m Van nederzetting tot bankgebouw Archeologische waarnemingen op het terrein van het voormalig hotel "De Rustende Jager" aan de Dorpsstraat te Castricum. (dec. 1976-jan./febr. 1977) is u stoer cum. Hij Inleiding Enige aktie, mede ondersteund door de werkgroep "Oud Castri cum", voor het behoud van het pand "De Rustende Jager" aan de Dorpsstraat, kon niet verhinderen dat dit dorpsbeeld bepa lende gebouw in 1976 werd gesloopt. Er moest ruimte gemaakt worden voor een moderne bankvestiging. Na een lange periode kwam hiermee een einde aan de bestemming van pleister- en ontmoetingsplaats voor dorpsbewoner en vreemdeling. Hoewel de belangen bij deze sloop tegengesteld waren, werd de werk groep "Oud Castricum" door de direktie van de Rabo-bank (toen nog naast "De Rustende Jager) ruimschoots in de gelegenheid gesteld om op het vrijgekomen terrein archeologische waarne mingen te verrichten. In de voorgaande jaren vonden vooral ar cheologische naspeuringen plaats in het zuidelijk deel van plan Molendijk, waar bewoningssporen uit de le - 3e eeuw werden aangetroffen. Nu hadden we (de werkgroep) de unieke gelegen heid om na te gaan of er binnen de dorpskom eveneens bewo ningssporen van rond de jaartelling aangetroffen konden wor den. (zie afb. 1) gebleven. Aldus werd de spade in de grond gestoken voor de eerste waarnemingen, met als resultaat dat, middels gevonden scherfjes, bewoning van rond de jaartelling aangetoond kon wor den. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) werd van ons projekt op de hoogte gesteld, waarna op 31 januari bezoek van de provinciaal archeoloog, drs. Woltering, aan het terrein volgde. Deze verleende ons toestemming nade re waarnemingen te verrichten. Na de eerste waarnemingen met de spade te hebben verricht, werd besloten een groter gedeelte van het "bodemarchief" toegankelijk te maken. Op basis van de eerste bevindingen en uitgaande van de veronderstelling dat de ondergrond aan de Dorpsstraat-zijde wel het meest verstoord zou zijn, werd besloten het achterste terreingedeelte voor verdere naspeuringen te bestemmen. Daarvan werd door het loonwer- kersbedrijf Hes de bovenlaag 50 - 75 cm machinaal verwij derd. Ook werd voor een vluchtige verkenning een proefsleuf gegraven in het voorste terreingedeelte. Afbeelding 1 De lokatie van de archeologische verkenning coördinaten506.85 - 105.90) De eerste waarnemingen Wettelijk is het niet toegestaan graafwerk te verrichten met het doel archeologie te bedrijven. Archeologisch onderzoek behoort verricht te worden door de vakman. Mits er duidelijke kontak ten bestaan met de vak-archeoloog kan de amateur (zo ook de werkgroep) toch een belangrijke taak vervullen in het doen van archeologische waarnemingen en het bergen van vondsten op terreinen waar grondverzet of kaalslag plaatsvindt. Een voor beeld hiervan is het terrein van het voormalige hotel "De Rusten de Jager". Het vermoeden bestond dat hier - in de dorpskom - vroege bewoningssporen aangetroffen konden worden. De kans mocht dus niet gemist worden om archeologische waarnemin gen te doen. Al eeuwen is op deze plek geleefd. Het was de vraag of door al die menselijke aktiviteiten die hier hebben plaats ge vonden nog sporen van de vroegste bewoning gespaard waren Afbeelding 2 Na de machinale verrichtingen werd het opgravingsvlak met de spade op de gewenste diepte gebracht en vlak geschaafd. 17 Het opgravingsvlak Na de machinale verrichtingen kon het handwerk weer voort gezet worden. Het opgravingsvlak werd met de spade op de ge wenste diepte gebracht en vlak geschaafd, (zie afb. 2) Dit lever-

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 17