De steunpuntsgroep Castricum Vanwege de strategische ligging tussen de haven IJmuiden, de stad Alkmaar, een erg vlak achterland en een goede spoorweg verbinding wordt Castricum in de loop van 1942 aangewezen tot 'Stützpunktgruppe' en wordt als zodanig uitgebouwd. Zoals eerder genoemd is een steunpuntgroep een bundeling van diverse steunpunten en weerstandsnesten, kustbatterijen, radarstations en een commandopost. De gehele groep staat on der één commando. De verdediging kunnen we globaal opsplit sen in de kustverdediging, de radarinstallaties en de landverde- diging. LEGENDA G3 jk kanon kazemat -o opengeschuts opstelling 0 t o b roek 0 munitie bergplaats De kustverdediging De kustverdediging concentreert zich het meest rond de stran- dafgang 'Castricum aan Zee'. Dit complex bevindt zich tussen paal 44 en 45; er zijn hier 105 bunkers gebouwd, voornamelijk ten noorden van de afgang. De Kriegsmarine heeft hier 8 kononkazematten en 8 open ge- schutsopstellingen aangelegd, die omringd zijn door tal van an dere werken als berg- en woonschuilplaatsen, keukengebou wen en munitiebergplaatsen. Het complex is qua vorm en ont werp identiek aan andere steunpuntsgroepen (o.a. Callantsoog) voor de kustverdediging. De kanonkazematten en de open ge- schutsopstellingen staan waaiervormig opgesteld, zodat ze el- kaars schootsveld net iets overlappen. Centraal tussen deze ge- schutsopstellingen staat meestal de commandobunker, die de gevechtsakties coördineert en het bevel voert over alle hande lingen tijdens de akties. Afbeelding 1 Een geschutsbunker of kanonkazemat, die op vele plaatsen langs de kust is gebouwd; in Castricum stonden er verscheidene. Afbeelding 2 De vuurleidingspost of Leitstand. In deze commandobunker werden de optische waarnemingen en de gegevens van de radar installaties verwerkt. 26

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 26