Castricum - honderd jaar geleden I 1 ricum op 6 naar de ;taat New eveneens ombroek, rieden in :n Jacoba rk): is Katho- lables in rverleden ri 1940. trekkelijk Dekje van itallen fo- de leden aan deze der Steen Zuurbier In het jaar 1883 boog de gemeenteraad zich nog al eens over de verzoeken voor de aanleg van een tramlijn naar de Egmonden. De eerste aanvragen voor een vergunning voor de exploitatie van een tramlijn waren reeds in 1881 ingediend. Telkens werd de aanleg uitgesteld, omdat nog niet alle instanties de vereiste vergunningen wilden afgeven, waarop de vereiste termijn om met de aanleg te beginnen verliep en er opnieuw moest worden aangevraagd. Hierbij waren er twee firma's, die de vergunning in de wacht probeerden te slepen. Dit was de in Egmond aan Zee gevestigde Kennemerlandsche Tramway Compagnie (K.T.C.), wiens vergunning voor de aanleg van een paardetram- lijn op 1 jan. 1883 verliep en de N.V. Stoomtram Holland, die een stoomtramlijn wilde aanleggen vanaf Bergen via Alkmaar en Castricum naar Haarlem met een zijtak van Castricum naar de Egmonden (zie ook deze rubriek in het vorige jaarboekje). Hoe wel de gemeenteraad in 1882 een stoomtramlijn had afgewezen, vanwege het schrikken der paarden, komt zij in 1883 op dit besluit terug. Het gemeentebestuur onder voorzitterschap van burgemeester jonkheer Boreel van Hogelanden bestaat uit de wethouders A. van der Park en Jacob Kuijs en de raadsleden Jan Pzn Kuijs, Wil lem Melker, Jan Adam van Soll, Frans Glorie en Simon Louter. Op 1 jan. 1883 telt Castricum 1702 inwoners; op 31 dec. 1883 is dit aantal toegenomen tot 1713. In 1883 worden 68 kinderen ge boren, overlijden 31 personen en worden 8 huwelijken gesloten. In ditzelfde jaar worden door het Armbestuur 11 huisgezinnen permanent onderhouden en ontvangen 12 huisgezinnen inci denteel ondersteuning. Jan Pzn Kuijs benadrukt de wenselijkheid om een brandspui thuisje aan het Schulpstet te bouwen. Zijn voorstel zal verder worden uitgewerkt; het wordt in de raadsvergadering van 2 mei 1883 echter afgewezen. 19 april 1883 Door de provinciale geneeskundige inspektie wordt een onder zoek ingesteld naar de kwaliteit van het drinkwater in de ver schillende dorpen. De burgemeester van Castricum antwoordt: - dat alhier pomp, put of welwater en door enkelen ook regen water als drinkwater wordt gebruikt. Dat alhier met uitzondering van enkele gevallen regenwater altijd in voldoende hoeveelheid aanwezig is. dat het regenwater, hetwelk als drinkwater wordt gebruikt, in waterdichte gemetselde bakken wordt bewaard. dat het regenwater hier ongefilterd wordt gedronken. - dat de regenbakken veelal jaarlijks worden schoon gemaakt en rein gehouden. dat pomp, - wel - of putwater hier van goede kwaliteit is. Voor lokaliteiten waar sterke drank mag worden verkocht is een huurwaarde vastgesteld. Voor de lokaliteit van C.Roskam aan de Straatweg is de huurwaarde verhoogd van 150,- tot 230,-. Hier diende het voorhuis tot gelagkamer en kolfbaan (vroeger café Lefering, thans bloembinderij De Kruijff). 30 mei 1883 10 januari 1883 Van de heren De Groot en Conijn van de K.T.C. wordt bericht ontvangen, dat zij met het oog op de slechte geldmarkt moeten wachten met de aanvang der werkzaamheden aan de tramlijn tot op betere tijden. Het schrijven wordt door het gemeente bestuur ter kennisgeving aangenomen; de concessie was inmid dels verlopen. J. Holland verzoekt verlenging der concessie, omdat hij niet vóór 1 juni kan aanvangen; uitstel wordt verleend tot 1 aug. 1883. 12 juni 1883 De aftredende raadsleden Louter en Melker worden herkozen. 15 februari 1883 Het verzoek van de heer J.Holland van de N.V. Stoomtram Hol land voor de concessie voor de exploitatie van een stoomtram lijn van Egmond naar Castricum is door de gemeenteraad in be handeling. Besloten wordt onder de volgende voorwaarden de heer J.Holland concessie te verlenen: Holland moet voor de aanvang der werkzaamheden 12000 gulden in de gemeentekas storten. het onderhoud van de straatweg blijft op de gemeente rusten. Holland zal slechts op 4 plaatsen de straatweg lopende tus sen Egmond en Castricum mogen kruisen (max. 25 m rail lengte in de straatweg). - Daar waar Holland gebruik maakt van de bermen van de weg, zal hij de weg moeten verbreden met dezelfde breedte als waarvan hij gebruik maakt, breed is. - Afstand tussen rails en de weg minimaal 2 voet. - Aanvang der werkzaamheden vóór 1 juni 1883. 8 augustus 1883 Het onderwijzend personeel aan de enige en openbare lagere school in Castricum bestond uit de hoofdonderwijzer Franciscus Ludewig, de hulponderwijzers, Dirk Dekker (le) en Jan van Hes (2e) en de onderwijzeres mej. A.W.B. de Hoog. Op deze datum wordt aan Jan van Hes eervol ontslag verleend vanwege het aanvaarden van een betrekking in Sloten (Fr.); hij werkte in Castricum pas sinds 1 febr. 1883. Op de advertenties betreffende deze vacature komen geen sollicitanten. De ge meenteraad besluit de jaarwedde te verhogen tot 700,-. Op 12 sept. 1883 wordt tenslotte P.C. van Hille uit Grootebroek op dit salaris benoemd. De plaatselijke politieverordering wordt zodanig aangepast dat herbergen, logementen, tapperijen en dergelijke voor het pu bliek openstaande plaatsen gesloten moeten zijn van 1 mei tot 1 nov. 's avonds om 10 uur en van 1 nov. tot 1 mei 's avonds om 9 uur tot zonsopgang. 45

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 45