Vanuit de plaatselijke melkfabriek "De Holland" is melkpoeder en boter geleverd aan de Raad van Verzet ten behoeve van krijgsgevangenen en onderduikers. Kontaktpersoon was daar bij eerst Cor Beentjes van de Van Tienhovenhoeve en later de zo bekend geworden Hannie Schaft. Met eerbied wordt herdacht de geliefde arts Dokter Leenaers, die een van de leiders was van de landelijke verzetsorganisatie van artsen. In het dagboek van de kapelaans wordt op 19 okto ber 1942 vermeld: "Onverschrokken en onverdroten getuigt onze dokter voor het vaderland. Tot voorbeeld voor ons na geslacht willen we even wijzen op de grote naastenliefde, die door de dokter wordt beoefend. Honderden zakken aardappe len en graan zijn door hem opgekocht voor arme arbeiders." Dr. Leenaers wordt in 1943 naar een kamp in Vught gestuurd. Op 22 juli 1944 overlijdt hij in Tilburg op 42-jarige leeftijd na een ernstige ziekte en wordt op 27 juli in Castricum begraven. Er was ook een krans uit Vught waarop stond: "Uit dankbaarheid van hen wier lijden gij in het kamp hielp verlichten". Zijn grafschrift en tevens devies was 'alleen een vrij man kan een goed geneesheer zijn". Afbeelding 5 Verzetsman dokter H.J.M. Leenaers Na de oorlog is het Dokterspad omgedoopt in "Dr. Lee- naersstraat". Ook de uit Castricum afkomstige verzetsstrijders Huibert van Ginhoven, Jan Hoberg en Leo Toepoel zijn in straatnamen geëerd. Huibert van Ginhoven werd op 17 maart 1942 te Laren gefusil leerd wegens spionage, verbinding met Engeland en verraad van Duitse staatsgeheimen. Jan Hoberg (18 jaar) werd op 14 april 1944 op de Waalsdorper- vlakte gefusilleerd, nadat hij bij een overval op het stadhuis Alk maar, in verband met het bemachtigen van distributiebeschei den, door de Duitsers was gearresteerd. Op 13 december 1944 werd Leo Toepoel wegens spionage-aktiviteiten te Velp door een vuurpeleton doodgeschoten. De graven van Dr. Leenaers, Jan Hoberg en Leo Toepoel bevin den zich op de R.K. begraafplaats bij de St. Pancratiuskerk. Oorlogsgeweld In het laatste oorlogsjaar zijn grote golven geallieerde vliegtui gen in de lucht. Veel bemanningen vinden op zee de dood en op het strand spoelen slachtoffers aan. Op het kerkhof bij de Ned. Hervormde Kerk bevinden zich 36 oorlogsgraven van 28 Engelsen, 1 Pool, 1 Nederlander en 6 on bekenden. Amerikanen en Fransen worden elders begraven. Lokomotieven worden door Engelse en Amerikaanse vliegtui gen onder vuur genomen. In februari 1945 stort een Ameri kaanse jager in de weilanden neer, daar waar nu het wijkje Mo- lenweide is. Op 29 augustus 1944 komt nog eens een schriftelijk bevel dat nog meer mensen moeten evacueren. Deze evacuatie is echter niet doorgegaan. De medewerking wordt geweigerd, vooral nadat op Dolle Dinsdag, 5 september 1944 wilde geruchten de ronde deden. Maastricht, Breda en Tilburg zouden al in handen van de geal lieerden zijn. Tengevolge van deze geruchten verlaten nu ande ren de gemeente vrijwillig. Dit zijn de Nationaal Socialisten, die een veilig heenkomen zoeken. Van nu af aan komt de spanning er steeds meer in. Dikwijls gaan grote goederentreinen leeg naar het noorden en komen volgeladen met oorlogstuig en soldaten terug om naar de fron ten te worden gebracht. De Duitsers worden driester en schieten op mensen die het wa gen 's avonds na acht uur nog op straat te komen. Bevrijding Op 4 mei 1945 aanvaardt Veldmaarschalk Montgomery op de Lüneburgerheide in Noord-Duitsland de capitulatie van alle Duitse strijdkrachten in Noordwest-Europa. Op 4 mei wordt 's avonds in de pastorie feest gevierd met vijf jaar bewaarde vooroorlogse sigaretten, eigen teelt sigaren, wijn, omelet en het Wilhelmus. Op 5 mei werd in Hotel "De Wereld" te Wageningen de officiële capitulatie van de Duitse troepen getekend. Er wordt nog niet gevlagd in Castricum. De leiding van de Binnenlandse Strijd krachten (B S.) maant tot voorzichtigheid in verband met de aanwezigheid van zwaar bewapende Duitse soldaten. Het ogen blik, dat algemeen zal kunnen worden gevlagd, zal kenbaar worden gemaakt door vlaggen op de kerktorens. Op maandag 7 mei nog wordt een Castricummer, Cornelis Beentjes, door een Feldwebel doodgeschoten, toen hij palen uit een weiland haalde. Op 8 mei komen de eerste Canadezen Castricum binnen. De he le dag en avond is er een voortdurend doortrekken van Cana dese wagens. Ze worden met grote blijdschap begroet. In de nacht van 8 op 9 mei is er in het raadhuis aan de Dorps straat een officiële ontmoeting van de eerste Canadezen met de plaatselijke staf van de B.S., waarvan de heer J. Blom comman dant is. Op 15 mei wordt een voorlopig maar niet minder vreug devol bevrijdingsfeest gevierd met herdenking van de gevalle nen, een optocht en volksdansen. De grote bevrijdingsfeestweek begint op 31 augustus. 6

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 6