Fragmenten uit een dagboek te Castricum uit de oorlogsjaren 1940-1945 Fragmenten uit het dagboek van de RK Pastorie le Jaargang Op 6 maart 1942 zijn 3 kapelaans van de R.K. Parochie St. Pan- cratius een dagboek gestart over de oorlogsjaren. De auteurs waren F. Holthuizen, F. Verheul en J. van der Zalm. Verheul heeft het einde van het dagboek niet kunnen meema ken, aangezien hij in december 1942 geëvacueerd werd naar Amsterdam, waar hij in de Vondelkerk tot kapelaan benoemd werd. Holthuizen en Verheul hebben het boek tot enige maan den na de bevrijding tot de val van Japan voortgezet. Dankzij dit voor Castricum unieke document is het mogelijk om ons zo vele jaren na die verschrikkelijke oorlog een beeld van die tijd te vormen. Het geeft een opsomming van vaak schokkende gebeurtenis sen, misdaden begaan door een totalitair Nazi-regiem. Niet genoeg kan de nadruk gelegd worden op wat mensen in hun drang naar macht vermogen. Het boek was te uitgebreid om in zijn geheel opgenomen te worden. De woordelijk opgenomen fragmenten geven de belangrijkste gebeurtenissen weer. De samensteller, F. Baars 6 maart 1942 Als Hebdomodarius open ik dit dagboek. De indruk heeft zich in ons gevestigd, dat de oorlog althans in Europa zijn einde nadert. Europa rekent op de vrede in september. Spannende dagen na deren, daarom openen wij een dagboek, zowel voor onszelf om later de gebeurtenissen te kunnen reconstrueren, als voor ande ren, die interesse hebben voor wat zich in deze benarde tijden in de brein van een paar kapelaans afspeelden. In het Oosten gaat het slecht, Singapore viel een week of drie geleden, van daag viel Batavia. O Engeland, wat onderschat je de Japanner. Vrijwel zonder hulp kan het dappere Indische leger het nooit winnen, ik heb al een weddenschap lopen, dat op 23 maart Java is gevallen. Arme missie!! Voorspellingen doen nog steeds de ronde. Gisteravond hoorde ik nog van een horoscooptrekker, die 6 jaren geleden de oorlog van 6 mei 1940 had voorspeld toen ook al heeft voorzegd, dat er in a.s. mei een bloedige opstand in Amsterdam zou ontstaan waarbij de paarden tot de enkels in het bloed zouden lopen op de Dam. Als het maar waar is 7 maart Het wordt hopeloos, vliegtuigen zijn er haast niet. Ze kunnen het beter opgeven. Laat Engeland en Amerika het nu zelf maar eens opknappen. 8 maart Er is groot gebrek aan kolen. Transportmoeilijkheden, geen benzine, geen goederenwagens, grote rivieren bevroren. In de Jordaan worden de deuren bij gebrek aan brandstof gesloopt. 10 maart Mussert spreekt voor de radio. Hij wijst er op, dat het Neder landse Rijk bezet is. Moederland door Duitsland, Oost-Indië door Japan. West Indië door Amerika. Het zingen van het Wil helmus deed mij op dat moment pijn. 11 maart Een Engels vliegtuig op terugreis naar huis moest het boven Be verwijk begeven. De noodlanding gebeurde op het land van een NSB-er. 21 maart Deze week werd van Ginhoven wegens spionage gefusilleerd. De dominee uit Castricum was 1 uur bij hem. 26 maart Bordjes "Verboden voor Joden" mogen niet in de katholieke in stellingen opgehangen worden en verenigingen mogen zich niet aansluiten bij de Cultuurkamer. Er woedt een zware strijd met de doktoren. Van het topcomité bestaande uit 8 personen zijn er 5 gearresteerd maar het comité vult zich zelf weer aan. De strijd gaat tegen de oprichting van de artsenkamer. Wij heb ben een sinaasappel met zijn allen gedeeld. Dr. Leenaers kreeg ook een stukje. Ónze enige kip legt om de 2 dagen een ei! 28 maart Het werk aan de toren van 90 mtr. hoog, die voor de Duitsers moet worden gebouwd, is stopgezet. Waarom? Er wordt in ernst verteld, dat er parachutisten zijn gedaald in de buurt van Alkmaar, Haarlem en Den Haag. 31 maart Voor het personeel van de PWN en PEN werd er in Haarlem een groot appèl gehouden. Bedoeling van de vergadering: de zegeningen van de Nieuwe Orde. Onder de verschillende toespraken toonden de arbeiders tekenen van verkoudheid. Onder de toespraak van een Duitser was het doodstil, men kon hem toch niet verstaan. 6 april De inspecteur van de Marine Lazaretten van het Westelijk front heeft op bezoek in Heiloo gezegd: De verliezen in Rusland zijn zeer groot. De Engelse invasies zijn van weinig betekenis. Essen is flink gebombardeerd. Veel doden. De fabrieken van Krupp zijn moeilijk te kwetsen. Een haag van afweergeschut omgeeft de fabriek. Langs de weg veel militair verkeer. Strandpaviljoen Armeria moet verdwijnen. De bouw van de 100 mtr. hoge toren in de duinen gaat weer door. 13 april De vliegvelden op Schiphol, De Koog en Bergen zijn door de Duitsers onklaar gemaakt door middel van betonnen palen. Col lega v.d. Zalm ontving een kaart: "Verboden voor Joden" om op te hangen in het Jeugdhuis. Hij hangt nu op zijn kamerdeur. 8

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 8