10 mei Er schijnen zo'n 300 NSB-ers en sympathisanten opgesloten te zijn. Opgesloten in Duin en Bosch. Nog steeds zijn de moffen in Bakkum niet ontwapend. Vanavond een auto door ons dorp: de beulen van Vught. Ze stonden achter prikkeldraad: "Verboden deze dieren aan te raken of te voederen". Ze waren in Limmen opgepakt. In het dorp grote discipline. Vanmorgen zijn de mof- fengrieten opgehaald. 12 mei Door al die arrestaties is het dorp een groot roddeltoneel geworden. 14 mei Morgen zal dan als mosterd na de maaltijd vermoedelijk in re gen en storm ons dorpsfeest gevierd worden. 15 mei Het is meegevallen, het weer en de stemming vielen beide mee. Als novum voor ons dorp werd ook volksdans uitgevoerd. Dr. Leenaers heeft zijn straat gekregen, 's Avonds was het dankzij de harmonie en de hossende slierten jongelui gezellig in het dorp. 19 mei Terug van Den Haag, 2x wind tegen. Het is daar nog niet best. Er zijn daar veel Nederlandse soldaten. Om beurten vieren de straten groot feest. De BS is in Nederland niet gezien, ze zullen wel gauw verdwijnen. Het interneringskamp Duin en Bosch is lang geen ideaal, de leiding deugt niet. 22 mei Dezer dagen: chocolade, knakworstjes, scheepsbeschuit, wij ge nieten overal van. De eerste kranten verschijnen weer. Maasbo de, Volkskrant, Nieuwe Dag, Het Binnenhof. De Castricumse "Strijd" blijkt een banaal blad te zijn. Politiek is alles onzeker en vaag. 24 mei De radiodistributie gaat weer. 30 mei In Duin en Bosch zijn thans 500 arrestanten. De 3e comman dant is er al. Er komen in Duin en Bosch spoedig 5000 logés. De Koningin heeft 2 kabinetsformateurs benoemd: Schermer- horn en Drees. Duizenden Duitsers marcheren naar Den Hel der. Ze maken geen grootste indruk meer. Thans kan ik mede delen, dat wij steeds naar de radio hebben geluisterd. Ik had mijn toestel verborgen tussen het plafond van mijn kamer aan de achterkant van het huis. De luidspreker er uit gehaald, daar die met een magnetisch apparaat ons kon verraden. Toen de stroom wegviel, heb ik een oud toestel geleend (met een accu) en verstopt onder de grond. Via een lichtknopje bij de wastafel had men Engeland. Tot de accu niet meer geladen kon worden. Afbeelding 18 De begrafenis van Joop Zandbergen, hij kwam na de bevrijding om door een per ongeluk afgegaan geweer op 30 juni 1945. De laatste weken luisterde ik met een kristalletje. Hier zij dank gebracht aan de firma's die hielpen. Zo hebben wij in de loop der jaren altijd nieuws gehoord en is ons moreel op peil gebleven. 16 juni Jeugdbewegingen herrijzen. 21 juni De bevrijdingsfeesten zijn niet altijd even prettig. De jeugd is bandeloos. 6 juli De tijd vroeger gespendeerd met het bijhouden van "het boek" wordt nu o.a. in beslag genomen door het lezen van talloze kranten; nu weer: De Typhoon en het Nieuw Noord Hollands Dagblad. Er gebeurt haast niets, zodat het dagboek gaat kwijnen. Kapper Zandbergen is overleden door een per ongeluk afge gaan geweer. Door de BS in uniform is hij begraven. 10 juli In Duin en Bosch 600 gevangenen er bij. De bankbiljetten van 100 gulden zijn ongeldig verklaard. Pastoor wist het van te vo ren. Hij ruimde er bijtijds 180 op!! Verleden week is door NSB sabotage de munitie in de duinen van Beverwijk aangestoken. Geen ruit heel in Beverwijk. 16 juli Onthulling van gedenkplaat in de kerk. In Duin en Bosch 800 gevangenen bijgekomen. 29 juli Er zijn geen fietsbanden meer. Steeds lekke banden. 11 augustus Japans aanbod tot capitulatie door 2 belangrijke feiten: 1 Toepassing van de atoombom, die de steden Hirosjima en Nagasaki in een puinhoop veranderde. 2 De oorlogsverklaring van Rusland woensdag j.1. Eind augustus zal Castricum 4 volle dagen bevrijdingsfeesten gaan vieren. Er heerst grote ontevredenheid in Nederland. 15 augustus Nederlaag van Japan. De oorlog is nu overal voorbij. De staten die afgoderij pleegden zijn vernederd. Het zwaard kan weer omgesmeed worden tot ploegschaar. De atomen kunnen heel blijven, of voor vredelievende doelein den worden gesplitst. Ik heb mijn collega voorgesteld om het dagboek te sluiten. Hij stemde er mee in. Moge dit boek dat ons in donkere jaren dikwijls een aangename verpozing bracht, voor het nageslacht enige betekenis hebben, ter lering, ter afschrikking, ten voorbeeld, ten vermake. als hebdomodarius sluit ik dit dagboek. w.g. F. Holthuizen 15 augustus Met weemoed schrijf ook ik mijn laatste woorden in dit dag boek. Moge dit boek jarenlang worden bewaard en veel gelezen. Wij vragen zeer dringend, dat niemand van ons nageslacht dit boek zal ontvreemden, het is een geschenk aan de parochie en dient in het archief te worden bewaard. Aparte leugens staan niet in dit boek, wel worden er ook geruchten in vermeld, doch zij staan als zodanig vrijwel altijd aangekondigdMoge Ne derland en ons Indië herrijzen uit de chaos waarin het zich bevindt Lang leve de Koningin. w.g. J. v.d. Zalm, pr. 24

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 24