Troepen op nederlands grondgebied. 5 september (Dolle Dinsdag, redactie) Vanmorgen is bekend gemaakt, dat Breda al bevrijd was. De Geallieerde troepen zouden al aan de Rijn staan. 's Middags 4 uur: Zonderlinge dag: niettegenstaande de radio weten wij niets. Wij zitten te berekenen hoever de Engelsen moeten zijn. Er gaan geruchten over Noordwijk. Duitsers vertrekken spoorslags, gepakt en gezakt, richting Be verwijk. Onze vlaggen liggen klaar. Kinderen worden uit school gehaald. Allerlei mensen slapen ergens anders uit angst voor de laatste streken van de NSB en Duitsers. Het ziet er naar uit dat de Engelsen en Amerikanen Castricum zonder slag of stoot krijgen. Het Lager in Bakkum is weggestroomd. Kap.v.d. Zalm is op toernee door het dorp om te informeren. Zoëven 5 uur gearriveerd. Utrecht is gevallen, dat moet officieel zijn. Anderen zeggen: Sassenheim gevallen, NSB-ers zijn op de vlucht. In Beverwijk stonden verschillende mensen te praten. De Duitsers openden het vuur. Verschillende doden, de rest gearresteerd. Uitzonderingstoestand in Nederland. 8 uur. Tot onze verwondering is de pastoor heel rustig thuisge komen. De treinen rijden nog tot Dordrecht. Vanmorgen in Bre da nog niemand te zien. In Zoeterwoude hebben een tijdje de vlaggen uitgehangen op het bericht dat Noord en Zuid Holland waren vrijgegeven. De Alkmaar Packet met Duitsers in het Noordzeekanaal in brand geschoten. Patiënten van Heiloo met Rodekruistreinen afgevoerd. De aanvankelijke spanning "vannacht zijn ze hier" is dus weer verdwenen voor de nuchtere werkelijkheid. De telefoon gaat ook weer! De Engelse luchtmacht is zeer actief. 7 Lokomotieven in Alk maar beschoten. Doordat ook alle autoverkeer stil ligt, begint er voedselschaarste te komen. Hoe zal de toekomst in de steden zijn? 7 september Moord in Castricum. Woensdagavond 8.15 is in C een moord gepleegd. Aan de Kooiweg wilde een beruchte WA man hier ter plaatse een auto controleren. De 2 inzittenden waren vrije Nederlan ders zonder papieren. Zij hebben de man 6 kogels gegeven, waarvan 3 raak waren. Op slag dood. Het dorp in rep en roer. Angst voor gijzelaars, hoewel ik dat niet geloof omdat de da ders geen Castricummers waren. Een politieman, een persoon lijke vijand van het slachtoffer is ondergedoken. Verschillende NSB-ers zijn met families vertrokken, naar men zegt, de man nen naar Duitsland, de vrouwen naar kamp Westerbork in Drente, waar vroeger de Joden zaten! 11 september Wegens de moord in Castricum is een aantal gijzelaars doodge schoten, aldus meldt een rood aanplakbiljet in het dorp. 13 september Volgens berichten van een privé-koerier is Eindhoven bevrijd. Treinen lopen nu nog slechts 's morgens vroeg en 's avonds. Bij onze ondergrondse is blijkbaar enige onenigheid. Tegenstelling Christelijk - Communistisch? 14 september Terreur. In de zaanstreek zijn 40 gijzelaars opgepakt. Elke dag zullen er 4 gedood worden, als de Engelse parachutisten niet te voor schijn komen. Gisteren zijn de eerste gedood. Zichtbaar van de weg af. De lijken liet men uren liggen. Gruwzaam. Vanmiddag zou er weer een terechtstelling zijn. Inmiddels schij nen zich 6 parachutisten gemeld te hebben. Het huis van dr. van Oppen in Limmen is met brandbommen bewerkt. Ook een huis van een dokter en een tandarts in Hei loo; vanwege een dynamietaanslag op een trein. 17 september Vanmiddag is het eerste parachutistenleger geland in de buurt van Eindhoven en Nijmegen. Maastricht vrijdag verovert. Beneden Rijn en Lek moeten verzetsgroepen in actie komen. Momenteel gaan hier geregeld laag vliegtuigen over. Zouden wij ook parachutisten krijgen plus een landing? Het is weer spannend vandaag. Lanterfanterende mannen tussen 16-50 jaar worden zonder pardon op transport naar Duitsland gezet, aldus de Deutsche Zeitung. 18 september In de Zaanstreek wapens gevonden in de protestantse kerk. De dominee is doodgeschoten. Nu de Todt weg is, had men vóór vertrek benzine en olie aan Jan Stengs verkocht. Is ontdekt. Jan gedoken, vrouw gepakt, weer los. Vader en knecht zouden gefusilleerd worden. Na 10 tellen moesten ze zeggen waar hij was, anders een schot. Bij de 10e tel kregen ze een paar opstoppers. 19 september Vanwege de fietsenvordering fungeren kolenhok en lijkenhuis je als schuilplaats. Onheilspellend nieuws. Vele dorpen in de omtrek moeten bin nen 4 dagen ontruimd zijn. Niets meenemen! Velsen moet vanavond weg zijn. Gaan de fabrieken de lucht in? Blijkbaar zal IJmuiden verdedigd worden. De positie van Castri cum wordt er niet vrolijker op. Men begrijpe de situatie: geen trein, geen autobus, geen fiets, geen paard en wagen, geen post, geen telefoon. Organiseer maar een verhuizing! De kelder wordt in gereedheid gebracht. De ijzeren spijlen worden verwijderd. Oppervlakkig gezien zit ten we veilig. 21 september Gisteravond werd door de dorpsomroeper Dorus Kuys uit de Oosterbuurt omgeroepen, dat alle fietsen moesten worden inge leverd. Het was half 8. Niemand ging, behalve enkele NSB-ers. Vanmorgen vroeg werd bekend gemaakt dat als er voor 12 uur niet een groot aantal fietsen gearriveerd was, er tien huizen in brand gingen. Enkele mensen die op de nominatie stonden, waren hun huis al aan het leegslepen. Toen zijn er 300 fietsen gebracht, heel oude karretjes. Om 12 uur werd omgeroepen, dat als om 4 uur niet alle fietsen ingeleverd waren, 10 Castricummers zouden worden doodge schoten. 6 uur: Zojuist wordt gemeld dat er ongeveer 1200 fietsen zijn ingeleverd. Om half zeven mag men zijn fiets terughalen. 8 uur: Bijna alle fietsen zijn teruggegeven, de 100 mooiste heb ben ze gehouden. De Kommandant kwam zelfs een fiets voor de kapelaan bren gen. Hij had er een voor mij gevorderd, nu heb ik er 2. Het is een prachtfiets met nieuwe banden. Er stond op: PWN 150. De betonweg Velsen Amsterdam wordt opgeblazen enor me knallen. Noord-Holland wordt opgesloten. 22 september Vandaag zijn de Coenhaven en de dokken in Amsterdam de lucht ingegaan. 26 september De pastoor reorganiseert het lager onderwijs. Allerlei ongedi plomeerde krachten zorgen dat alles doorgaat. Barre strijd bij Arnhem. De parachutisten zitten ingesloten.

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 19