Zijn opvolger Jacobus van Leeuwen is in 1904 ook niet zo enthousiast voor nieuwbouw. Hij vindt, dat de plannen maar eerst behoorlijk op papier gezet moeten worden, „temeer daar die van Bakkum geen medewerking te verwachten is". (Bakkum wenst n.1. een eigen kerk). Als de plannen dan ook bij het bisdom ingediend worden, komt inderdaad de verwachte vraag om ook de stichtingsplannen van een kerk te Bakkum in het geheel te betrekken. Van Leeuwen wordt ondertussen echter ziek en in 1908 opgevolgd door Casper van der Deijl, voor korte tijd echter, want ook hij wordt ziek en komt in 1909 te overlijden. dotfrimm afb. 7 Situatieschets van de te stopen kerk en het geplande gebouw. (collectie: Documentatiecentrum voorde bouwkunst, Amsterdam) De bouw van de huidige kerk In 1909 wordt Theodorus Engering tot bouwpastoor benoemd. Hij zal 21 jaar lang de Castricumse parochie bedienen. Zijn voorganger had inmiddels aan het architectenbureau Cuypers en Stuyt opdracht gegeven om plannen voor een nieuwe kerk en pastorie te maken. Het nieuwe gebouw zal vlak naast de bouwvallige kerk moeten komen (afb. 7,8). Engering vindt de begroting van 180.000,- veel te zwaar. Er wordt even overwogen om nog een andere architect in te schakelen maar uiteindelijk wordt toch aan het genoemde architectenbureau de voorkeur gegeven. Jan Stuyt (afb. 9) wordt de bouwmeester. Een geldlening van 120.000,- wordt aangegaan. Op 18 oktober 1909 vindt in lokaal „De Harmonie" van P. Schotvanger de aanbesteding voor kerk en pastorie plaats. Voor de bouw van de kerk dienen zich maar liefst 13 aannemers aan en de aanneemsommen variëren van 76.500,-- tot 86.800,--. De laagste inschrijver is Groenendaal uit Breda, aan wie de bouw gegund wordt. Onder de aannemers is geen Castricums bedrijf aanwezig, de bouw van een dergelijke grootte gaat kennelijk boven hun macht. Wel hebben zich voor de bouw van de pastorie plaatselijke aannemers gemeld. Onder de 18 gegadigden bevinden zich o.a. J. Res, J. Tromp en G. Kabel. Laatstgenoemde gaat met de eer strijken en krijgt de gunning voor 19.200,--. afb. 8 De bouw van de huidige kerk. Links op de foto is nog juist een deel van het vorige gebouw te zien. (collectie: Documentatie centrum voor de bouwkunst, Amsterdam)

Jaarboek Oud Castricum | 1983 | | pagina 8