De naam Lute Stamboom De oorsprong of de verklaring van de naam Lute is niet aan te geven. Misschien dat een verder onderzoek in de archieven van Rheinberg in West Duitsland hierover meer duidelijkheid ver schaft. De mogelijkheid bestaat dat het komt van de Duitse voornaam Lute (Loete) of dat het toch iets met Luther te maken heeft. Vooral in de achttiende eeuw komen verschillende schrijfwijzen voor in de doop-, trouw- en begraafboeken van de personen die in deze stamboom vermeld worden, zoals Liithe, Lüthen, Luijter en Luijte. De verspreiding Bij de meest recent gepubliceerde volkstelling van 1947 kunnen we constateren, dat de familie Lute voor het overgrote deel in de provincie Noord Holland voorkomt n.1. met 228 naamgeno ten. Op de tweede plaats komt de provincie Zeeland met 24 naamgenoten. In de overige provincies vinden we geen of slechts enkele Lutes, die hoogstwaarschijnlijk afstammen van de Noordhollandse of de Zeeuwse familie Lute. De kleine groep Lute's in Zeeland woont reeds vele generaties in Vlissingen en is terug te voeren tot ene Josephus Franciscus Lute, die geboren is omstreeks 1799 in Aardenburg als zoon van Franciscus Lute en Adriana Beun en die sinds zijn huwelijk in 1821 met Pieternella du Boo in Sluis woonde. De groep Lutes in Noord Holland is volledig terug te voeren tot de Castricumse stamvader Cornelis Lute, die geboren is in 1793, vijf zoons voortbracht en in 1861 overleed. Als we in 1947 de verspreiding in Noord Holland nagaan dan wonen 137 Lute's in Castricum; op de tweede plaats komt Eg- mond Binnen met 24 Lute's, vervolgens Amsterdam (23x), 's Graveland en Limmen (elk 8x), Alkmaar en Velsen (elk 4x) en verder nog een 11 tal gemeenten vooral boven het Noordzeeka naal met 1 of 2 Lute's. Uit de voorgaande cijfers moge blijken dat de familie Lute een uitgesproken Castricumse familie is. Bij dezelfde volkstelling blijkt vooral in het oosten van het land ook de familienaam Luten voor te komen. Met name in provin cies Drente (121 x), Overijssel (88x), maar ook nog vrij vaak in Noord Holland (58x). Afbeelding 1 De nog bestaande boerderij aan de Verlegde Overtoom, alwaar de familie Lute vanaf het eerste begin in Castricum en vervolgens nog vele generaties heeft gewoond. In het bijgevoegde schema is de stamboom van de familie Lute weergegeven; onder de toegevoegde nummers zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid van het schema zijn al leen de gehuwde mannelijke naamgenoten opgenomen. EERSTE GESLACHT I 1 Jan Jansz Lute waarschijnlijk geboren vèör 1700 in de stad Rheinberg in W. Duitsland, overleden op 2 april 1736 te Oost Zaandam. Gehuwd met Grietje Sijmonsdr. Kramer, overl. op 4 mei 1736 te Oost Zaandam Kinderen uit dit huwelijk: 1 Jan geboren omstreeks 1720 2 Lijsje geboren omstreeks 1723, overleden op 17 jarige leeftijd op 13 juli 1740 te Oost Zaandam. zie 11,2 N.B. Op 1 mei 1743 is er voor notaris Willem Hondius door ge tuigen een verklaring afgelegd op verzoek van Jan Jansz Lute wonende mede tot Oost Zaandam dat hij een zoon is van Jan Lute en Grietje Sijmonsdr. Kramer, in leven echtlieden gewoond hebbende en overleden tot Oost Zaandam en dat uit dit echt paar geen andere nakomelingen in leven zijn. Op 2 mei 1743 wordt voor notaris van Breen de volgende acte gepasseerd: „Jan Jansz Lute meerderjarig jongman woonende tot Zaandam, mijn notaris bekent, zijnde hij comparant een zoon en erffge- naam ab intestato van wijle Jan Lute en Grietje Zijmons Cramer in hun leven egteluyden gewoond hebbende ende overleden tot Oost Zaandam, mitsgaders eenige erffgenaam bij versterff van wijle zijn comparants suster genaamt geweest Lijsje Jansz Lute, mede gewoond hebbende ende overleden tot Oost Zaandam voornoemt en verklaarde hij comparant in de kragtigste forme hem doenlijkst zijnde, te constitueeren ende magtigh te maaken de E Spriethoff en Hendrik van den Grootenray, woonende de eerste tot Reinbergh in 't Goude Kruys en de laatste buyten de stad Reinbergh voors. in de herbergh den anker, te zaamen ofte ider afzonderlijk, zonder dat den een des anders presentie van noden zal hebben specialijk omme uyt handen van de heer Scholtes binnen de stad Reinbergh te innen, vorderen en te ont vangen, zodanigh geregtelijke een derde portie off aandeel als hem comparant in zijn opgemelde qualiteit en gelegen tot Rein- berg voors. in de Gelderstraat en bij zijn comparants grootmoe der van 's vaders zijde genaamt geweest vrouw Lute metter dood ontruymt en nagelaten en onlangs door de ed. agtb. gereg- te der gemelde stad Reinberg verkogt en tot gelden gemaakt deugdelijk is competeerende, volgens de bewijzen den geconsti- tueerdens aireede ter handen gesteld". TWEEDE GESLACHT II 2 Jan Lute, zoon van 1, geboren omstreeks 1720, overl. te Zaandam op 20 juli 1754, gehuwd te Zardam (Zaandam) op 27 mei 1746 met Aaltje Muusdr. Kleef, waarschijnlijk geboren te Castricum op 19 januari 1713, overl. te Lim men op 8 juni 1781, dochter van Muus (Mies) Cornelisz Kleef en Griet Jans. Kinder allen gedoopt te Zaandam: 1 Jan gedoopt op 19 februari 1747, overl. te Zaandam op 14 juli 1751. 2 Grietje gedoopt op 8 november 1749, overl. te Zaandam op 14 november 1749. 3 Jan gedoopt op 27 mei 1752, gehuwd met Aagje Dirksdr. Krammer, zie 111,3 4 Margarita gedoopt op 28 oktober 1753, overl. te Zaandam op 5 november 1753. 33

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 33