Invasie in Europa begonnen Castricum gevlogen, links en rechts schietend. Geruchten over een totale evacuatie van Castricum. Een groot deel van Castri cum zal worden afgebroken o.a. Geelvinckstraat, Mient, Burg. Mooystraat. 30 mei Alle radiotoestellen moeten worden ingeleverd. 6 juni Uit Vught is dezer dagen weer een parochiaan teruggekeerd, kaal geknipt, 4xh maand weggeweest. Beschuldiging: 'mannetje laten tekenen op ausweis, die op een Rus leek'. Hij vertelde, dat Dr. Leenaers, arts te Vught er niet best uitzag. 10 juli In Duitsland worden onze jongemannen meermalen gedwon gen met Duitse meisjes op één kamer te slapen. In de nacht van 9 op 10 juli 1943 is de invasie begonnen op Sicilië. Syracuse is gevallen. 11 juli Er zijn al 70 Castricumse jongemannen naar Duitsland. De bouw van de tankgracht is begonnen. De Geallieerden zijn op Sicilië geland! 21 juli Ook de meisjes worden opgeroepen voor werkzaamheden in Duitse fabrieken, oogsten, ateliers en gezinshulp. 25 juli 's Middags 3.15 luchtalarm. Er is hier een Duits jagertje neerge schoten. De piloot is per parachute gered. 26 juli Iedereen weet het, de Duce is afgezet, of afgetreden, de mensen feliciteren elkaar. 4 augustus Geruchten over evacuatie van nog 2000 Castricummers. Het dorp had 8500 inwoners, nu nog 4300. Kanonnen zijn gearri veerd, staan opgesteld op de duinen bij de Sifriedstraat. 13 augustus Afbraak bekend gemaakt van: Vinkebaan, Onderlangs, Kra mersweg, Mient, Stetweg, Schulpstet (Kalkovens), Brakersweg, le- en 2e Groenelaan en Kooiweg. #5# Afbeelding 8 Ook de kalkovens aan de Stetweg gingen voorgoed verloren. 14 16 augustus Afbraak is begonnen. 3 september De Engelsen zijn geland op 't vasteland van Italië. Na bombar dementen der kustbatterijen door verdragend zeegeschut zijn ze de Straat van Messina overgestoken. 8 september De afbraak van de Brakersweg etc. is 14 dagen uitgesteld. Castricum biedt een hopeloze aanblik. Wat is het toch erg, dat verschillende Castricummers meewerken aan de afbraak van hun eigen geboorteplaats. Italië capituleert!!!! Om 3 voor zeven werd het ons bekend door de zoon van de no taris. Het gaat als een lopend vuur door het dorp, er moeten nog wel radio's zijn, tientallen mensen wilden het ons vertellen. Wanneer volgt Duitsland? Europa juicht. De Russen bereikten ook een prachtoverwinning, ze bevrijdden het Donetzbekken. Vandaag is de sloop van Leenaers huis begonnen, hij weet het niet. Afbeelding 9 Kramersweg, zoals het er vlak voor de sloop uitzag. Het zou nooit weerkeren. 19 september Dr. Leenaers is vrijgelaten. Er gaan lijsten rond om hem iets ca deau te geven, een soort adhaesiebetuiging. 22 september De lijst is bij de Ortskommandant gebracht. De lijsten zijn ver brand. De organisator loopt gevaar. In de Limburger Koerier heeft een foto van de terreuraanval op Castricum gestaan. In werkelijkheid niets anders dan de afbraak gefotografeerd. In Berlijn draait in de bioscoop ook de terreuraanval op Castri cum. 30 september De gedupeerde boeren en tuinders hebben in een suikerzoet taaltje een aanbieding gekregen om naar de Noord-Oost Polder te verhuizen. Uit verdachte bron vernomen, dat deze week de evacuatie weer verder gaat. 1 october Intussen weer meisjes en getrouwde vrouwen opgeroepen. Het verhaal van de evacuatie is juist. Zo even zijn de paperassen rondgebracht. Allerlei mensen moeten op 6 october 'inlichtin gen' geven. Wat hangt er boven ons hoofd? Het dorp is in rep en roer. 6 october De pastoor heeft nadere inlichtingen gehaald. 15 November moeten er 2000 weg zijn. Ramen van het huis van de burgemeester ingegooid.

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 14