De echte Duin en Boschers worden over 6 a 7 huizen verdeeld. Wat zal er komen? Een gevangenkamp of een echt leger? Vites- se is uitgenodigd om tegen de Duitsers te spelen. Afbeelding 2 Vakantiekoloniehuis "De Eenheid" werd aanvankelijk gebruikt als legerplaats voor de Duitse troepen, later afgebroken. 13 juni Deken van Beverwijk eet vanmiddag geen groente. Dankzij de uitstekende zorgen van Stien Meyer eten wij wel groente, im mer dezelfde groene Waar moeten de koperen centen heen? Kees de Koster weet ge lukkig een gaatje. 16 juni In Amsterdam stond op een schutting geschreven: Rotterdam- Keulen 1-1. Het mijn en dijngevoel gaat er lelijk op achteruit. In de RK meisjesschool, Jeugdhuis (buit: 3 biljartballen) bonnen gestolen in de Geelvinckstraat, in de Nuhout v.d. Veenstraat etc. etc. Philips uit Eindhoven zorgt voor miswijn, hij levert gloeilampen aan Spanje, zij de wijn. Castricum heeft nog steeds geen burgemeester. 5 Personen zouden geweigerd hebben. 19 juni Cor Spaanse heeft een brief van een kennis uit Keulen ontvan gen: "Het bombardement op Keulen is 'viel schlimmer', dan dat van Rotterdam. Dan is het bepaald 2-1 geweest. Sebastopol wordt zwaar bedreigd. Tobroek wordt door Rommel bedreigd. De oorlog is nog lang niet afgelopen. Het nageslacht gelieve te onthouden, dat de Nederlanders vanaf 12 juni hun ontbijt moe ten verorberen zonder daarbij te genieten van hun ochtend- krantje. Alle ochtendbladen (bestaand uit een enkel vel) zijn op geheven. De pastorie zonder aardappelen! 20 juni Duin en Bosch is leeggekomen. Wordt het een munitiedepot? Vandaag cirkelden er urenlang vliegtuigen boven. 5 juli Deze week mocht Castricum zijn nieuwe burgemeester krijgen; bankbediende W. Masdorp, lid der NSB - stamboeknummer 33.310. Over zijn persoon weinig nieuws. De aardbeiencampag ne is in volle gang, een enkele aardbei bereikt de veiling, de rest wordt verspreid per trein en fiets. De granaatwerpers heb ben in de duinen proefgestoomd. Zullen zij nog eens echt ge bruikt worden? Vandaag vielen meerderen flauw in de kerk. Spant het slechte eten samen met de warmte? De algemene stemming wordt down. Niemand rekent nog op een spoedige afloop. Men maakt zich op voor een ellendige winter. De nood is zover dat ik mijn geliefde kanarie (Piet geheten) een sinistere vrijheid heb gegeven. Het Jeugdhuis wordt klaargemaakt voor de gasoorlog, de brandweer repeteert 11 juli De Duitsers zijn de Don overgestoken, waar blijven de Don-Kozakken? 14 juli De vervolging van de Joden is weer hevig, 's Nachts worden de Joden vervoerd naar Polen. De angst onder hen is erg groot. Verscheidenen zijn in het water gesprongen, anderen hebben zichzelf gedood door gasverstikking. Het optreden van de Grü- ne Polizei is bepaald pervers. Wij durven niet te helpen, anders worden wij op gelijke manier behandeld. 22 juli Het is een regenachtige en waaierige zomer, geen dag schijnt de zon. Niet zo aardig, vooral nu menig Nederlander moet lo pen. De Duitse Wehrmacht neemt alle herenfietsen in beslag. 8 augustus Hoogspanning! Slechts één vraag beheerst allen: komen ze? Gauw? Dit Jaar? Opstand in Duitsland? Waar komen ze? De Duitsers intimideren ons met dikke berichten over geweldige bewapening in het Westen. Allerlei gebouwen zijn met prikkel draad omgeven, stations en bruggen worden bewaakt. Walche ren moet ontruimd worden. Wie gedurende 24 uur een vreem deling herbergt, moet hem opgeven. Er is in Castricum geen en kel rookartikel meer te krijgen. Niet iedereen is overtuigd van Engelands overwinning. De successen aan de Kaukasus zijn toch wel erg groot. Dit zal toch niet allemaal tactiek zijn? 17 augustus Er zijn weer 5 gijzelaars doodgeschoten. Vooraanstaande land genoten. Razernij in Nederland. Gandhi en Nehroe zijn gear resteerd. Mag er alleen op vergunning gereisd worden? De trei nen zijn overvol. Een jongeman, die te werk werd gesteld in Duitsland was van de honger teruggekomen. In Haarlem werd hij achternagezeten door de Grüne Polizei. Hij struikelde, als een konijn werd hij neergeschoten. De moordenaar stak na af loop rustig een sigaret op. Beschaving! De ooggetuigen wonen in Castricum. De tweede grote toren kan niet afgebouwd wor den wegens gebrek aan materialen, het is in Keulen gebombardeerd. 19 augustus Drie robuuste jongens uit Castricum zijn zondag jl. in Amster dam gearresteerd door de Grüne Polizei. 29 augustus Onze nieuwe burgemeester is vandaag geïnstalleerd. De NSB- vlag wapperde van de toren van de Protestantse kerk (gemeen tetoren) en van het raadhuis. Bij al die 'gebeurlijkheden' was geen mens op straat. Het was gloeiend heet. De ouders lieten de kinderen met tobben water spelen; als ze maar niet op straat gingen. Van de genodigden waren alleen de NSB-ers en de amb tenaren gekomen. Ontbraken: doktoren, pastoor, dominees, notaris en vele anderen. Bij de opening van het kringhuis is gesproken door Herbschleb, plaatselijk leider der partij: "Geestelijken en doktoren zijn hier in Castricum de aanstokers van het verzet. Hier moet worden opgetreden". De eenpansmaaltijd is mislukt. De 60 WA-mannen zaten met het eten - en dat in deze tijd! Kinderen werden van de straat ge haald, sommige ontvluchten, bang dat er vergift in zat. 31 augustus De strijd om Stalingrad duurt voort. Als ze de stad hebben, zal Hitier wel weer eens spreken, dat is al 3 maanden geleden. Amerika wordt wakker. Zes van de Salomonseilanden zijn heroverd. 6 september In de kuststrook (5 km) mag niet meer getelefoneerd worden. 10

Jaarboek Oud Castricum | 1985 | | pagina 10