Invasie begonnen Afbeelding 11 Op de achtergrond een beeld van het distributiekantoor. Maart 1943. 1 april De geruchten gaan weer dat hier algehele evacuatie zal komen eind mei begin juni, kan best, we zitten midden in de stellingen. In Velsen-Noord is een beruchte politieman doodgeschoten. Ze zijn bang voor represailles. Hier zijn nog geen represailles ge weest van de brand in het distributiekantoor. Het is een trooste loos gezicht dit volkomen uitgebrande gebouw te zien staan als waarschuwing voor de buren van het raadhuis er tegenover. Veel Castricummers werken nu (vrijwel zonder uitzondering) voor de Wehrmacht, eens in de 3-4 weken (sommigen maanden). 13 april Er is wraak genomen voor de gehate vermoorde N.S.B.- politieman in Velsen. Vooraanstaande figuren worden gepakt en doodgeschoten, leder die zich bedreigd voelt, duikt onder. Ook in Castricum. De geallieerden zijn een geweldig luchtoffen- sief begonnen, het gaat dag en nacht door. Je went aan het ge brom boven je hoofd. De controle aan het station is nu zeer streng geworden. Ook aan de Heereweg wordt weer zwaar ge controleerd (alleen bij donker). 14 april Jan Hoberg gefusilleerd, was ingesloten in de Weteringschans te Amsterdam (18 jaar). De geruchten dat Castricum in mei helemaal leeg moet zijn, blij ven aanhouden. De Nederlandse landwacht zal controle gaan uitoefenen op de ausweisen en smokkel. 15 april 7 Uur 's avonds: vanmiddag om 12.30 is de held van Castricum Dr. Leenaers langs geweest. Hij ziet er goed uit en is nog even strijdvaardig. Om 12.15 stopten er 2 auto's, een kolonel en een 7-tal officieren gingen de scholen bezichtigen. Ze hebben me teen de pastorie bezichtigd en het zusterhuis. Ze zijn met mijn sleutel naar de jongensschool gegaan, er kwam er een woedend terug. De sleutel paste niet. Toen ben ik maar meegegaan. De kolonel was verontwaardigd, zijn ridderkruis bibberde. Ik heb ze de goede deur gewezen, toen ik weg wilde gaan, brulde er een: "Halt, stehen bleibenHij gaf bevel om de kolonel te füh- ren. Dit gedaan zijnde vertrok het hoge gezelschap naar het dorp. Wat hangt ons boven het hoofd? 18 april Het huis van Heideman (Hermana State) moet binnen enkele dagen ontruimd zijn, door de bewoners wel te verstaan. Verder moet alles blijven staan. Hermana State moet eerst geschilderd en behangen worden vóór de heren officieren er ingaan. De "Bommenwerper" wordt vervangen, zo gaat er een gerucht. Zondagmorgen is er in Beverwijk een enorme razzia gehouden op jongemannen. Ze werden uit de kerk gehaald! Alle huizen gecontroleerd; 400 tot 500 man zijn per beestenwa gon afgevoerd naar Amersfoort en Arnhem. Men zegt dat ze 1000 jongemannen nodig hebben als represail le voor de steeds doorgaande moorden in Beverwijk (Vrijdag 2, Zaterdag 1 op N.S.B.-ers). Eén van de getroffenen was nog niet dood en mocht zijn 4 grootste vijanden noemen, die zijn nu gearresteerd en één is er doodgeschoten. Alle jongemannen in de buurt zijn doodsbenauwd geworden. Dr. Kuier is verantwoordelijk gesteld voor het leven van de ge wonde N.S.B.-er. Nou deze infectie heeft gekregen is Dr. Kuier ondergedoken. 5 mei Een boer moest rijden met paard en wagen in de duinen voor de weermacht. Het paard trapte op een landmijn en moest wor den afgemaakt. De Duitsers weten niet precies waar de mijnen liggen. Om half tien kwam Arie de Nijs van de provincie vragen of er een geestelijke in de duinen wilde komen daar er een ongeluk gebeurd was. Kapelaan Holthuizen is gezeten tussen W.A. man nen in de gemeente-auto naar het pompstation gegaan. Het bleek Arie Hageman te zijn, vroeger van de Heereweg, nu geë vacueerd naar Uitgeest. Ik ben de droeve mare in Uitgeest gaan vertellen. Er waren oefeningen, er is een kogel verdwaald en dwars door zijn hoofd gegaan, 38 jaar, twee kinderen. De boeren durven de duinen niet meer in. Het vliegveld Bergen zwaar gebombardeerd. Opvallend zijn de zware aanvallen op Noord-Frankrijk en België. 13 mei In Heiloo werden zonder bloedvergieten alle bonnen op het dis tributiekantoor buitgemaakt. Het personeel werd in de kluis gestopt. Daders spoorloos. Vervanging van de "Bommenwerper" is uitgesteld. De aangekondigde verlofdatum 15 mei voor de jongens in Duitsland is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Er kwam nl. bijna niemand meer terug, als hij verlof had, dook men onder. De nacht van Sint Pancratius was erg onrustig voor alle bewo ners uit onze streken. Zwaar kust of scheepsgeschut. Het huis stond te dreunen. 28 mei Overal in het land zijn palen geslagen tegen het landen van vliegtuigen. Speciaal zweefvliegtuigen. 1 juni De laatste week worden veel treinen beschoten. 5 juni Rome in handen der Geallieerden. 6 juni Kapelaan Holthuizen komt met het enerverende bericht dat de invasie begonnen is. Er blijkt een sterk leger te landen in Nor- mandië (in de buurt van Le Havre). Wij drinken een borrel. Er worden allerlei plannen gesmeed: le een graf zal in de tuin gemaakt worden met het omhulsel dat anders in een echt graf zit. Pracht schuilplaats. 2e wat te doen als Pastoor of kapelaan v.d. Zalm gehaald wor den? Elders slapen. 6 juni 's Avonds 11.45. Pastoor met pyama naar de zusters. Kapelaan v.d. Zalm z'n bed gespreid, maar hij wacht nog even af. Pastoor 17

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 17