking rond Noorteinde en Oosterbuurt wordt gesitueerd in het laatste deel van de 12e eeuw. Het Noorteinde of Noord-End is sinds de Middeleeuwen een der buurtschappen van Castricum. Het ligt op hooggelegen zand gronden op een oost-west gelegen landtong evenwijdig met de Schulpvaart. De Schulpvaart is het restant van een grote geul, de noordelijke tak van het estuarium rond Castricum's hogere gron den. Het natuurlijke verloop van het water is ten behoeve van de scheepvaart vergraven. Het vormde een niet onbelangrijke waterweg voor het vervoer van o.a. schelpen naar het Alkmaar- dermeer en vandaar naar de grote doorgaande waterwegen. Het hier gelegen Schulpstet duidt nog op de losplaats, waar de schelpen geladen werden. De Schulpvaart is een fraai meande rend riviertje, dat nu een belangrijke rol vervult in de waterhuis houding. Samenvatting Resumerend kunnen we van de dijken op Castricums grondge bied zeggen, dat deze voornamelijk van lokale betekenis zijn geweest. De in de regionale betekenis secundaire dijkjes hebben voornamelijk de bedoeling gehad om het overtollige water uit de lager gelegen delen van de Castricummer polders op te van gen. Dit is zeker zo na de afsluiting door de St. Aagtendijk. De dijkjes in Castricum en de omliggende gemeenten Limmen, Uitgeest en Heemskerk liggen rond het laaggelegen land in de Castricummerpolder. Daarmee wordt de indruk gewekt, dat de laagst gelegen landen als het ware opgeofferd werden om de ho ger gelegen gebieden van wateroverlast te vrijwaren. Behalve in extreme gevallen zullen de dijken niet of nauwelijks een kering tegen stormvloeden zijn geweest. De huidige toestand Van de oude dijken is deels nog veel te zien en zijn deels geheel verdwenen. Van de Bogaardsdijk is door de oostelijke uitbrei ding van ons dorp vrijwel niets meer over gebleven. Slechts een klein stukje achter de zojuist in 1986 herbouwde Asjeshoeve herinnert eraan. Van de Kerkedijk is.nog een stuk bewaard ge bleven tussen de Heemstederweg en vandaar naar het zuid oosten naar de boerderij aan de spoorlijn Castricum-Uitgeest. Dit is de noordgrens van Heemstede. Het vervolg over de spoor dijk is geheel verdwenen. Duidelijk herkenbaar is de Korendijk, die via de Heemstederweg ten zuiden van de spoorlijn te voet bereikbaar is, vanwaar men via de dijk de duinen kan bereiken. Aan het einde ervan ligt het Krengenbos, mogelijk een restant van het vroegere grensbos uit de Middeleeuwen. De Heemste derdijk is moeilijk bereikbaar en is nog nauwelijks in het land schap waar te nemen. Een stukje is nog wel waarneembaar, waar de dijk achter de boerderij bij het station van Uitgeest te gen de provinciale weg aansluit. Ook een stukje van de Brakers dijk sluit op deze weg aan, dat begint achter de tennishal de Bloemenbaan. Over de provinciale weg verliest de dijk zich in het land. De oor spronkelijke ligging tussen de provinciale weg en de Limmer- koog bij Uitgeest vormt ook nu nog de gemeentegrens met Lim men. In de polder is nog veel te zien van het oorspronkelijke land schap, dat door een samenspel van de natuur en menselijk in grijpen is gevormd. De kronkelende waterloopjes van de Schulpvaart, de Die en de Hendrikssloot zijn de restanten van belangrijke Middeleeuwse stromen. De kavelsloten en greppels geven nog het grillige ver loop van de Middeleeuwse ontginningen aan. inderdaad nog aan, want voor de deur staat de ruilverkaveling van de Groot-, Limmer- en Castricummerpolders. Gevreesd moet worden, dat door de daarmee gepaard gaande herinrichting van de landerijen het landschap, dat een grote cul tuurhistorische waarde heeft, voorgoed zijn charme zal verlie zen. F. Baars Afbeelding 4 De Bogaardsdijk gezien vanuit het oosten met op de achter grond de R.K. Pancratiuskerk. Een smal laag dijkje met aan weerszijden afwateringssloten. De foto is genomen vóór de oostelijke uitbreiding Molendijk aan het einde van de zestiger ja ren. 11

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 11