\N lï T -tg «jfe j - J' Tl ktyf J \fVJ "fcf» 1 a De radarinstallaties in Castricum Van alle in de duinen gelegen Duitse verdedigingscomplexen is het complex "Vogelduin" geheel gewijd en ingericht als radarpost. De radartechniek die door de Duitsers vanaf 1940 operatief is gebruikt, bestaat in het begin van de oorlog alleen uit het uit zenden van radiosignalen. Aan de hand van deze radiosignalen kunnen de Duitse vliegtuigen zeer nauwkeurig naar de te bom barderen steden in Engeland vliegen. Omdat de afstand tussen Engeland en Nederland gering is, is de Nederlandse kust ideaal voor het plaatsen van deze zenders, die slechts bestaan uit een zendmast, een aggregaat en een trans formator voor het leveren van de benodigde stroom. Deze in stallaties zijn in Nederland vanaf 1940 aangelegd en vormen een onderdeel van de offensieve oorlogsvoering van de Duit sers. In 1942 echter gaat het tij keren; de geallieerden beginnen met een sterk tegenoffensief. De overmacht van voornamelijk de luchtmacht is een feit en daarom wordt in de loop van 1942 door de Duitsers een effectief radardetectiesysteem ontwikkeld. De verschillende radartypen die hieruit voortvloeien zijn te on derscheiden in apparaten die een grote reikwijdte hebben, maar onnauwkeurige metingen kunnen verrichten en appara ten, die binnen een keine reikwijdte goede exacte metingen van de afstand en de hoogte van vliegtuigen en schepen kun nen uitvoeren. Van deze twee groepen is de eerste groep het meest vertegenwoordigd; de meest bekende hiervan zijn de Mammut en de Wassermann radarinstallaties. De Mammut bestaat uit een star opgesteld rechthoekig antennerooster van ca. 16 x 30 m; het zoekveld is 100°. De Wassermann is een ho ge, smalle toren met een draaibare antenne en kan zo een zoek veld van 360° bestrijken. Op Castricums grondgebied zijn 2 radar installaties opgesteld: der kleine- en der grosze Elefant. De laatste is ca. 80 meter hoog en is geplaatst op het hoogste duin van het Castricumse binnen- duingebied, nabij de noordgrens van de gemeente, niet ver van de Oldenborghweg. De onderbouw bestaat uit een grote beton nen bunker (11 m x 11 m), waarin o.a. een dieselaggregaat staat om de toren van electriciteit te voorzien. Bovenop deze bunker is een houten constructie gebouwd, welke in een punt toeloopt en zo de toren vormt. De toren is hier star opgesteld en kan niet worden gedraaid. Der grosze Elefant is wat het electronisch detectiesysteem be treft zeer primitief. Op de toren zijn slechts enkele antennes ge plaatst, die signalen kunnen opvangen, welke onderin de bun ker worden verwerkt. Het kan geen nadere gegevens verschaf fen via electronische middelen. Daarom is er op een platform ca. 20 meter onder de top een zogenaamde Peilstand gemon teerd. Deze Peilstand is een enorme grote kijker, waarmee je tot zeer ver over zee kan kijken en die op optische manier gege vens verschaft. Met de gegevens van 2 of meer Peilstande wordt exact de plaats berekend van de varende of vliegende doelen en dit wordt doorgegeven naar de vlakbij gelegen batte rijen, zoals de kanonkazematten bij Castricum aan Zee, de ge- schutsopstellingen van Doornduin of nabij camping Castricum. De geheel houten toren wordt begin 1942 onder het toeziend oog van vele Nederlandse arbeiders in een zeer korte tijd ge bouwd. De onderdelen komen kant en klaar uit Duitsland en de toren wordt hier door een bepaalde groep Duitse vaklieden in elkaar gezet. De bouw heeft toch nog ca. 6 maanden geduurd, omdat bepaalde onderdelen om onbekende redenen te laat aankomen. Het technische gedeelte bestaat verder uit een transformatorgebouw en een aggregaatgebouw voor de in het complex benodigde stroom. -*» Afbeelding 5 De radarinstallatie 'der grosze Elefant' Jr Afbeelding 6 De onderbouw van der grosze Elefant Rond dit huidige 'uitzichtsduin' staan 41 bunkers. Behalve een open-geschutsopstelling en 4 tobroeks, zijn hier woonschuil- plaatsen, bergplaatsen en privaatgebouwen. Eén van de meest bijzondere bunkers van dit complex is het ontspanningsge bouw; bij de Castricumse bevolking beter bekend als de 'bios coopbunker'. In dit gebouw kan de Duitse bemanning van de steunpuntgroep Castricum terecht voor wat vertier, meestal in de vorm van een film. Na de oorlog is dit het enige gebouw van dit complex wat niet meteen wordt gesloopt of ondergewerkt, maar intact blijft en als opslagruimte wordt gebruikt door PWN. Hedentendage is het niet meer aanwezig, want het is in de zomer van 1984 gesloopt. Wel is de onderbouw van de radartoren nog aanwe zig, waarvan het gietbetonnen dak nog zichtbaar is (uitzichtsduin). De 2e radartoren die op Castricums grondgebied staat is der kleine Elefant. Deze is opgesteld op een hoog plat duin, onge veer ter hoogte van strandpaal 44 en staat op gelijke afstand tot de zee als der grosze Elefant. Der kleine Elefant is precies achter de kanonkazematten van Castricum aan Zee gesitueerd en verschaft optische meetgege vens die gecombineerd worden met de gegevens van der gros ze Elefant. De constructie van der kleine Elefant is bijna iden tiek aan die van der grosze Elefant, alleen is hij ongeveer de helft lager (40 m). De omvang van dit complex is niet groot; er zijn wat berg- en woonschuilplaatsen en slechts maar één to- broek, omdat het vrijwel geheel onder de bescherming van de batterijen Castricum aan Zee en camping Bakkum ligt. 28

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 28