2e Jaargang 6 maart 1943 Wij zijn allemaal enigszins bedrukt over 't lange en gruwzame en onheilspellende en niet te voorziene verloop van de oorlog. 10 maart Verschillende Castricummers mogen terugkomen. De hele eva cuatie is een onding. Langs de weg wordt niet gecontroleerd en aan het station ook niet altijd. 24 maart 3 Meisjes zijn in het sperrgebiet aangehouden zonder ausweis. Straf: gedurende 2 uur het gemeentehuis schoonmaken. 27 maart De Nederlandse artsen zijn in volle oorlog met de Artsenkamer. Zij weigerden medewerking en hebben bijna allen hun baan er aan gegeven. Overal is het woordje "arts" op de borden aan de deur verwijderd, zodat men alleen ziet staan: oog, oor, keel of zenuwDr. Nievelt mocht een overledene niet doodver klaren, dat moest een andere arts nu doen. 29 maart Gerucht: Dr. Leenaers zou zijn opgepakt. 30 maart Dr. Leenaers, Barnhoorn en Hoekstra zijn opgepikt. Bevol kingsregister van Amsterdam is afgebrand dankzij verklede WA- en politie. 31 maart De kerkklok luidt voor het laatst. Hij wordt weggehaald. Ge rucht gaat, dat in Bakkum "Mongolen" ondergebracht worden. Afschuwelijke verhalen doen onder de bevolking de ronde over ongedierte, lange messen, kinderroof e.d. 1 april Gisteren haalde Kees de Ausweis van de pastoor, "Sperrgebiet" was doorgestreept. De onze kon hij niet krijgen, daar Kees de identiteitskaart niet bij zich had. Afgesproken werd, dat ik naar de kommandant zou stappen. De Winterhulpgift zou slechts in uiterste noodzaak gegeven worden. 2 april Er geweest. Ortskommandant, jonge welwillende man. "Zo wei nig mogelijk mag in 't sperrgebiet", zei hij. Hij nam alle paperas sen mee, gaf de mijne terug, ,,'t sperrgebiet" er op, maar de Pfarrer dat kon niet. "Nu geeft u zeker wel iets voor de Winter hulp?" "Als dat nötig is". Hij lachte: "Erg nötig voor arme men sen" enz. enz. Ik zei: "Ik bedoel in andere zin". Hij bleef maar staan. Door zijn snedig en vrolijk antwoord was het ijs helaas teveel gebroken; bovendien miste ik de woordenkeus om 't op waardige wijze te weigeren. Hij had mij fatsoenlijk ontvangen en een stoel gege ven. Ik zei toen: "Omdat u dit gegeven hebt, zal ik ti wat geven" en heb een gulden betaald. Die gulden ging er niet in, toen zei ik: "Het is toch blijkbaar niet nötig, hij is al vol". Toen zei hij: "Er zijn nog meer bussen". Hij houdt van humor. Het allerergste is, dat dit geschiedt is in aanwezigheid van 2 getuigen, vermoe delijk NSB-ers. Het Nederlandse volk moge het mij vergeven, als ik niet principiëel gehandeld heb. Men denke zich echter de bovengeschetste psychologische situatie in en oordele pas daarna. 3 april De klepel van de klok is niet meegegaan en wordt als een reli kwie bewaard. Leenaers heeft tandenborstel, scheergerei en vi taminen gevraagd. Hij zit in cel Weteringschans. 5 april De doktoren hebben een ultimatum gekregen, dat ze voor 7 uur zaterdagavond hun naambordjes weer moeten ophangen. Zo niet, dan zouden er 10 (volgens anderen 100) gefusilleerd wor den. Ze zijn hiervoor gezwicht. Er zijn, naar me"n zegt, 200 art sen gearresteerd. 12 april Vanmiddag zijn enkele hoge functionarissen van de NSB op het raadhuis geweest om inlichtingen in te winnen over 7 mensen. Men vermoedt, dat het in verband staat met Dr. Leenaers. Het kunnen ook aspirant-gijzelaars zijn. 16 april Geruchten over terugkeer van een deel van de Castricumse be volking. Wij hebben een concurrente ontdekt. Ook een journa liste. Vrouw Stuifbergen op de Achterlaan, die voor haar zoon in Afrika alle gebeurtenissen te boek stelt. In 1950 zullen de bei de boeken vermoedelijk tesamen worden uitgegeven. Een ei kost in Castricum f 0,90 en in Amsterdam f 1,20. 30 april Grote verslagenheid in Nederland. Heel onze weermacht zal in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. Geruchten over rel letjes. In Castricum betreft het 200 man. De Hoogovens staakt, ook het Gasbedrijf en de Waterleiding in Alkmaar staakt. We moeten om 8 uur binnen zijn, wie nog buiten is, wordt bescho ten. Politiestandrecht is afgekondigd. Wie deelneemt aan sa menscholingen (5 man), staakt, wapens draagt, vlugschriften verspreid, zal 'principiëel' met de dood gestraft worden. 1 mei Verscheidene personen hebben vannacht vastgezeten. De sta king schijnt in mekaar gestort te zijn. 4 mei We moeten om 8 uur 's avonds binnen zijn. Het zijn sombere dagen voor Nederland. Met geweld zijn de stakingen onder drukt. Zondag zijn er 26 mensen doodgeschoten. Arbeiders van de Blikfabriek in Krommenie, van de Hoogovens en enkele mijnwerkers in Maastricht. Ook de stationschef in IJmuiden, omdat hij gezegd zou hebben, dat de Spoorwegen ook moesten gaan staken. 8 mei Alle mannen van 18 tot 35 jaar worden opgeroepen voor Duits land. Er duiken zeer veel mensen onder. Er stonden weer 6 doodvonnissen in de krant. Men let er al niet eens meer op. 22 mei Vandaag gaat de held van Castricum Dr. Leenaers naar het kamp te Vucht. Maandag is een vliegtuig laag vliegend over Afbeelding 7 Een deel van Castricum ging geheel verloren en zou nooit weer opgebouwd worden: "Onderlangs", thans het Vitessecomplex. 13

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 13