Afbeelding 14 Op deze luchtfoto van begin 1945 is de loop van de tankgracht duidelijk te herkennen. Links onder het duinmeertje. Deze versperring bestaat uit 2 kantelblokken, die in gesloten stand een verlengde vormen van een tankmuur en in open positie voldoende doorgang biedt voor tanks, vrachtwagens en personeel. Het openen en sluiten wordt bewerkstelligd door met de hand te bedienen lieren. In Castricum hebben twee kantelblokversperringen gestaan; aan de Beverwijkerstraatweg bij de draketandversperring en aan de Vinkenbaan in Bakkum. Deze doorgangsposten zijn niet altijd op de juiste maat gemaakt. De kantelblokversperring aan de Beverwijkerstraatweg was ca. 30 cm te nauw, er konden geen tanks door. De Duitsers wezen inwoners van het dorp Castricum aan, die de tankpoort wat breder moesten maken. Dit is slechts één van de vele voorbeelden dat de plaatselijke be volking direkt belast werd bij de aanleg van de verdedidings- werken. Het feit dat Castricum door de Duitsers werd gekozen tot steunpuntsgroep resulteerde in de afbraak van vele huizen, die grensden aan het duingebied, in de bouw van honderden bunkers, in de volledige afsluiting van strand en duinen, in de opoffering van vele waardevolle stukken grond voor de aanleg van bunkers en tankgracht en in de legering van een aanzienlij ke verdedigingsmacht. Al deze consequenties hebben alhier een drastische verstoring van het plaatselijke leven tot gevolg gehad. Wim van Bakel Marcel de Jong Bronnen: Jones, R.V. Most Secret War-British Scientific Intelligence, 1939-1945. de Jong, dr. L. Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, deel 6 en deel 7. Rolf, Rudi Bunkers in Nederland, Den Helder, 1982. Weel, G. van Castricum tijdens de tweede wereldoorlog. Archief Werkgroep Oud-Castricum. Afbeelding 13 Met een vlonder over de tankgracht om koeien te melken. 31

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 31