11 december Een dronken officier had gezegd, dat hij voor 300 man voedsel moest zorgen. Razzia's dus, zegt men. Alles wordt nu zo uitgelegd. Stoeten mensen komen langs uit de grote steden, eten bedelend en onderdak vragend. De bevolking is nogal gastvrij. Ook de manufacturier herbergt regelmatig mensen. Tragische verhalen over sterfgevallen onderweg, over een boer die slechts wilde ruilen voor schoenen die iemand aan had. Broodrantsoenen weer verlaagd. Typhus in A'dam. 16 december In de grote steden heerst grote hongersnood. Deze week raz zia's in Limmen, Heiloo en Beverwijk. Duitse tegenaanval. Tot allergrote verrassing hebben de Duitsers een groot tegenof fensief opgezet. Doorbraak bij Malmedy. Wanhoopspoging of toch nog kracht? Wat een misrekening. 28 december De ondergrondse adviseert ons geen Ausweis meer te halen. Al le mannen van 16-40 jaar worden opgepakt. Er kan geen man meer op straat, iedereen heeft schuilplaats in huis. Wanhopig. Het offensief van de Duitsers is tot stilstand gebracht, ze waren al bij Dinant. Leo Toepoel is gefusilleerd toen hij naar bevrijd gebied wilde ontsnappen. R.l.P. 30 december Burgeroorlog in Griekenland, en dat in een bevrijd land. Strijd tegen het communisme? Voorspel voor de volgende oorlog: Rusland - Engeland? 5 januari 1945 Bevolkingsregister door S.D. soldaten weggehaald, ze hebben de namen en adressen van onze jongemannen. De gaarkeuken botert niet zo best, iedereen moppert. Mensen genoeg, maar geen eten. 6 januari Er is een WA man dood gevonden op de weg naar Uitgeest Lim men. Op ons territorium dus. Gevolgen? 7 januari Van 5 tot 8 januari moeten alle mannen zich melden. Onder gronds parool: Ga niet. Vrijdagavond heeft Vrij Nederland zich op het arbeidsbureau laten insluiten, en alle gegevens meegenomen. Op de plaats van de moord op de primaire weg zijn 10 of 12 gij zelaars doodgeschoten, nadere berichten ontbreken. In een bunker aan de Brakersweg schoot een soldaat zijn vriend per ongeluk dood. Hij heeft zichzelf in e.en andere bunker doodgeschoten. Wat is tegenwoordig een mensenleven? 23 januari Er worden kinderen uit A dam en Den Haag in Castricumse ge zinnen opgenomen. De Russen staan op 60 km van de Oder. 26 januari Broodrantsoenen gehalveerd. 500 gram. In de steden staan de lijken soms een week boven aarde, ze worden niet meer opgehaald. Men begraaft per bakfiets, in kratten. De stadsreiniging werkt niet meer, men leegt zijn vuilnisemmer op straat. Tot overmaat van ramp sneeuwt het al een week lang. Vele tobben, de aardappelmannen en -vrouwen, banen zich een weg naar de "noord", waar trouwens niet veel meer te halen valt. Kunnen de Engelsen ons niet bevrijden? 31 januari De sneeuwperiode is voorbij, sterke dooi. Optimistisch. Johanna's Hof is afgebrand. 9 februari Onder gejuich hadden we gisteravond weer licht, maar na 2 mi nuten zaten we weer in het Egyptische duister. Verschillende boeren hebben de vorige week gedorst en aan de komende en gaande man 5 of 2 pond uitgedeeld. 10 februari Nog steeds komen vele aardappelhalers langs. Vanmorgen werd onze WC vereerd door het bezoek van Romme v/m minister. 19 februari Deze week was de grote Krim-conferentie. Duitsland zal geheel bezet worden. Berlijn door de Geallieerden. 21 februari De meest onmogelijke situaties bij het kinderen plaatsen: velen willen er weer van af, anderen ruilen eigenmachtig. Er is een comité opgericht. 23 februari Vanmorgen om half elf gierde over het huis een kleine jager, een vreselijk geluid. 700 a 800 meter van de kerk is het toestel met piloot te pletter gevallen. Ik ben er met het H. Oliesel nog geweest, niets meer aan te doen. De Duitsers kwamen als gek ken met 50 man aangerend met getrokken revolver, Arme pi loot R.l.P. 4 maart De Führer heeft weer eens gesproken: "Ich profziere dasz Deutschland soll siegen". De kinderuitzending behoort tot het moeilijkste sociale werk, dat wij tot nu toe gedaan hebben. Boeren moeten alle melk aan de fabriek afstaan, anders worden alle koeien afgenomen. Het vervoer langs de weg is levensgevaarlijk, allen worden systematisch van de weg geschoten. Dorus Schermer gaat ge woon zijn gang. Heeft zeker een aparte engelbewaarder. Geruchten over bouw aanleg van een startbaan voor VI of V2's. Deze dagen hebben wij ons laten wegen. Het blijkt dat de oor log danig in onze lichamen heeft huisgehouden (min 16 tot min 22 pond)! Piet Groen is dezer dagen door ondervoeding gestorven. Zoeven verneem ik dat de VI startbaan op het ijsclubterrein komt en een andere op het kampeerterrein. Overval op de tarwevoorraad van dorsende mannen, die 10% tarwe als loon van de boeren bedongen hadden. Ze verkochten het voor f 1000,- per mud. Een fiets is gekocht voor f 2200,-. 5 maart Vanavond komen zeer optimistische berichten binnen. De Duit sers trekken zich terug over de Rijnbruggen. Het Ruhrgebied ligt onder artillerievuur. 21

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 21