Jaarverslag 1983 Jaarboekje In 1983 werd het 6e jaarboekje uitgebracht. Het hoofdartikel van de hand van mevrouw E. A. Steeman-Borst en de heer F. Baars was gewijd aan de Historie van de R.K. Pancratiusparo- chie. De presentatie van het jaarboekje vond dan ook plaats ten overstaan van het kerkbestuur. De archeologische bijdrage betrof deze keer een verslag van een opgraving aan de Willem de Rijkelaan door de heren F. Baars, E. Mooij en A. Schermer. Verder een artikel over de ge schiedenis van Hermana State van de heer S. P. A. Zuurbier, die ook de stamboom van de Castricumse familie Res beschreef. Tenslotte de rubrieken Castricum honderd jaar geleden, het jaarverslag 1983 en de kroniek van Castricum. Het jaarboekje 1978 telde nog 24 bladzijden, terwijl in het jaar boekje 1983 het aantal bladzijden bijna dubbel zo groot is ge worden n.1. 47. In de bibliotheek werd ter gelegenheid van het uitkomen van het jaarboekje een kleine tentoonstelling ingericht. Aktiviteiten werkgroep historie Door een aantal leden van de werkgroep werd wekelijks een be zoek gebracht aan het streekarchief te Alkmaar, alwaar de Castricumse archiefstukken worden bewaard. Het onderzoek spitste zich toe op de onderwerpen die in het jaarboekje werden gepubliceerd en op een reconstructie van Castricum omstreeks 1830. Opnieuw werd in dat kader een aantal oude veldnamen gevon den en gelocaliseerd. Alle eigendomsoverdrachten van huizen en percelen grond, die gepasseerd zijn voor schout en schepe nen over de periode 1780 - 1800 werden overgenomen en in een kaartsysteem opgenomen. De raadsnotulen over de ambtsperio de van Jacob Rendorp werden verwerkt voor een publikatie over deze burgemeester. Eveneens werd er een onderzoek verricht naar de stamboom van de Castricumse familie Glorie. Door het streekarchief te Alk maar werden alle doop-, trouw- en begraafboeken van Castri cum van vóór 1811 geficheerd; een aanvang werd gemaakt met de inventarisatie van het Castricums gemeentearchief over de periode 1812 - 1936. Bovendien ontving het streekarchief van jhr. J. A. Elias het archief van de families Geelvinck en Schuyt over de heerlijkheden Castricum en Bakkum met originele ak ten uit de periode 1307 - 1918. Aktiviteiten werkgroep archeologie Veel aandacht is besteed aan de afronding van het verslag van het archeologisch onderzoek aan de Willem de Rijkelaan. Voor ts is een opgravingsverslag van onderzoek van het terrein hoek Cieweg/Boogaertsweg gereed gekomen en is begonnen met de rapportage van de waarnemingen die zijn gedaan bij de aanleg van een watertransportleiding door het gebied van de voormali ge buurt Heemstede. Ook wordt een registratie opgezet van de vondsten van het perceel Goudtuinen. De restauratie van de vondsten gedaan bij de aanleg van een persleiding langs de Heemstederweg is voortgezet. Getracht zal worden de vondsten van Heemstede, Goudtuinen en Heemstederweg met elkaar in verband in één verslag te beschrijven. Tenslotte is een historisch-archeologisch verslag in voorberei ding van het project De Rustende Jager. Gedurende het verslagjaar zijn bij diverse bouwaktiviteiten, waarbij graafwerk werd verricht, o.a. het bouwterrein voor het plan Beverwijkerstraatweg, verkenningen gedaan. In het najaar werd ook een begin gemaakt met de bestudering en de verkenning van een perceel grond ten oosten van het dorp in de Castricummer polder. De aanleiding van het onder zoek was op luchtfoto's waargenomen grondpatronen, welke af wijkend waren van de omliggende percelen. Het perceel is gele gen in een gebied met stroomwalgronden en delgronden met kleiafzettingen. Proefboringen brachten o.a. een 5 cm bewo- ningslaag aan het licht met schervenmateriaal uit de Romeinse periode. Het ligt in de bedoeling om de verkenningen in het voorjaar 1984 voort te zetten. De Duynkant Gedurende 6 zondagmiddagen in de zomermaanden is het ge bouw wederom gratis opengesteld. Ruim 450 bezoekers konden worden verwelkomd. Door mevrouw Steeman-Borst werden buiten het zomerseizoen nog een tiental groepen en schoolklas sen rondgeleid. De werkgroep besloot op 26 september stappen te gaan onder nemen voor een herinrichting van de expositieruimte. In de loop van de jaren is daarvoor een kleine reserve gevormd. Alle reerst zal overleg plaatsvinden over de opstelling van een plan met de provinciale museum-consulent. Historische dag Op zaterdag 1 oktober is deelgenomen aan een presentatie van historische verenigingen in Noord-Holland in De Vest te Alk maar, georganiseerd door de Culturele Raad Noord-Holland. Een kleine expositie werd ingericht, terwijl ook dia's uit de col lectie van de werkgroep zijn vertoond. Lezing In samenwerking met het Nivon is voor donateurs en belangstel lenden op 28 oktober in de Molenweidschool een lezing gehou den door de heer A. Peddemors met de titel „Archeologische rondreis door Nederland". Uitbreiding collectie De collectie van de werkgroep werd uitgebreid met een aantal luchtfoto's van Castricum uit 1926. Deze foto's werden in de loop van het jaar in het Nieuwsblad voor Castricum gepubliceerd. Diverse foto's van opgravingsvondsten werden eveneens ver worven. Verder kwam de werkgroep in het bezit van fotoco- pieën o.a. van akten uit de ambtsperiode van burgemeester Ja cob Rensdorp, over de schelpenvisserij en uit de inventaris van het archief van de families Geelvinck en Schuijt. 47

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 47