Het bevel kan ook gevoerd worden vanuit een vuurlei- dingspost; dit is een grote bunker met meestal 2 verdiepingen, die zowel de functies heeft van commando-eenheid als die van optische waarnemingspost. Deze zogenaamde 'Leitstand' bevat behalve een parallax (hoek) meter ook een afstandsmeter. In Castricum staat de Leitstand opgesteld tussen de kanonkaze matten en van daaruit wordt het bevel gevoerd over de ge vechtssituaties van steunpuntgroep Castricum. Hier komen o.a. alle gegevens binnen die worden verstrekt door de verschillen de radarinstallaties, die op de binnenduinen (Vogelduin) staan opgesteld en die bij vijandelijke aktiviteiten worden verwerkt tot een gevechtsplan. Dit is de commandopost van de Duitse Oberleutnant Kautz, Ortscommandant van Castricum, com mandant kustartillerie der Duitse Wehrmacht. Tussen de geschutsopstellingen op de eerste duinenrij zijn erg veel woonschuilplaatsen voor het bedienend personeel ge bouwd; deze bunkers zijn met elkaar verbonden door loopgra ven die soms bedekt zijn met betonnen platen. Deze loopgra ven van bakstenen lopen vaak tot aan de verschillende to- broeks, die nog voor de kanonkazematten zijn gebouwd om o.a. het strand onder vuur te kunnen nemen. Een tobroek is een kleine eenmansbunker bestaande uit een achthoekige ruimte en dient als observatiepost, mitrailleurnest of granaatwerper. Afbeelding 3 Een tobroek In de geschutsbunkers is het geschut in de centrale ruimte op gesteld en is de munitie in nissen achterin de bunker onderge bracht. De munitie wordt met paard en wagen aangevuld va nuit de munitiebunkers. De hele grote munitiebunker in de na bijheid van de commandopost heeft een lengte van 23,5 m en een breedte van 15,2 meter. Deze bunker zorgt voor de muni- tievoorraad van de grote geschutsbunkers. Voor de kleine mu nitie en voor de bevoorrading van de andere geschutsopstellin gen zijn er nog enkele kleine munitiemagazijnen; één hiervan is een paar jaar geleden uitgegraven en gesloopt - er lagen nog vele granaten in. Opmerkelijk is, dat tijdens de bouw van de bunkers het beton niet ter plaatse wordt gemengd, maar dat dit wordt gedaan op het huidige atletiekterrein van "De Duinloper". Van het gehele bunkercomplex is tegenwoordig niet veel meer over, slechts enkele bergplaatsen en woonschuilplaatsen zijn onder het zand gewerkt en tot enkele jaren geleden stond er nog een kanonka zemat bij de strandafgang, maar ook deze is gesloopt. Behalve de bunkers is de gehele zeereep voorzien van prikkel draad en mijnen met hier en daar een betonnen tankversper ring. In 1942/43 is ook een versperring op het strand aange bracht; de opbouw van deze versperring is in de schets aange geven. De zeewaarts geplaatste houten palen, al of niet van sta len punten, messen of mijnen voorzien, vormen één ononder broken linie hindernissen rond de waterlijn. Op het strand zelf staan bij duinopgangen betonnen of stalen tetraëders of kraaie- poten om tanks te beletten de duinen in te rijden. Afbeelding 4 Dit betonnen blok kunnen we nog vaak in het duingebied aan treffen, als wegwijzer of markering. Dit blok maakte deel uit van een versperring langs de kustlijn en vormde de kop van een uit houten palen bestaande driepoot. Bij de noordelijk gelegen paal 43 is ook een verdedigingscom plex, dat tot doel heeft de erachter gelegen radarstations te ver dedigen. Er staan hier o.a. enkele flankgeschutsbunkers om het strand onder vuur te kunnen nemen. Als we naar het zuiden af zakken tot paal 46, dan zijn we beland bij het zo bekende "Mof- fenpad", dat leidt tot het huidige 'stille strand'. De Duitsers heb ben dit pad verhard om een betere begaanbaarheid te creëren tot hun stellingen. Van de 16 bunkers die zich hier rond het 'Ha- zenduin' bevinden, bestaat de bewapening slechts uit 5 open- geschutsopstellingen en 2 tobroeks. De rest zijn bergplaatsen en woonschuilplaatsen. Ter hoogte van paal 47 vinden we de meest zuidelijk gelegen kustverdedigingswerken van steunpuntgroep Castricum. Het betreft hier de bunkers gebouwd rond de 'Zuidernollen'. Dit complex is gebouwd langs de oorspronkelijke Oude Schulpweg, die tegenwoordig is afgesloten voor het publiek, maar die voor de Duitsers een goede aanvoerweg was. De in totaal 38 bunkers zijn opgesteld in 2 groepen: - de eerste groep bevindt zich op de zeereep en is voorzien van de zware bewapening die bestaat uit 2 kanonkazematten en 3 open-geschutsopstellingen. - de tweede groep formeert zich rond een iets oostelijker gele gen hoog duin, waarop zich een geschut, een tobroek en een zoeklichtopstelling bevindt. Een aantal bunkers is met elkaar verbonden door middel van loopgraven. Veel van deze bunkers zijn ook nu nog onder de grond aanwezig, maar van de bunkers op de zeereep is vrijwel alles gesloopt; daarvan zijn nog wel grote kuilen en brokstuk ken te vinden op de plaatsen waar ze hebben gestaan. 27

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 27