30 september De slag bij Arnhem is verloren. Er zijn nieuwe troepen gearri veerd. Ik zag er een met een koe lopen! 1000 man zouden nu in de bunkers en koloniehuizen zitten. 1 october Walcheren onder water gezet. Putten is totaal platgebrand, wegens moord op enkele Duitsers. Alle mannen 15-50 jaar gaan naar Duitsland. Velsen is de lucht ingegaan. Tussen Hoogovens en Papierfa briek staat niets meer. 7 october Vanaf a.s. maandag geen licht meer in Noord-Holland, geen ko len, geen kaarsen, geen olie. 9 october Om 8.33 is mijn electrische klok stil blijven staan. In Apeldoorn de hele mannelijke bevolking opgeroepen om loopgraven te spitten, er kwamen er 3, waarvan 2 NSB-ers. Er zijn 22 man doodgeschoten. De helft werd doodgestoken en als voorbeeld op de hoeken van de straat neergelegd. Er zijn vanmorgen tijdbommen gelegd op de rails tussen Alk maar en de Koog. Om 4.15 kregen de bewoners van drie huizen: v. Eyk, kapper Bakker en Verduin een kwartier de tijd om nog wat uit hun hui zen te halen. Wat kleedjes, fosfor, auto's wat weggezet en staken de boel in brand. Na een kwartier mocht de brandweer erbij, die op de hoek stond te wachten. Het volk is woedend. De Grüne Polizei rookte er een sigaret bij! Vannacht om 5 uur is de boerderij van Groen in de brand gegaan. In de hooibergen waren kostbare in strumenten bewaard. De Duitsers speelden voordat de boerde rij in brand ging op de piano. In Uitgeest 7 huizen. Worden de tijdbommen niet te schadelijk? 17 october Ik ben naar Den Haag gefietst, een waagstuk. Er heerst daar volslagen hongersnood. Ik zag duizenden mensen lopend met gebrekkige karretjes en fietsen zonder banden om voedsel te zoeken. Linnengoed en lakens mee om aardappelen te ruilen. De gaarkeukens hebben het erg druk. Bomen worden bij hon derden gerooid. Men kan alleen nog op een houtfornuis koken. 18 october In Alkmaar distributie van water. Piet van Duyn hij weet al tijd raad heeft voor de verlichting gezorgd, accu's en 15 kaarslampen voor elke kamer, de keuken 10 - standverschil. Churchill met Eden bij Stalin geweest. Wantrouwen, de Poolse kwestie nog steeds niet afgelost. De Russen veroverden verschil lende plaatsen in Hongarije. De Amerikanen zijn op de Philip- pijnen geland. Aken veroverd. Rommel is dood. 30 october Breda, Tilburg en Bergen op Zoom bevrijd. Ook Goes, een re den voor een borrel van de pastoor? In A'dam en Haarlem nieuwe fusillades als represaille voor moord op Gestapo mensen. 2 november Terreur op grote schaal. Er wordt hier een gaarkeuken geopend; leider Marcker, kok Ja- cob v. Diepen: 1 liter per persoon. Op een illegaal pamflet op een boom voor de kerk staat een prijsbepaling voor de noodzakelijke levensbehoeften. In de Wormer is een boer zwarthandelaar neergeschoten. Alle Duitse steden worden platgebombardeerd. 14 november Massale razzia's in R'dam 10.000 - 15.000 man (17-40 j.) worden afgevoerd naar Drente, 54 wagons beestenwagons ston den in Haarlem. Londen en Antwerpen worden bestookt met de V2 raketbommen. Voor de kerk van Heemstede is een verdwaalde terechtgeko men, enorme schade. 500 Deelnemers aan de centrale keuken. 25 november De ondergrondse doet hier nogal van zich spreken. Een zwarte manufacturier moet f 500,- betalen, omdat hij door veel te hoge prijzen te vragen zijn dorpsgenoten uitzuigt. Een beetje vreem de methode vinden wij op de pastorie. "Strijd" wordt regelmatig rondgebracht. Straszburg is veroverd, over een front van 600 km woedt een hevige strijd. Wanneer zal er een doorbraak komen? 28 november In R'dam zijn geen 10.000 maar 50.000 man opgepikt. 1 december Twee marechausses kwamen via via waarschuwen dat er van nacht razzia zou zijn. Verschillende mannen hebben de nacht in de schuilplaats bo ven de sacristie doorgebracht. Ik ben nog op onderzoek uitgegaan, maar werd niet veel wijzer. Bovendien zat ik er niet rustig, er werd vlak achter mij in het donker geschoten, op wie? Ik ben zelf maar naar huis gegaan. Zo gaat het altijd: geruchten. Afbeelding 13 Leo Toepoel, hij werd enige maanden voor de bevrijding op zijn vluchtweg naar bevrijd Nederland gepakt en gefusilleerd. Hij werd slechts 23 jaar. 20

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 20