Nieuwjaar 1944 7 october In Saarbrücken is Jan Kroone van de Alkmaarderstraatweg door een bombardement omgekomen. Heel de Gemeente heeft medelijden met de middenstanders, die weg moeten. Vanavond wordt er een vergadering gehouden over een voorstel om de ambtenaren te laten evacueren i.p.v. de middenstand die brodeloos wordt. 19 october Bakkummerstraat afgesloten. De meeste van de 2000 evacués gaan naar Zaandam, (250 ge zinnen), verder Zaandijk, Wormerveer, Uitgeest en Koog-Zaan dijk. De tankval vordert snel, er wordt 's nachts gewerkt. Van de week verscheen er een vliegtuig, ze werkten met volle lichten. De man, die voor de electriciteit verantwoordelijk was, had zijn hokje afgesloten en was naar huis gegaan. Toen was het een gemakkelijk mikpunt. Geweldige klappen, in Limmen sprongen de ruiten en een kalf was dood. Nu wordt er 's nachts niet meer gewerkt. 26 october Anna Wokke werd aangehouden in het Sperrgebiet. Zij reed door. De Ortskommandant schoot in de lucht. Zij vluchtte een zijweg in: maar stapte toen af. Aldaar kreeg zij de zoveelste preek in haar leven. 27 october Anna Wokke, die tegen de Ortskommandant zei: "Ga naar Duitsland om de boel af te breken", moet evacueren. Heldin!! Welke man heeft dat tegen hem durven zeggen. 1 november Er is steeds sprake van een eventuele evacuatie van 1 of 2 kape laans, omdat de bevolking verminderd is. Pastoor en Kapelaans naar de "Bommenwerper", dat is de Ortskommandant in de oude Nederlandse Hervormde pastorie aan de Overtoom, om de zaak te bepleiten. 5 november 2000 koeien uit de kuststrook moeten door een N.S.B. man in Akersloot en omgeving worden ondergebracht. In Eysden zijn 9 mensen opgehangen, ze hadden Joden geholpen. 10 november Op het Gemeentehuis ligt weer een nieuwe lijst van mensen die moeten evacueren: 150 personen zegt men. 12 november In Wildervanck (zie vorige jaargang) zijn Duitsers gearriveerd. De oorspronkelijke bewoners zijn verjaagd. De geëvacueerde Castricummers mochten blijven! Op het postkantoor heeft iemand voor f 10.000,- postzegels ge kocht. Debat of dat wel geldbelegging is. 26 november Oud burgemeester Sloet moet een schadevergoeding hebben ingediend van f 125.000,- wegens zijn ontslag als burge meester. De grüne polizei kwam toen op hem af. Hij is ondergedoken. Berlijn is de meest gebombardeerde stad. 12.000 ton bommen zegt men. 28 november Hitier en Goebbels houden vol: We capituleren nooit. 1 december In Duin en Bosch zijn ca 400 werklui van de tankgracht ondergebracht. 4 december Weer is er een Castricumse jongen gedood. Gebombardeerd in Berlijn. Cor Res van de Mient. Geweldig afweergeschut donderdag-avond. Een geheimzinnig projectiel ontploft op de kerk, paniek onder de biechtelingen. Een kapelaan rent met zijn stool om naar buiten. Pastoor roept: "Mensen kalm blijven. Er is niets gebeurd". 11 december In Berlijn moet een geweldige chaos zijn. Van verschillende jon gens is bekend dat ze zwervend zijn. 16 december Dorpstraat en Beverwijkerstraatweg nabij spoor moeten ont ruimd worden. 22 december We wachten maar af wat nu toch dat geheimzinnige vergel dingswapen zal zijn, waar de kranten vol van staan. De pastoor stuurt een kerstbrief naar alle geëvacueerden. Er zijn in Castricum nu 2800 zielen. Ook scheermesjes zijn nu op de bon. Er is niets meer te krijgen of je moet de oude inleveren. Men fluistert dat je bij de geboorte aangifte van een kind een oud mannetje in moet leveren. 30 december In de kerstnacht kwam een Unterofficier na de Heilige Mis op bezoek (zeer ongelegen) en verzekerde dat Duitsland de oorlog zou winnen. Hij vroeg hoe ze er in Holland over dachten. Ik zei dat 90% dacht dat Duitsland al lang al verloren was. Hij gaf toe dat de vliegtuigen en U-boten niet veel meer voorstelden, maar beweerde dat het Geheime Wapen een onverwacht einde aan de oorlog zou brengen. Vergiftigd door propaganda? Tot opperbevelhebber van het invasieleger is generaal Eisenho- wer benoemd, onder hem Montgommery. In het voorjaar zal het nu wel komen. Met angstige bezorgdheid treedt de wereld het nieuwe jaar in. Beide partijen zeggen onomwonden dat dit het beslissende jaar gaat worden. 3 januari Vannacht zijn er 2 vliegtuigen neergeschoten, 1 in Egmond en 1 in Oudorp. Die in Egmond plofte met bommen en al uit elkaar. 10 januari Nieuwe bepalingen: "De jeugd onder 20 jaar moet om 6 uur bin nen zijn" (plaatselijke bepaling). 15 januari Mijn nieuwe Ausweis kan verlengd worden tot eind 1945. Wat denken ze wel! De Ortskommandant is niet erg gezien in Castricum. Hij heeft mensen van de Oud Haarlemmerweg weer verjaagd vroege re bewoners van de Beverwijkerstraatweg die daar pas 1 week woonden. Waarschijnlijke reden: Het was buiten hem om gegaan. Jongeren die zich niet aan de nieuwe bepaling houden worden uit bioscopen gehaald. Er patrouilleren Duitsers, N.S.B.-ers en marechaussees. De Russen zitten al 70 kilometer in Polen. 16 januari Enkele Castricummers gearresteerd wegens clandestien slach ten en voor valse bonnen. Goed nagemaakt en uit België hier gebracht. 15

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 15