4e Jaargang I 6 maart 1945 Als hebdomarius open ik deze vierde jaargang van ons dagboek in de overtuiging, dat deze vierde jaargang de laatste zal zijn. Traditiegetrouw eerst een overzicht. Mondiale visie: De Geallieerden hebben de overmacht en bombarderen Duits land letterlijk plat. Het lijkt uitgesloten dat dit regime ooit zal capituleren. Het gevolg is een eindeloze moordpartij. Japan wordt ook ge kraakt en zal wel spoedig na Duitsland vallen. Nationale visie: Hongersnood in de 3 provincies Nrd-Zd. Hol land en Utrecht. Tenzij de bevrijding spoedig komt, de hongers dood voor velen. Wij hopen geen gevechtsterrein te worden. Dorpsvisie: Als IJmuiden een tweede St. Nazaire gaat worden, dan zijn wij hier nog niet klaar. Meerdere gezinnen lijden aan ernstige ondervoeding. 9 maart Over de Rijn. Als een lopend vuurtje verspreidde zich vandaag het bericht dat de Amerikanen over de Rijn getrokken zouden zijn. Vandaag kreeg ik een z.g. wonderkacheltje dat bovenop een gewone kachel gestookt moet worden met kleine houtjes. 13 maart In Den Haag erbarmelijke toestanden. Een nieuwe ziekte: hongeroedeem. Dagelijks sterven honderden met opgezwollen ledematen. Het Bezuidenhoutkwartier is zaterdag 3 maart van de wereld verdwenen. 30.000 Mensen alles kwijt, 1500 doden. Het Velser- pont vaart niet meer, we zitten op een eiland. Volgens geruchten is er aan aanslag op Rauter gedaan, er zou den 1000 mensen als represaille gefusilleerd worden. Wel is het zeker dat een aantal gevangenen van de Weteringschans (20) zijn doodgeschoten. 22 maart Een rookgordijn dag en nacht tussen Düsseldorf en Emmerich gelegd. Komen ze? We schaffen olie en carbiet aan f 35,- per liter en f 50,- per kilo. Bijna alle soldaten in Castricum zouden weg zijn, ook de Luft- waffe, in Bakkum zijn er nog 5. Er is de laatste dagen veel gebeurd. Na het bruggehoofd te Re- magen, dat kennelijk per geluk is veroverd, zijn de Geallieerden ook bij Wesel en Frankfort de Rijn overgestoken. Het overwicht aan materiaal is groot. Door de permanente bomaanvallen is er totaal geen Duitse aanvoer meer. De linker Rijnoever is geheel in handen der Geallieerden. Eisenhower heeft verklaard, dat het Duitse leger verslagen is. 2 april Vandaag aanval met 20 jagers in de buurt van Heemskerk. Prachtig gezicht, ze wierpen kleine bommen uit. De Engelse zender deelt mee, dat er een grote aanval is begonnen op Arn hem, Nijmegen. De Duitsers trekken zich uit Noord en Zuid- Holland terug. Het Roergebied is omsingeld. 80.000 man opgesloten. 5 april Hoe lang nog, Heer 15 april Roergebied ingerekend. Opmars naar Bremen en Hamburg. De, Russische machine nadert Berlijn. Ons land is bevrijd ten Oosten van de IJssel. Roosevelt gestorven. Broodrantsoenen zijn weer verlaagd, wij krijgen 's morgens pap als bijvoeding. 18 april De bevrijding nadert met rasse schreden en toch zijn we niet blij, omdat we niet weten, hoe de strijd hier zal verlopen. Wij zijn bang, dat alle verslagen troepen naar Castricum verjaagd worden. Vanmiddag om 2 uur zijn de sluizen van Den Oever opengezet om de Wieringermeer te inunderen. Kilometers tarwe gaan verloren. Verleden week kregen wij voor het eerst Zweeds brood van het Rode Kruis, smakelijk. De eindstrijd om Berlijn is begonnen, een wedloop. De Russen op 50 km, de Geallieerden op 80 km. 19 april Groningen, Friesland, Drente en Overijsel zijn officieel bevrijd. En, ze zijn nog maar 35 km van Amsterdam, anderen zeggen 20. Maar dat water, dat waterAlles wordt geïnundeerd. De Duitsers in de bunkers aan de Brakersweg lezen ook de on dergrondse blaadjes. Ze hebben alle vier een burgerpakje gekocht. 22 april De Russische en Amerikaanse legers herenigd in de omgeving van Dresden. De Canadezen staan voor het inundatiegebied, dat zich uitstrekt van Amersfoort tot de Zuiderzee. 29 april Het bericht van 22 april schijnt wat voorbarig te zijn geweest. Pas in de loop van deze week hebben de legers elkaar ontmoet. Als internationaal teken van vriendschap zoenden ze elkaar. De Geallieerden hebben afgekondigd, dat zij pakketten le vensmiddelen zouden droppen. De Duitsers mogen niet op de vliegtuigen schieten, anders zijn het "oorlogsmisdadigers". De Engelsen zijn voorshands niet van plan de waterlinie te door breken. West Nederland is blijkbaar de meest onneembare vesting van Europa! Berlijn waarbinnen Hitier zich moet bevin den, is omsingeld en voor 2/3 veroverd. Is Goering afgetreden of vermoord? Het kristalletje zei, dat op de conferentie van San Francisco gezegd was, dat slechts een onvoorwaardelijke capi tulatie aanvaard zal worden. Hitier zou stervend zijn, figuurlijk of letterlijk bedoeld? Moorden door Duitsers in Oudorp en Heemskerk. De Nazi's in Berlijn hebben nog slechts de regeringsgebouwen en de dierentuin. Wij beleven historische dagen. Mussolini is dood, gefusilleerd. Lijk met dat van 17 aanhangers in Milaan tentoongesteld, hangend aan een benzinepomp. 1 mei Zo even komt het bericht, dat Himmler aan het capituleren is. Ruzie in San Francisco om Polen. Algemeen werd de capitulatie vanmiddag verwacht. Tot op he den geen nieuws. Churchill antwoordde, toen het Lagerhuis Afbeelding 14 Burgemeester Masdorp neemt de door de Geallieerden gedropte voedselpakketten in ontvangst. 22

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 22