Afbeelding 1 Hotel Armeria dat tijdens de oorlogsjaren werd afgebroken. 18 april De richtingborden worden weggehaald in de kuststreek. 19 april De strijd tegen het streven van het Nationaal Socialisme is nog steeds niet geluwd. In een herderlijk schrijven hebben de bis schoppen van Nederland sterk geprotesteerd tegen de onbarm hartigheid van de Jodenvervolging. Het grote gevaar van de Arbeidsdienst werd scherp in het licht gesteld, met de ernstige vermaning aan de ouders om hun kinderen er niet heen te sturen. 20 april Een plaatselijk NSB'er heeft een poging gedaan om de pastoor, het hoofd van het schoolbestuur, over te halen reclameplaten van de Nationale Jeugdstorm in zijn school op te hangen. Geen succes. 23 april In het parochiearchief is een beschrijving gevonden van de veldslag te Castricum tussen het Russisch/Engelse leger tegen de Frans/Bataafse troepen in 1799 geschreven door pastoor Bommer. 28 april De NSB-sche kameraadskes hebben de raad gekregen zich uit de kuststrook te verwijderen. 2 Kameraadskes hebben zich ter zake van zenuwen bij Dr. van Nievelt gemeld. Diverse aanplak biljetten van de NSB worden door de eigenaars verwijderd zo genaamd wegens de schoonmaak. Angst voor de landing van de Engelsen, of voorbereiding voor 10 mei, als de NSB de macht in handen krijgt? De NSB-ers schijnen bewapend te zijn. 1 mei Er komen veel soldaten in het dorp. De Christelijke school op Bakkum is bezet, alsook een koloniehuis. Er staan kanonnen op de duinen te Bakkum. 5 mei Bergen aan Zee is ontruimd. Evacuatie is aan de orde van de dag. In Egmond zijn gisteren vijf mensen bij de Gestapo ontbo den, boterhammen en een verschoning meenemen! Enkele NSB-ers zijn vertrokken. 8 mei Een Castricummer is in Lübeck gedood bij een bombardement, zijn naam is Beentjes. De Castricumse NSB-ers zijn naar Mussert geweest met het doel gevangenname te vragen van enkele eer zame Castricummers. 9 mei Er is een ontzagwekkend aantal arrestaties verricht. Alleen in Utrecht al 70. Wie van enige betekenis is, wordt gearresteerd. De burgemeester en commissaris van politie te Velsen zijn spoorloos verdwenen. De burgemeester van Beverwijk is na een dag arrest weer thuisgekomen. (Later ontslagen en toen weer gearresteerd). 10 mei Het is nu 2 jaar geleden, dat de Pruis Nederland is binnengeval len. Tot nu toe is het niet gelukt de Nederlanders te winnen voor de Nieuwe Orde. Wanneer er een nieuwe gemeenschap moet komen dan zullen we die zelf in vrijheid opbouwen, maar dan op Christelijke grondslag. Een nieuwe orde kan geen vrucht zijn van geweld, slavernij en gijzeling. 11 mei De Duitse knecht Anton Mussert is vandaag jarig. Op zich is dit feit te onbenullig voor ons dagboek. De omstandigheden waar onder dit feest gevierd wordt, wettigen om er melding van te maken. Door het lot zijn uit de elf provincies elf NSB-ers geko zen, die aan tafel genodigd zijn door Mussert. Wat grootmoedig! Zullen ze zelf hun bonnen mee moeten nemen? Was Anton niet zo dik dan kon hij in de schaduw staan bij zijn führer. 23 mei Bakkum heeft veel soldaten. Paarden en mannen ingekwar tierd. Tentenkamp bezet. De rijwielpaden naar Beverwijk en Egmond zijn grondig vernield. Op het huis van de weduwe Twisk een ballon gedaald uit Engeland. Dat land bestaat dus nog. 24 mei In IJmuiden wilden 13 officieren in een botter naar Engeland vluchten. Ze zaten in het vooronder verborgen. Er was verraad, want juist die botter werd onderzocht. Ze kregen schoppen volgens ooggetuigen en later de kogel, ook de bemanning van het schip. 26 mei De krant zegt, dat Duitsland de vernietigingsslag heeft beëin digd in de buurt van Charkow en de Russen moeten ook al zo winnen. Ra, ra 30 mei Een vooraanstaand "partijman" heeft beweerd, dat de lijst van gijzelaars van iedere plaats bestaat uit degenen die bij straf maatregelen de wacht hebben moeten houden. Een pijnlijke zaak voor collega Verheul, die in de loop van deze winter in een wacht van 12 tot 2 uur wacht heeft moeten houden in de duinen. Ter opluchting meldde genoemde man er bij, dat uitge zonderd waren NSB-ers enpriesters. Twee Gestapomannen hebben enige uren in het bevolkingsregister in het raadhuis gezocht. I juni Men wordt aangehouden. De portemonnaie wordt nagezien. Voor iedere koperen cent krijgt men 1 gulden boete. 5 juni Heydrich is verhuisd naar de Germaansche hemel. Gratias! Gedurende enkele nachten heeft een geweldige overtocht plaats van Engelse vliegtuigen. Met duizenden. De Amerikaan se zijn er nog niet bij. Keulen en Essen zijn flink geraakt. Vol gens zeggen is de grote houten stellage in de duinen van Noord Bakkum gebouwd als peilstation voor vliegtuigen. II juni Duin en Bosch moet ontruimd worden, beroering in het dorp. Ook de Eenheid en Antoniushoeve. De Heilooers gaan naar Heiloo terug, een ander deel gaat naar "Voorburg" bij Vught.

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 9