„DE RUSTENDE JAGER De doorrijstal en aangrenzende garage worden inmiddels zeer bouwvallig. In januari 1958 schrijft de gemeente aan de eigena ren dat het dak gevaar oplevert; door gaten in het dak kan de wind onder de pannen komen. In 1958 wordt de doorrijstal en garage gesloopt en op deze plaats wordt een benzinestation, showroom en woning gebouwd, welke vele jaren door de fami lie Hoekstra wordt geëxploiteerd. Aanvankelijk deed de heer Hoekstra dit vele jaren namens de B.P. waarbij vanaf 1961 dit verkooppunt door de B.P. tevens was bestemd als trainingscen trum voor het geven van cursussen aan pompbedienden. Sinds 6 februari 1978 had Hoekstra het bedrijf in eigen beheer als „Autoshop Hoekstra", totdat ook dit nog relatief nieuwe pand moet wijken voor een nieuw bankgebouw van de Algemene Bank Nederland. Afbeelding 9 De doorrijstal en de ernaast liggende garage in 1942. Links de Rus'. De Rus tijdens en na de tweede wereldoorlog In 1939 wordt De Rustende Jager tijdens de voor-mobilisatie ge vorderd voor inkwartiering van het Nederlandse leger. Op de kamers op de eerste verdieping werd het kader en in de dans zaal werden de manschappen gelegerd. Na het uitbreken van de oorlog werden hun plaatsen ingenomen door de Duitsers. Na de oorlog moet de zaak geheel worden opgebouwd. Alles is in verval geraakt. Op 22 sept. 1950 overlijdt Libert Eggers sr.; zijn vrouw Johanna Cornelia Huyskens op dat moment reeds 70 jaar neemt samen met haar zoon Libert jr. de zaak over. Libert junior was daarvoor etaleur. Twee jaar later trekt de weduwe Eg gers zich terug en wordt de zaak gerund door zoon Libert met zijn vrouw Annie en met hulp van zus Kuijs. Al spoedig wordt besloten tot een nieuwe dansvloer, later gevolgd door nieuwe toiletten en badkamer. Andere verbeteringen volgen. In 1959 wordt aan de oostzijde van de toneelzaal een stenen aanbouw gebouwd, welke als ingang en gardarobe dienst gaat doen. De toneelzaal was overigens 6.4 m breed en 16 m lang. In 1961 vinden nieuwe veranderingen plaats; van de zaal worden de raamkozijnen aangepast, de dubbele kozijnen worden ingekort en door grote ramen vervangen. Libert Eggers jr. besluit het rustiger aan te gaan doen en verhuurt 'De Rus' vanaf 28 febr. 1964 aan de Amstelbrouwerij, die het vervolgens onder ver huurt aan Jan Endstra. De heer Endstra besluit al spoedig tot een aanpassing van het café. In 1965 wordt van het oorspronke lijke café een gedeelte voor een slijterij afgescheiden met een ei gen ingang aan de Dorpsstraat; de café ingang wordt verplaatst naar de oostzijde. Nadat Endstra in april 1969 eigenaar is gewor den van De Rustende Jager, krijgen in de er aan volgende jaren diverse zaken een opknapbeurt, zoals de hotelkamers, toiletten, keuken ed. Het einde van de Rustende Jager. Van deze verbouwing, die in 1973 plaats vindt, heeft Endstra nauwelijks kunnen profiteren, omdat hij ingaat op een bod van de plaatselijke Rabobank om 'De Rus' te verkopen. Door deze aankoop kan de bank zijn activiteiten uitbreiden. In de herfst van 1974 wordt De Rustende Jager definitief gesloten. Een peri ode van leegstand breekt aan, waarbij alleen het reisbureau van de bank er een tijdelijk onderkomen krijgt. Intussen worden door de bank diverse plannen opgesteld om het pand van De Rustende Jager te betrekken bij het bestaande naastliggende bankgebouw. De Rabobank heeft aan een uitbreiding van 1200 m2 voldoende en doet pogingen om een groot gedeelte van 'De Rus' te verhuren. Zo doet zij een aanbod aan de gemeente om in het gebouw enkele gemeentelijke diensten onder te brengen, hetgeen voor de gemeente om diverse redenen niet aantrekke lijk is. Het hele jaar 1975 staat 'De Rus' leeg. De leegstand, kleine ver nielingen en de verwaarlozing komen het gebouw niet ten goe de. Op ongeloofwaardige argumenten van onveiligheid worden de luifels en de zo karakteristieke trapgevel verwijderd, hetgeen een aanzienlijke ontluistering van het pand betekent. Al spoedig blijkt dan ook dat de Rabobank het pand wil slopen om op die plaats een nieuw bankgebouw neer te zetten. Voornoemde ont luistering is vooral om de weerstand tegen het slopen bij de Castricumse bevolking te verminderen. Vele Castricummers zien met pijn in het hart hoe 'De Rus' gedoemd is te verdwijnen. De weerstand tegen sloop is algemeen. Op 14 jan. 1976 wordt een actie gestart tot behoud van De Rustende Jager vanuit het jongerencentrum 'de Bakkerij', waarbij het accent wordt gelegd op het behoud van de leefbaarheid van de dorpskern door handhaving van karakteristieke panden als 'De Rus'. Een ten toonstelling over De Rustende Jager wordt ingericht. Meer dan 2000 handtekeningen worden ingezameld en bij de bank aangeboden, echter zonder dat er in de afbraakplannen wijzigingen komen. De bank acht het niet economisch verant woord om het uiterlijk van het pand te handhaven en in te pas sen in een bankgebouw. Ook een oproep van de actievoerders aan de Castricummers om hun rekening bij de bank op te zeg gen als laatste poging, brengt geen verandering. Tenslotte valt in de derde week van oktober 1976 de slopershamer en beze gelt hiermee een einde aan De Rustende Jager. HOTEL. PENSION, CAFÉ - RESTAURANT Eigen L EGGERS, Dorpsstraat, Tel. 4, Bondshotel A.N.W B. en KM Groot Lommerrijk terras. Gelegen in de kom der gemeente b h. Raadhu Oudste en meest bekende zaak ter plaatse Speciaoi adres grocte gezelschappen. Prima con sumptie - zeer matige prijzen. Stalling en Autogorcge Afbeelding 10 De Rustende Jager een middelpunt in de Castricumse dorpsgemeenschap.

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 8