Aanslag op de Führer Martens zal opendoen, als er gebeld wordt, hem moeten ze toch niet hebben. Dit alles omdat we bang zijn dat er een partij gijze laars worden opgepikt. Slaap zacht!! Caen is veroverd, neen niet waar; Bayeux wel. Het moet een fantastische veldtocht zijn. 4000 Schepen en 13000 vliegtuigen. 8 juni Er wordt op veel meer landingen gerekend. De meeste mensen zijn zenuwachtig doch iedereen is optimistisch. Vele valse ge ruchten. Steden binnen 35 km van de kust zouden gebombar deerd worden. Dr. Leenaers ligt ernstig ziek in Tilburg. Alle soldaten uit Limmen en Heiloo vertrekken, ook een deel van Castricum. Men zegt vannacht invasie in Rotterdam of Vlis- singen. Er moet een vloot klaarliggen. Veel vliegtuigen boven Rotterdam. De Hemel spare ons!! 11 juni Vele geruchten. Zeker is vrijdagnacht een zeegevecht tussen Duitse en Engelse schepen voor IJmuiden. Groot alarm in Nederland. Zeker is ook; Zaterdagmiddag hebben de Duitsers het vliegveld van Bergen in de lucht laten vliegen. Of ze bang zijn. 16 juni In het Heilooër bos worden tanks opgesteld, ook de Herman Göring-divisie zou deze kant opkomen. 1 juli Cherbourg gevallen. Sinds twee weken schiet Duitsland op Londen met een soort ra- ketbom, VI genoemd. De uitwerking moet vreselijk zijn. In Rusland een enorm offensief tegen de stad Minsk. Een deba cle voor Duitsland. Verschillende Castricumse meisjes lopen met militairen. Sommigen worden nogal eens 's nachts om 3 uur thuisgebracht. De ouders staan machteloos. 8 juli In de steden wordt honger geleden. Duizenden trekken naar het platteland om voedsel te halen. Dr. Leenaers is bediend. Nog een slachtoffer van de behande ling in Vught. Nadere berichten over nieuwe evacuatie: er moeten zovelen weg, dat nog slechts 250 gezinnen overblijven, alleen boeren en tuinders. Afbeelding 12 Evacuatie van de bewoners van het af te breken pand Duinen- boschweg 20-22, alles wat rijden kon werd gebruikt voor de verhuizing. 20 juli Begin van het einde? Hitier spreekt, hoewel licht gewond. 22 juli Dr. Leenaers in Tilburg op 42-jarige leeftijd overleden. 27 juli Begrafenis Dr. Leenaers. Erg plechtig. Men wilde het lijk van het station ophalen, de burgemeester verbood dat, hoewel hij hem hoogachtte notabeneü Toen zouden een 30-tal mensen (van corporaties) naar het sta tion gaan, maar de politie stuurde die ook weg. Er was een krans: "Uit dankbaarheid van hen wier lijden gij in het kamp hielp verlichten". Dit was een krans uit Vught. 5 augustus De trein waarin ons distributiepersoneel zat, is beschoten. Castricums meisje gedood. De treinbeschietingen worden veelvuldig. 15 augustus De Engelse zender is optimistisch. 2e landing in Zuid Frankrijk. 22 augustus Maastricht hevig gebombardeerd: 100 doden. Ook Brussel, Gent en Kortrijk. Komt er een derde invasie in Zeeland en België? Mocht dit zo zijn dan zullen overal gijzelaars gearresteerd wor den. In Castricum is dit een lijst van 13 personen. Uit goede bron is bekend, dat kap. v.d. Zalm lijstaanvoerder is. Ook staan erop: Joop Zandbergen, Piet v.d. Goes en Jan Rozing. We zullen maar afwachten, maar leuk is het niet. Zondag om half twee had de landwacht een goede vangst. Een van de overvallers (9000 bonkaarten) op het distributiekantoor in Oudorp was gepakt. Op het raadhuis gaf hij de Leeuw een klap en sprong toen uit het raam, daar is hij door handige mani pulaties verdwenen. Pastoor en kap. Holthuizen gaan rustig op vacantie. Dat zullen latere lezers ongelooflijk vinden, maar veel Nederlanders gaan ondanks gevaar nog op vacantie. Bij boer Poel is juist een paard gestolen. Het was juist gevor derd!! Er wordt enorm gestolen. Weer een jongen in Duitsland gedood, Jaap Lute, de 2e zoon van die familie die in Duitsland bij een bombardement omkomt. Parijs is gevallen. 2 september Intussen zijn hier SS-troepen gearriveerd. Wij zullen toch geen egelstelling worden? Gisteren zijn de Geallieerden België binnengetrokken. 4 september Evacuatie gaat toch door, ondanks het feit dat ze op 60 km van onze grens staan. Elk paard of auto, die op straat komt wordt gevorderd. Hoe moet men dan verhuizen? Gen. Eisenhower heeft order gegeven aan Nederland: geen openlijke opstand, geheime sabotage, gehoorzamen aan vrij- scharen, overheidsdienstmensen geweldig sabotteren. Brussel en Antwerpen bevrijd. Finland gecapituleerd. Een historische dag: 18

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 18