Jacob Jan Cambier De minderjarige J.J. Cambier ten gunste van wie het transport van het Zeeveld op 3 maart 1766 plaats greep voor het gerecht van Bakkum tegen voldoening ener koopprijs van f7350,= was een van de 10 kinderen van Jacob Cambier, schepen, burge meester en thesaurier van Vianen en Anna Elisabeth Ofzen. 11 Het lijkt in dit geval wel aannemelijk te zijn dat deze aankoop verband hield met de uitkering van een legaat, dat Aletta Swaan geboren Cambier, Vrijvrouwe van Poederoijen, de echtgenote van Mr. Jan Christiaan Swaan testamentair had gemaakt.12 Afbeelding 4 Zeeveld met bijbehorende terreinen naar de gedrukte kaart van Daniël Veelwaard en zoon, 1825. Jacob Jan Cambier, geboren 1756, werd als student in de Rech ten te Leiden als 'Vianensis' ingeschreven de 16e augustus 1774. Als nog daar studerende verwierf hij permissie tot de jacht van het jachtgerecht van Holland en West-Friesland gedurende het 'zaysoen' van 1778 om 'buiten de klingen te mogen jagen en schieten op klein loopend en vliegend wild'. Het lijkt nauwelijks denkbaar, dat hij deze bezigheid op het Zeeveld zou hebben uit geoefend, immers reeds op 9 juni 1767 had zijn vader-voogd met de medevoogd Regnees Floriszoon van Zaanen, regerend bur gemeester en raad van Haarlem, dit uitgestrekte jachtgebied doorverkocht, nu aan de Alkmaarder Pieter van der Nolle sa men met Pieter de Boer aldaar in compagnie. 13 bij acte verle den voor het gerecht van Bakkum voor f 7800,== contant met kosten, 40e penning ad f 195,== en 10e verhoging van f 19:10:0. Een zoet winstje was daarmee dus gemaakt en op kor te termijn, hetgeen nauwelijks iets anders dan een geslaagde speculatie kan doen vermoeden! Pieter van der Nolle Pieter van der Nolle was gedoopt te Alkmaar 13 maart 1738 en overleed aldaar 3 januari 1794 hij werd ter plaatse begraven in de Grote- of St. Laurenskerk in de Zuidergang of Zuiderzijbeuk no. 149. In 1760 verkreeg hij van het stadsbestuur admissie tot de handel in koffie en thee en hij diende de stad als rotmeester in het le rodt van het Blauwe Vendel in de Oude Doelen. Ge vestigd was hij in de Appelsteeg, aan de oostzijde waarvan de gevel in onze tijd verknoeid werd. Hij maakte een testament 16 november 1774 voor notaris P. de Lange te Alkmaar. Tweemaal was hij getrouwd, eerst met Elisabeth, de dochter van Pieter Koeman, een grutter en Trijntje Spiegel; overleden 8 juli 1772 waarna zijn tweede vrouw werd Cornelia Lieveloo, gedoopt te Medemblik 12 december 1753, dochter van Jacob Josias "op- ziender der gezegelde en ongezegelde biljetten" aldaar en An- netje Jacobs Tolk. Cornelia Lieveloo, wier moeder tot een fami lie van zoutzieders te Medemblik behoorde, is na het overlijden van haar man hertrouwd voor het Alkmaarse Comité van Regt- soeffening op 16 augustus 1795 met de apotheker Jan Hendrik Ruijs die haar reeds in 1803 ontviel; hij werd op 5 februari van dat jaar in het graf koor no. 47 bijgezet, hetzelfde kerkgraf waa rin Cornelia Lieveloo begraven werd op 20 juli 1825, na de 16e tevoren overleden te zijn in het huis D.439. Door Cornelia Lieve loo werd op 31 januari 1814 een testament gemaakt voor de plaatselijke notaris M.J. de Lange en voor diezelfde notaris pas seerde zij op 27 maart 1820 een acte, waarbij zij, woonachtig op de hoek Dijk-Voordam C.618, verklaarde "wegens haar verge vorderde jaren als lichaams gebreken" in hoedanigheid van enig erfgename harer op 18 februari tevoren overleden dochter Jo- hannna Cornelia van der Nolle de door laatst bedoelde gedre- Afbeelding 5 Portret van Cornelia Lieveloo, weduwe van Pieter van der Nolle Sr, eigenaresse van Zeeveld. 25

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 25