P Behalve deze 2 radarinstallaties is er 125 m ten noorden van Kijk Uit nog een andere radarinstallatie opgesteld. Deze instal latie wordt pas in een heel laat stadium van de oorlog geplaatst. Het betreft hier een radarinstallatie van het type Freya. Deze Freya heeft een draaibaar opgesteld antennerooster van 4,7 x 6 m. Dit rooster bestaat uit 3 delen met o.a. een zendgedeelte en een ontvangstgedeelte. In verband met het feit, dat deze Freya pas in een laat stadium van de oorlog en op deze plaats is aangebracht, vermoeden wij dat hij hier is geplaatst als on derdeel van een geplande verdedigingsgordel die voor de nog in aanbouw zijnde VI basis bescherming moet bieden. Doordat de Duitsers in verband met het eindigen van de oorlog de VI basis niet konden benutten, is de Freya alleen gebruikt voor de open opstellingen van rond Kijk Uit en voor de verschillende batterijen in het steunpunt Castricum. ft M.lStf »-* Afbeelding 7 Radarinstallatie 'Freya' op de Zanderij nabij Kijk Uit. CASTRICUM Rijks straatweg Afbeelding Bunker complexen in het duingebied van Castricum. De gegevens van de radarinstallaties gaan naar de commando bunker in Castricum aan Zee en met deze gegevens worden de gevechtsplannen verder uitgewerkt. Behalve naar deze commandobunker gaan de belangrijke gege vens ook naar het landelijke gevechtscentrum van de Luftwaffe in Arnhem, alwaar ook de gegevens van de overige 16 in Ne derland gelegen radarcommandoposten binnenkomen. Landsverdediging Behalve de hiervoor genoemde kustverdediging en de rada rinstallatie is meer landinwaarts een aantal weerstandsnesten gebouwd. Deze bunkerconcentraties kunnen per locatie enkele tot vele bunkers omvatten. In onze gemeente zijn verschillende complexen aan te wijzen. In Bakkum-noord vinden we een rij van 5 bunkers ten oosten van de Hoogeweg. Naar het zuiden afzakkendis er een groot complex met 31 bunkers ten oosten van de Heereweg in de driehoek Duinweg, Doornduin en de jeugdherberg Koningsbosch. Op het kampeerterrein Bakkum en het direkt aangrenzende ge bied ten zuiden van de Zeeweg staan 39 bunkers. Verder zijn er in of nabij het duingebied complexen op de Zanderij (14 bun kers), nabij Onderlangs (15), aan de Helmweg ten zuiden van Kijk Uit (35), rond de Brabantse Landbouw (28), op de Wildernis gelegen ten westen van camping Castricum (13) en het gebied ten zuiden van het Vitesse terrein (28 bunkers). De bunkers in elk complex zijn voor het overgrote deel bestemd voor woonschuilplaatsen en bergplaatsen, verder sani- tairgebouwen, geschutsopstellingen of andere betonwerken. Buiten het duingebied treffen we alleen bunkercomplexen aan in de Oosterbuurt bij de kruising Doodweg - Cronenburgerlaant- je (11 bunkers) en nabij de kruising Alkmaarderstraatweg en Brakersweg (16 bunkers). Tankhindernissen De keuze van de tankhindernissen is afhankelijk van de aard van het terrein. In het duingebied worden vooral de tankmuur en de draketandversperring toegepast. De tankmuren zijn in verschillende profielen gebouwd, zijn soms wel 2 meter hoog en hebben 1 meter dikke betonnen muren. De keuze voor de tankmuur boven een andere tankhindernis lijkt de Duitse genie ingegeven te zijn bij tamelijk vlakke duinterreinen met vol doende ruimte voor en achter de muur. Op de Zanderij naast de weg naar Onderlangs is hiervan een goed voorbeeld te vin den. In het geval van duintoppen worden zogenaamde drake- tanden aan de voet van de duintop aangelegd. In Castricum is een dergelijke versperring ten westen van de Beverwij kerstraatweg gebouwd; de laatste restanten hiervan zijn in mei/juni van dit jaar opgeruimd. Afbeelding 9 De tankmuur op de Zanderij. 29

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 29