ONTRUIMINGSBEVEL Nieuwjaar 1943 24 november Dagelijks worden huizen gevorderd, vooral Bakkum en Beverwijkerstraatweg. 28 november Enkele huizen en boerderijen worden binnenkort afgebroken. Alle boerderijen van de Brakersweg (vanaf de Kooiweg). Enke le huizen op de Beverwijkerstraatweg en de Oosterbuurt. Domi nee Seulijn moest eerst zijn huis uit, later weer niet, toen weer wel. Ging er uit met zijn inboedel en moest het weer terugbren gen. Hij trok zich dat zo aan, dat hij 's nachts is overleden. Mee leven en woede in het dorp. Hoogovens weer zwaar gebombardeerd. 12 december Deze week gingen meerdere boerderijen tegen de vlakte. Dr. Leenaers mag blijven. Afbeelding 4 Afbraak in volle gang, Beverwijkerstraatweg? Afbeelding 5 Vele boerderijen gingen tegen de vlakte, dit is de sloop van die van de familie Al aan de Alkmaarderstraatweg. Op verroek van den Weermachtsbevelhebber in Nederland heeft de Rijkscommissaris voor het berettc Nederlandsche gebied gelast, dat Uw 30 Novemhre-r f ^42 woning/Uw pand vóór •=-;=r-- moet znn ontruimd en U 31 December 1942 en Uw ge nn Uw woonplaats moeten hebben verlaten Eenige aanwijzingen, welke voor U in verband met de gelaste ont ruiming van belang zijn. doe ik U hiernevens toekomen December 1942 \-7r0 IKo-j, De Burgemeester Afbeelding 6 Een dergelijke ontruimingsbevel werd door vele Castricummers ontvangen. Nieuwsjaarsreceptie zonder sigaar en koekjes. 16 januari 1943 De evacuatie van Castricum gaat met bekwame spoed verder. Binnen 2 x 24 uur moet men zijn huis verlaten hebben. In Amsterdam zijn honderden magazijnen en opslagplaatsen leeg gehaald zoals De Bijenkorf, Gerzon e.d., de voorraden gaan naar Duitsland. Het personeel komt vrij en wordt ook naar Duitsland gestuurd. Schmidt heeft weer gesproken: "Alle intel lectuelen moeten ook maar eens leren werken", ze moeten naar Duitsland. 23 januari Allerlei geëvacüeerden komen terug. 27 januari Langs heel de kust worden met koortsachtige haast zware bun kers gebouwd. 30 januari Vrijdagavond moesten zich weer jongemannen voor arbeids dienst op het gemeentehuis melden. Het Duitse leger bij Stalin- grad is van 330.000 tot 5.000 man geslonken. Berlijn werd 2 x gebombardeerd. Het 8e leger is na de verovering van Tripoli Tunis binnengerukt. 9 februari Generaal Seyffardt, leider van het Nederlandse Legioen is in Den Haag vermoord. Studenten worden gearresteerd, meest jongemannen van 17-25 jaar, ze gaan naar Vught. De Russen rukken aan alle kanten op, Charkov en Rostov gevallen. 17 februari De club, die zondag tegen Vitesse moest spelen, arriveerde 3 kwartier te laat. Wat was er aan de hand? Het Sperrgebiet was ingegaan. Castricum is slechts te betreden met een Ausweis. Sinds enige dagen moeten we om 10 uur 's avonds binnen zijn. Het gerucht gaat, dat Dr. Leenaers binnen 2 weken Castricum moet verlaten. Hij protesteert in Den Haag. 20 februari Dr. Leenaers de held van Castricum is nu zij het eervol ont slagen. Hij moet evacueren. Hij gaat naar Heiloo. Het na geslacht zij vermeld, dat hij zich zeer dapper heeft gedragen. 5 maart Een Engels vliegtuig heeft de bunkers bij de Brakersweg be schoten. 's Nachts vliegen grote eskaders Engelse vliegtuigen over om Duitsland te bombarderen. De lucht is vol zoeklichten en geronk van motoren. 12

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 12