2 februari Bij luchtalarm in Castricum kruipen de kinderen van de klassen beneden onder de schoolbanken, die van één hoog rennen naar beneden. Deze maatregelen zijn niet overbodig: in Limmen is laatst door een neergevallen benzine-reservoir brand ontstaan in de kerk: Maria-altaar, preekstoel en stoeltjes voor de zusters zijn verbrand. Vrij Nederland verspreidt richtlijnen voor een eventuele inva sie. Zo langzamerhand komen we weer in de "invasie stemming." 14 februari Geen wereldschokkend nieuws. Stilte voor de storm? De tankval vordert snel. Men kan nu niet meer vanaf de Bra- kersweg en Groenelaan op Bakkum komen. 17 februari Inundatie van een deel van Nederland. De waterlinie van 1940 wordt weer in werking gesteld. Het land komt een decimeter onder water te staan, vele boerderijen in de polders ontruimd. Den Helder is een eiland geworden. Bij een overval op het stadhuis in Alkmaar is een 18-jarige jon gen gegrepen naar men zegt een Castricummer. Hij had een revolver en handgranaten bij zich. (Jan Hoberg, red.) Afbeelding 10 Jan Hoberg werd gegrepen bij een overval op het stadhuis te Alkmaar. Hij werd op 18-jarige leeftijd gefusilleerd na opgeslo ten te zijn geweest aan de Weteringschans te Amsterdam. 16 Zou de invasie nog voor 8 maart komen? De ijzerzaag arriveert deze week. Wij gaan in de kelder zitten, maar hebben een ijzer zaag nodig om er uit te komen als het huis instort. Vrolijk voor uitzicht. Als er jongens uit Duitsland van de arbeidsdienst met verlof komen, gaat er bijna niemand meer terug naar hun La ger. De meesten duiken onder. 23 februari Veel overvallen op distributiekantoren en raadhuizen. Duizen den onderduikers moeten onderhouden worden met gestolen bonnen. In de kerk is een extra branddeur gemaakt i.v.m. brandgevaar. Ook zand en water is opgeslagen. 28 februari Mijn handen trillen nog een beetje, want er is huiszoeking ge weest. 's Morgens vroeg werden op straat al mensen gecontro leerd en jongemannen gearresteerd. Vanaf 8 uur werd huis aan huis huiszoeking gedaan. Om half tien stapten 3 Duitsers met geweer op de schouders het huis binnen. Ze doorzochten eerst de kerk, daarna de pastorie. Er wordt gezocht naar gestolen wa pens. Dit boek heeft met de fietsbanden een angstige reis ge maakt. De pastoor gaf inlichtingen als: "Dit zijn alte Speiker", "Wir haben kein Spek" enz. In het dorp zijn enkele auto's ge vonden, die niet geregistreerd waren o.a. van Cor Spaanse en Dirk Wokke (een voorwereldlijk Fordje) In het land van Dijk man werd een radio gevonden. "Niemand" weet van wie. De wapens die ze gevonden hebben, zijn een paar kogeltjes die bij de Luchtbescherming lagen en een paar oude sabels op het raadhuis! Er werd vanmorgen weer zwaar gevlogen. Het bom bardement op Nijmegen kostte meer dan 400 doden. 16 maart Strengere ausweiscontrole. Vandaag dook een Amerikaanse jager 3 maal boven de spoor lijn bij de Kooiweg/Groenelaan. Enkele gewonden, locomotieven geraakt. Pastorienieuws: de kelder is in orde gemaakt als schuilkelder, maar als het gevaarlijk is, gaat iedereen buiten staan kijken. 21 maart Finland heeft geweigerd de wapenstilstandvoorwaarden van Rusland aan te nemen. Dapper volk. Toch zullen ze boeten voor hun moed. Hongarije bezet door Duitsland. De Russen snellen voorwaarts. Eén derde van Noord-Holland is geïnundeerd. Tussen Uitgeest en Krommenie staat ook alles onder water. 27 maart Gistermiddag IJmuiden zeer zwaar gebombardeerd, 600 bom men op de vissershaven en de duikboothaven. 10 Schepen vernield. De hele dag rijden Rode Kruiswagens af en aan. Men praat over 500-1000 Duitsers dood. 29 maart In het hele land zijn verscheidene pastoors en kapelaans opge pakt wegens bezit van radio's en wegens hulp aan onder duikers. Distributiekantoor van Castricum door sabotage verbrand. Dinsdagmorgen om 1 uur is het kleine kantoor v.d. distributie verbrand, het stond ineens in lichterlaaie. Toen de 2 wachten werden gewaarschuwd door een buurman, richtten deze doods benauwd 2 revolvers op hem, ze durfden eerst niet eens open te doen. Veel aan waarde is er niet verbrand. Aaf Veldt, de werkster is verhoord, de districtsleider en 4 medewerkers zijn tot 's ochtends gevangen gezet. Er wordt gefluisterd, dat "de partij" het gedaan heeft om enkele distributieambtenaren er uit te drukken. Veel Castricummers moeten eens in de een of twee weken voor de weermacht werken. Boeren worden soms in het holst van de nacht gehaald met hun paard en wagens. Kom je niet, volgt er arrestatie.

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 16