OVERZICHT EEEr DER GEBEURLIJKHEDEN BIJ DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN CASTRICUM, DEN HEER W. J. MASDORP, OP ZATERDAG 29 OOGSTMAAND 1942 13.30 uur. Aankomst W. A. en Jeugdstorm aan liet Station. 14.,uur. Gramofoonmuziek vanuit het Gemeentehuis. 14.30 uur. Installatie van den Burgemeester door den Com missaris der Provincie. 13.30 uur. Gelegenheid tot het aanbieden van geluk wenscken aan den Burgemeester lC.uur. Voorhijmarsch "W A en Jeugdstorm langs het Gemeentehuis Dc kinderen van de scholen hekken Zaterdag van 10 tot 1C uur vrij draaien in de draai- en zweefmolen. Afbeelding 3 Bij de installatie van burgemeester Masdorp. 19 september In Castricum zijn 25 jongemannen opgeroepen voor de Arbeids dienst in januari a.s. 24 september De vreselijke bombardementen op Duitse steden duren voort. Düsseldorf moet op 10 september al heel erg getroffen zijn. Bij na dag en nacht gaan er vliegtuigen. Woensdagmiddag zijn de Hoogovens geraakt. Er waren 7 doden. Ook Castricum heeft zijn eerste katholieke oorlogsslachtoffer n.1. Cor Tromp uit de Pernéstraat. 26 september Woensdag is er een vergadering van de NVD. De ambtenaren van de gemeente kregen een brief, waarin stond: wie weg blijft, toont de eisen van de moderne tijd niet te begrijpen met de con sequenties vandien. We schijnen een slavenvolk te zijn geworden. 10 october Heel Castricum praat over evacueren. Naar Zutfen wordt ge mompeld. Eerst vrijwillig dan gedwongen. In 3 uur tijd zou Castricum leeg kunnen zijn. 15 october Er moet een zeer groot aantal Castricummers naar Duitsland. Speciaal degenen, die voor zichzelf of voor de handel verdacht worden van smokkelen, of degenen, die geen groenten aan de veiling leverden. Practisch zeker dat we moeten evacueren. Naar Drente en Friesland. Waar zullen we over een maand zijn? Hoera, we moeten weer kabelen. Er zou weer een kabel door gesneden zijn (De storm zal het wel gedaan hebben). Van 8 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens moeten er telkens 80 man lopen, voorlopig 4 weken. Speciaal zal de burgemeester nemen dege nen "die zo'n haat ten opzichte van hun evennaaste hebben, dat ze hun steentje aan den armen weigerden bij de Winter hulpcollecte". Het eerst moest dinsdagavond lopen een zeker iemand, die de burgemeester als volgt te woord stond: "s.d.m. op met die rotzooi". 17 october Het is thans zeker, dat we weg moeten. 19 october Dr. Leenaers, arts te Castricum heeft vandaag zijn ontslag ge had als gemeentearts. De burgervader vroeg hem waarom hij niet groette? "Ik erken alleen burgemeesters, die door de konin gin benoemd zijn". Onverschrokken en onverdroten getuigt on ze dokter voor het vaderland. Tot voorbeeld van ons na geslacht willen we even wijzen op de grote naastenliefde, die door de dokter wordt beoefend. Honderden zakken aardappe len en graan zijn door hem opgekocht voor arme arbeiders. De spanning in ons dorp groeit met dag en uur. Zullen we eva cueren en waarheen? Geheel Castricum zal ontruimd worden. Alleen boeren en tuinders mogen blijven. 23 october Twee ambtenaren komen de pastoor onder geheimhouding meedelen, dat de evacuatie officieel vast staat. De pastoor gaat de burgemeester polsen. Hij zal nu voor het eerst kennis maken met de NSB-burgemeesterEen zware gang 30 october Geruchten dat de evacuatie niet door gaat. 31 october De burgemeester komt op de pastorie mededelen, dat de eva cuatie niet door gaat. 6 november De spanning van de evacuatie was gedaald, maar laait nu weer op. Heerenveen zegt men. 8 november Enkele huizen bij den Papenberg moeten ontruimd worden o.a. het huis van de fam. Heere en van Ant en Trijn Stuifbergen. Bij drukker Nagengast zijn de evacuatie-bulletins om 2.30 uur ter perse gegaan. Op een bijeenkomst om 3.00 uur worden de HH Nielen, Louter en de Nijs, personeel van het gemeentehuis gemist. Evacuatie voorbereiden? Volgens Nielen zullen morgen de bulletins opgehangen worden, 's middags om 1.30 uur. 9 november In de scheerwinkel van Moeder Griet lopen rond de middag de buren van de pastorie te hoop om daar het bevelschrift te lezen. Evacuatie gaat niet door! (18.00 uur) 10 november De evacuatie gaat wel door; vóór 30 november moeten de z.g. misbaren vertrokken zijn. 11 november Als plaatsen waar we de woontenten zullen moeten opslaan, worden genoemd Onstwedde en Nieuwe Schans. Oude- en Nieuwe Pekela en Vlagtwedde. In mijn geest een saai en spook achtig gebied. 13 november Bekendmaking van de evacuatie. 11

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 11