Castricum in oorlogstijd "Castricum bloedt uit vele wonden" schreef kapelaan F. Ver heul op 18 december 1942 in het waardevolle dagboek dat hij en de kapelaans Dr. F. Flolthuizen en J. van der Zalm van de Pancratiusparochie in de oorlogsjaren bijhielden. Daaruit blijkt al wel dat de bezettingstijd heel ingrijpend is geweest voor de plaatselijke gemeenschap. Dat niet vanwege oorlogshandelin gen, arrestaties, razzia's of grote hongersnood maar vooral van wege de evacuatie van vele gezinnen, de afbraak van honder den woningen en de lasten van de voortdurende Duitse bezet ting. De eerste oorlogsdagen In de vroege ochtend van de 10e mei 1940 worden de mensen wakker van het geronk van Duitse vliegtuigen, die aanvallen doen op het vliegveld Bergen. Tussen het geronk door hoort men in de verte knallen van het afweergeschut. Op die stralen de zomerse dag staan mensen in groepjes bijeen en bespreken de toestand. Sommigen hebben via de radio gehoord dat Duits land Nederland heeft aangevallen en dat Nederland zich heeft verbonden met de geallieerden in de strijd tegen Duitsland. Alom verbijstering en ontzetting Enkele gebouwen van het ziekenhuis Duinenbosch worden in de eerste oorlogsmaand door het Rode Kruis ingericht voor lichtgewonde en herstellende militairen. In totaal zijn 212 mili tairen daar verpleegd. Vanaf 29 mei 1940 worden alle gebouwen weer ontruimd en de nog aanwezige patiënten naar elders overgebracht. Op 14 mei 1940 worden de Nachtwacht, schilderijen van Van Gogh en vele andere kunstschatten voorlopig ondergebracht in een betonnen schuilkelder in de Castricumse duinen, niet ver van Kijk-Uit. Deze kelder was in april 1940 voor dat doel gereed gekomen. Castricum is vluchtoord voor een aantal gemeenten, gelegen in een gebied dat in verband met de verdediging mogelijk onder water gezet zal worden. Op 13 mei komen geëvacueerde inwo ners van Ankeveen en Kortenhoef hier per trein aan en worden ingekwartierd. Enkele dagen na de capitulatie op 15 mei 1940 vindt de terug keer al weer plaats. In het geheel zijn ongeveer 1500 personen uit Ankeveen en Kortenhoef hier gehuisvest geweest. Duitse bezetting Het aantal Duitse soldaten in ons dorp neemt toe. Castricum krijgt een Ortskommandant, die het de bevolking bijzonder moeilijk maakt. Hij wordt de "Bommenwerper" genoemd. De Ortskommandantur wordt gevestigd in de Hervormde Pastorie aan de Overtoom. Tengevolge van alle verwikkelingen rond de ontruiming komt ds. Seulijn plotseling te overlijden. Vele huizen en gebouwen worden gevorderd, zoals de jeugd herberg Koningsbosch, de vacantiekoloniehuizen Sint Antonius en De Eenheid en ook het badhotel bij het strand. In opdracht van de bezettende macht worden de Prinses Julia- nastraat, Koningin Wilhelminalaan, Prins Bernhardstraat en Prinses Beatrixstraat omgedoopt in resp. M.H. Trompstraat, Piet Heinlaan, Jan Evertsenstraat en Daendelsstraat. Burgemeester Sloet doet een beroep op de hoofden van scholen om te voorkomen dat jeugdigen zich op demonstratieve wijze gedragen. De burgemeester heeft geconstateerd dat politieke andersden kenden en zelfs Rijksduitsche personen op de openbare weg worden uitgejoeld. Bij dergelijke gelegenheden roepen deze groepen "OZO" ("Oranje Zal Overwinnen"), steken de rechter arm met uiteengespreide duim en wijsvinger in de vorm van de letter V omhoog en houden op deze wijze een betoging! Joodse kinderen mogen in opdracht van de burgemeester met ingang van 1 september 1941 niet meer op openbare scholen worden toegelaten. Afbeelding 1 Paviljoen Duinenbosch na de bomexplosie In de nacht van 12 op 13 augustus 1940 wordt het ziekenhuis Duinenbosch kort na middernacht getroffen door brisantbom men en brandbommen. In één van de paviljoens ontstaat grote schade. Twee patiënten worden vrijwel onmiddellijk gedood, acht ra ken gewond. In juni 1942 wordt het ziekenhuis op last van de bezetter geheel ontruimd. Bijna 800 patiënten worden ondergebracht in psychiatrische in richtingen te Warnsveld, Den Dolder, Medemblik en Rosmalen. De Joodse patiënten, die naar Den Dolder en Rosmalen waren geëvacueerd, konden uit de handen van de bezetter worden ge houden; die te Medemblik en Warnsveld zijn slachtoffer van de terreur geworden. Evacuatie en afbraak Dan komt in november 1942 het bevel dat de inwoners van Castricum, met uitzondering van de land- en tuinbouwers en een aantal personen, wier verblijf noodzakelijk wordt geacht, de gemeente moeten verlaten.

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 3