Voorwoord y Ons Jaarboekje van 1985 staat grotendeels in het teken van de 40-jarige herdenking van onze bevrijding in 1945. Er is in ons dorp in de jaren 1940-1945 veel gebeurd, doch er is weinig van bekend geworden. Oud-verzetsmensen spreken weinig over die tijd, van de vesting Castricum is weinig meer over dan een verdwaalde bunker of een stuk tankmuur. Toch is het goed om te weten wat er in die tijd allemaal gebeurde in Castricum. Dat men daar in is geïnteresseerd, bleek uit de grote belangstel ling voor de tentoonstelling in de bibliotheek die onze Werk groep organiseerde samen met de Culturele Werkgroep. Veel steun hebben we daarbij gehad aan het dagboek, dat de kape laans Holthuizen, Verheul en van der Zalm vanaf 1942 hebben bijgehouden. Een uittreksel daarvan vindt U in dit jaarboekje en zal U zeker interesseren. Zo was het Zo is het geworden. Een zeer ingrijpend gebeuren was de sloop van vele huizen in vooral het gebied ten westen van de spoorlijn. De huizen in het dorp zelf zijn voor het grootste deel gespaard gebleven. Jammer is echter dat de laatste jaren veel panden gesloopt worden of worden verbouwd zonder dat men zich veel gelegen laat liggen aan de oorspronkelijke architectuur. (Enkele goede uitzonderingen bevestigen de regel). Als laatste 'miskleun' willen we hier noemen de verbouwing van het pand Dorpstraat 51. De nieuwbouw van het naast gelegen Eethuysje is zorgvuldig en na lang overleg gebeurd en ook de aan de andere kant gele gen opticien heeft het wezen van het totale pand niet aangetast. Dat echter een bouwvergunning is afgegeven voor het midden gedeelte voor de verbouwing in een stijl die niet past bij de naastgelegen pandjes is betreurenswaardig. Juist omdat er in Castricum weinig karakteristieke panden zijn, is het zo noodza kelijk er zorgvuldig mee om te springen. G. van Geenhuizen Voorzitter.

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 2