In de periode van 1830 tot 1890 hebben er geen ingrijpende ver anderingen plaats gevonden aan de herberg en de doorrijstal. Doordat eerst vanaf 1830 het kadaster alle veranderingen aan perceelindeling en bebouwd oppervlak registreert, hebben we van voor 1830 geen informatie. In 1892 wordt de doorrijstal aan de kant van de Torenstraat iets uitgebouwd, waardoor er een stukje van de weg bij wordt getrokken en het gehele perceel op een grootte komt van 16,30 are (wordt perceelnr 1716). In 1899 overlijdt Jan Koopman; zijn vrouw Helena Mak zet het bedrijf voort. We komen haar tegen als pension-, koffiehuis-, ca fé en hotel-, en biljarthoudster en herbergierster. Op 10 april 1900 krijgt zij vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein. Afbeelding 5 Het jaar 1906. Het logement is inmiddels bondshotel, café, restaurant gaan heten. Op de gevel is de tekst station stoomtram verschenen. Dit terwijl voordien in een reeks van tientallen jaren er nauwe lijks van veranderingen sprake was. Wat of wie de oorzaak c.q. inspirator was van deze vernieuwingsgolf, is mij niet bekend. In deze periode komen ook andere initiatieven van de grond. Sa men met pastoor Engeringh, Piet Kuijs en H. Hemmer richt Jan Koopman in 1914 de muziekvereniging „Eendracht maakt Macht" op. De vereniging speelt vaak in de muziektent, die is geplaatst achter de Rustende Jager. In 1920 gaat het café en hotel in andere handen over. Op 14 april van dat jaar verkoopt Jan Koopman de Rustende Jager met de doorrijstal, schuur en tuin (perceelnr 1716) voor 37.000 gul den aan Frederik Jacobus Kluft,1" een hotelhouder uit Bergen, die het perceel voor hetzelfde bedrag en op 15 juli van datzelfde jaar verkoopt aan de gebroeders Hendrikus en Wilhelmus Bi- schot,12' resp. caféhouder te Castricum en kleermaker te Amsterdam. Ook zij zijn niet lang eigenaar. Ruim 8 maanden la ter op 31 maart 1921 verkopen zij het geheel eveneens voor 37.000 gulden aan Jan Blauw >3) eerder hotelhouder te Amsterdam. Castricum Surpsslraat Afbeelding 6 Het hotel, café, restaurant en bondshotel zeer kort na de nieuwbouw. Jan Blauw gaat failliet. Het terrein van de Rustende Jager wordt opgesplitst in een aantal kleinere percelen: - nr3175 het hotel en de doorrijstal groot 9,55 are - nr 3176 het erf groot 4,80 are - nr 3177 de stal en het erf groot 1,95 are Afbeelding 3 'De Rus' een paar jaar later, de versiering aan de luifel is inmid dels veranderd, rechts een kijkje in de doorrijstal. Het plaatje geeft een goede indruk van het straatbeeld in die tijd. Een nieuwe Rustende Jager Op 30 juli 1901 wordt de Rustende Jager voor 10.000 gulden ge kocht door haar zoon Johannes Bartholomeus Koopman.10' De ze in het dagelijks spraakgebruik ook genoemde Jan Koopman heeft grootse plannen. In de periode 1910 - 1911 wordt De Rustende Jager volledig nieuw gebouwd en krijgt het de ons nog zo bekende trapgevel. Aan het complex wordt een toneel zaal toegevoegd, waardoor het bebouwde grondoppervlak van het terrein komt van 2,34 are op 4,84 are. Deze periode is overigens voor Castricum van veel betekenis ge weest. Er wordt een nieuw raadhuis in 1911 gebouwd (de huidi ge muziekschool) en in ditzelfde jaar ook de R.K. Pancratiuskerk met pastorie en zusterhuis. Het centrum van Castricum kreeg in een zeer kort tijdsbestek een volledig nieuw aanzien. Afbeelding 4 De „oude" Rustende Jager in dezelfde periode van zeer dichtbij. Voor het pand de koets met de familie Rommel. 6 In een openbare verkoping op 15 december 1925 worden de drie percelen gekocht door achtereenvolgens Willem Borst, ca féhouder, Bernardus Anthonius Res, gemeenteontvanger en Ja cobus de Nijs, metselaar, allen wonende te Castricum. Dorpstraat. Castricum.

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 6