Bij het ontstaan van brand begeven de kommandanten, kwar tiermeesters, pijpleiders en verdere manschappen zich naar het spuithuisje, waartoe zij behoren, zodra daar een genoeg zaam aantal manschappen aanwezig is, halen zij de spuit met de daarbij behorende gereedschappen er uit en gaan daarmee naar de plaats van de brand. Bij het ontstaan van brand zal aan de manschappen der spuit die het eerst water geeft een gratificatie van 10 gulden wor den verleend te verdelen onder hen, die op dat ogenblik werkzaam zijn geweest. Wanneer bij brand tot het behandelen der spuiten meerdere hulp dan van de aanwezige dienstplichtigen mocht nodig zijn wordt de brandmeester, kommandanten e.d. bij deze gemach tigd om een ieder die zij aldaar werkeloos mochten vinden, op te eisen, welke gehouden zijn de van hen gevorderde diensten te verrichten. Bij brand zullen ook desnoods paarden en voertuigen der ingezetenen kunnen worden opgeëist, wel tegen behoorlijke schadeloosstelling. Hij die bij brand of bij de oefening met de spuiten in een ken nelijke staat van dronkenschap verkeerd zal dadelijk in arrest worden gebracht en niet worden ontslagen voor hij zijn roes heeft uitgeslapen, onverminderd de straf tegen openbare dronkenschap bepaald. 17 juli 1884 Prins Alexander was ongehuwd op 21 juni 1884 op 32-jarige leeftijd overleden. Hij was de jongste zoon van koning Willem III en koningin Sophia en halfbroer van de latere koningin Wil- helmina. Door het overlijden van zijn broer Willem was hij in 1879 kroonprins geworden. Op deze dag van de begrafenis mo gen nergens toneelvoorstellingen en openbare vermakelijkhe den worden toegelaten. 27 juli 1884 Jan Holland heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor een concessie voor de aanleg van een stoomtramlijn van Castricum naar Egmond voor de tijd van 30 jaar. De verlening van de con cessie wordt door de gemeenteraad goedgekeurd op voorwaar de dat de aanvang der werkzaamheden vóór of op 1 april 1885 valt. De financiële en overige voorwaarden blijven dezelfde als bij het raadsbesluit van 3 maart 1883 (zie ook deze rubriek in het vorige jaarboekje). Het voorstel wordt aangenomen om tijdens het herbouwen van het schoolgebouw de weg tussen de school en de tuin van P. Kreur ter voorkoming van ongelukken voor rijtuigen met paard bespannen tijdelijk te sluiten; de weg blijft open voor voetgan gers, hondenkarren en losse paarden (huidige Schoolstraat). 10 september 1884 Wethouder A. van der Park wordt herkozen. In Castricum wo nen in 1884 er 100 kiesgerechtigden voor de gemeenteraad. De burgemeester heeft pogingen aangewend om een schoollo kaal voor de kinderen te huren tijdens de herbouw; hij heeft geen geschikte gelegenheid kunnen vinden en heeft zich tenslotte tot de predikant gewend met het verzoek of het kerk bestuur aan de gemeente een gedeelte van de kerk wilde ver huren. Het kerkbestuur heeft hiertegen geen bezwaar, mits een bedrag van 40 gulden wordt betaald. De raad gaat hiermee akkoord. Jan Beusman, de gemeenteveldwachter en tevens onbezoldigd rijksveldwachter heeft de gemeente heimelijk verlaten na in dronkenschap vrouw en kinderen uit zijn huis te hebben ge jaagd. Van een briefkaart afkomstig uit Rotterdam bleek dat hij via Engeland naar Amerika was vertrokken. Door de commis saris van de Koning is Beusman uit zijn betrekking ontslagen. Gedurende de vacature van de gemeenteveldwachter wordt de rijksveldwachter en jachtopziener Bannink gelast zoveel moge lijk de politiesurveillance binnen de gemeente waar te nemen. De jaarwedde van de gemeenteveldwachter bedraagt 350 gul den (geen vrije woning). Zijn emolumenten zijn: 30 gulden voor kleding en uitrusting, 10 gulden als bode van de brandweer, 3 gulden voor het aanplakken van de borden en als veiler bij pu blieke verkopingen. 15 september 1884 Johannes Oude Steenhof, oud 28 jaar en baanwachter te Castri cum is tot gemeenteveldwachter benoemd. Er wordt besloten om de speelplaats van de school door te trek ken, zodat een gedeelte van de tuin van de hoofdonderwijzer bij de speelplaats wordt gevoegd. 10 december 1884 Er heeft een bespreking plaats gevonden over het inrichten van het onderwijs in de nieuwe schoollokalen met de burgemeester, het hoofd der school en met de districts- schoolopziener (nu in- spekteur van het onderwijs geheten). Er is besloten om een hul ponderwijzeres in plaats van een hulponderwijzer extra aan te stellen, omdat de onderwijzeres les in handwerken kan geven en op een jaarwedde van 600 gulden kan worden aangesteld, hetgeen ten opzichte van de aanstelling van een hulponderwij zer de gemeente 50 gulden per jaar bespaart. Naar verwachting zal een hulponderwijzeres niet vóór 1 febr. 1885 zijn te verkrij gen, waarop besloten wordt tijdelijk 2 vrouwelijke kwekelingen aan te stellen. Het gemeentebestuur heeft van mevr. Beusman de kleding van haar man ontslagen gemeenteveldwachter gekocht om die aan de nieuw benoemde veldwachter te geven. Aangezien deze nu slechts één pak heeft stelt de burgemeester voor om de ge meenteveldwachter toestemming te geven er een tweede pak bij aan te schaffen, waarvan de kosten ongeveer 42 gulden be dragen. Aldus wordt door de gemeenteraad besloten. 31 december 1884 De gemeenterekening over het jaar 1884 bedraagt aan in komsten f 25.953,- en aan uitgaven f 22.865,-. Het batig saldo bedraagt derhalve f 3.088,-. S.P.A. Zuurbier 53

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 53