De familie Veldt Aanvullingen 2 Martinus geboren op 30 april 1923, werkne mer bij Hoogovens, gehuwd le met Agatha Johanna Borst, 2e met Adria- na Levering, woont te Akersloot. 3 Theodorus geboren op 30 april 1923, overleden te Castricum op 20 oktober 1923. 4 Catharina geboren te Castricum op 14 juli 1925, woont te Heiloo, gehuwd met Antho- nius Sprenkeling, veehouder. 5 Johanna geboren op 14 september 1929, overl. te Beverwijk op 4 november 1982, gehuwd met Hendricus Leo- nardus Antonius Burger, directeur transportbedrijf, inmiddels overle den. 6 Adriana geboren op 28 juli 1930, ongehuwd, Catharina pensionhoudster, woont te Egmond Binnen. 7 Johannes geboren op 31 oktober 1931, kan toormachine-handelaar woont te Heiloo gehuwd met Maria Kool. 8 Bernadette 9 Alida geboren op 14 februari 1933, overl. in Canada op 22 mei 1984, gehuwd met Petrus Keuning, bouwer van ca sco's (huizen). geboren op 28 december 1938, woont te Limmen, gehuwd met Cor- nelis Winter, machinist. De familie Lute is eigenlijk te uitgebreid om de stamboom als ar tikel in het jaarboekje van Oud-Castricum te plaatsen. Dit bete kent dat er nogal wat beperkingen zijn in de uitgebreidheid van de tekst en in het aantal foto's. Hierdoor hebben we in een enkel geval een niet-Castricumse tak niet verder uitgewerkt gepubli ceerd (V 6) en moest ook uit de grote hoeveelheid foto's een se lectie worden gemaakt. Dank aan de vele personen, die hiervoor foto's hebben uitge leend en gegevens hebben verstrekt. Moge de leden van de fa milie Lute en andere geïnteresseerden aan deze stamboom veel genoegen beleven. A.C. Glorie-van der Steen S.P.A. Zuurbier In het 5e jaarboekje is in de rubriek 'de Castricumse familie...' de stamboom van de familie Veldt gepubliceerd. Inmiddels zijn er uit het voortgaande archiefonderzoek ook betreffende de fa milie Veldt aanvullende gegevens gevonden. In het genoemde artikel wordt verhaald over Jacob Veldt, die is geboren in Bennebroek, de bakermat van de familie Veldt. Deze Jacob Veldt komt direkt na zijn huwelijk in 1794 in Heemskerk wonen en vestigt zich vervolgens omstreeks 1811 in Castricum. Inmiddels weten wij dat hij als hij nog maar pas in Heemskerk woont op 6 november 1794 een huis en erf koopt. Dit huis is een herberg met stallen en tuin gelegen aan de Rijksstraatweg bij Noorddorp te Heemskerk. Deze herberg was vanouds genaamd 'de Roomolen'; hier juist halverwege de afstand Haarlem - Alkmaar werden de paarden van de postkoets gewisseld. Jacob Veldt koopt de herberg met 5 percelen weiland bijna 6 hectare groot voor te samen 6000 gulden; per 1 jan. 1795 kan hij het in gebruik nemen. Met de bijna 2 hectaren land te Heemskerk, die al in het bezit waren van de familie Veldt, heeft Jacob tevens het boerenbedrijf kunnen uitoefenen. Zestien jaar later op 20 dec. 1811 verkoopt Jacob Veldt de her berg met de bijbehorende percelen land voor slechts 3700 gul den aan Jan van der Weijer, voerman wonende te Haarlem. De herberg werd toen 'Halfweg' genoemd; de herberg is niet meer, een boerderij op dezelfde plaats met deze naam herinnert ons nog aan de tijd van de postkoets. Enkele maanden voor deze verkoop op 2 okt. 1811 koopt Jacob Veldt een boerderij met ca. 4 hectare weiland aan de Brakers- weg in Castricum. Vanaf dit moment is de familie Veldt tot voor namelijk een Castricumse familie uitgegroeid. 51

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 51