hem vroeg hoe het nu met de capitulatie stond, dat hij daarover niets had mee te delen. Alleen dat de oorlog er iets beter voor stond dan 5 jaar geleden!!! Al 2Vï millioen kilo eten afgeworpen boven de 3 hongerende provincies. Er zijn een aantal concentratiekampen bevrijd o.a. Dachau en Buchenwald. Toestanden zijn onbeschrijflijk. Wat waren die Duitsers toch een barbaren geworden. 2 mei De zoveelste teleurstelling. Geen capitulatie. Toch wel goed nieuws: Hitier is dood. 1 Mei 7 uur 's avonds in Berlijn. Admiraal Dönitz tot opvolger benoemd, die alleen voor Enge land en Amerika wil capituleren, niet voor Rusland. Gisteravond vierde Beverwijk voorbarig feest. 4 mei Plechtige mededeling gedaan door kapelaan Holthuizen: "Hoe ra, wij zijn vrij". Politie Weel kwam zeggen, dat Radio Eindhoven Herrijzend Ne derland de capitulatie bekend had gemaakt. Wij hoorden het om 9.22 uur 's avonds. Nog twijfel. De radio van het kristal bracht om 9.45 en 10.01 in het Frans en Duits zekerheid. Wij vierden feest met vooroorlogse sigaret ten (5 jaar bewaard), eigen teelt sigaren, wijn, omelet en het Wilhelmus. 5 mei Een eigenaardige dag. Geen feest en toch feest. Gewoon school. De Zaanstreek en Amsterdam vlagt, Castricum doet niets. Wij brengen het vandaag niet verder dan een paar oranje strikjes in het haar van een paar kindertjes. De S.S. is hier nogal fel. De burgemeester komt brutaalweg nog in het raadhuis. De eerste Engelse pakketten zijn hier gearriveerd. De ondergrondse wordt bovengronds. Hoofdredacteur van "Strijd" P. v.d. Goes duikt weer op. 6 mei De vlag mag eindelijk uit. Spoedig was Castricum in feesttooi. We worden aangemaand om ons kalm te houden. De kinderen houden een optochtje langs het huis van de z.g. burgemeester, de gordijnen gingen dicht. De jongensschool is gevorderd door de NBS. Blom was de aanvoerder, 's Avonds ouderwetse bijeenkomst: goede sigaar en zelfschampagne!! 7 mei Het wachten op de Canadezen begint vervelend te worden. De kinderen zijn in permanente oranjestemming. De vreugde werd vandaag geremd: Afbeelding 15 Een glorieus moment voor de ondergrondse, die op 5 mei 1945 weer bovengronds kon worden. V.l.n.r. Jan Rozing (K.P.), Piet van de Goes Kees Kulk, Piet Fijn, Kees v.d. Key (K.P.) Klaassen - directeur van het post kantoor Gert van Weel (K.P.), Jan Blom (commandant K.P.). Afbeelding 16 Aftocht van de Duitsers: "Ze maken geen grootse indruk meer". 1 De Nederlandse S.S. geeft zich niet over, verschanst bij de Grebbelinie, bloedig oponthoud van 24 uur. 2 Cor Beentjes doodgeschoten door de Mof, toen hij palen uit een weiland haalde. De Duitsers weten zich toch wel gehaat te maken. 3 Intussen begint de nieuwe overheid zich te roeren: Masdorp gevangen, het Gemeentehuis in bezit genomen, NSB'ers ge schorst. Nielen geïnstalleerd als plaatsvervanger van de bur gemeester van Limmen. 4 Door allerlei verhalen over schietende Duitsers zullen wij ons pas veilig voelen als de Geallieerden hier zijn. De ver wachting is dat het morgen zal gebeuren. Woensdag zal dan de officiële feestdag zijn. Onder leiding van Bodewes, het Oranjecomité voelt zich gepasseerd. Intussen is de ondergrondse langzamerhand bovengronds ge worden: De Delta, raad van verzet in ons dorp was: Dr. van Nie- velt, Jan Rozing, Blom, Weel en van Eyk Afbeelding 17 8 mei Vanmorgen kwamen de eerste Canadezen. De hele dag een voortdurend doortrekken van Canadese wagens. Bruine gezich ten, witte tanden, waardig zegevierend de V-teken makend. Victorie: zo trokken ze alle hoofdsteden binnen. Heden enige meisjes kaalgeknipt. De Canadezen blijven doortrekken: koplampen op: verduiste ring is niet meer nodig. De telefoon gaat weer. Tot ieders spijt zijn de feestelijkheden uitgesteld. Het valt nu op 11 mei. De vre de is er. 9 mei Dorys Kuys bazuint het rond: vanaf half twee mag niemand meer buiten komen. Een razziamaar nu op de NSB-ers. Wanneer en hoe zullen wij dit boek besluiten? 23

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 23