Jaarverslag 1982 Jaarboekje In 1982 verscheen al weer het vijfde jaarboekje. Het stond deze keer in het teken van de gemeente; dit ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentehuis op 17 november. Het hoofdartikel van de hand van de heer N. A. Kaan beschreef de ontwikkeling van de gemeente en de geschiedenis van de raadhuizen van Castricum en Bakkum. De heer S.P.A. Zuurbier schonk aandacht aan de figuur van oud-burgemeester Hermandus Zaalberg in de rubriek „Wie wasen de heer ir. H. v.d. Velde behandelde de Castricumse familie Veldt, van wie oud-wethouder N. Veldt op 12 maart 1982 de eerste steen voor het nieuwe raadhuis legde. In de archeologische rubriek een artikel van de heer E. Mooy over bouwfragmenten uit de le -3e eeuw en verder de vaste rubrieken Castricum honderd jaar gelden, jaarverslag en kroniek 1981. Aktiviteiten werkgroep historie Door een aantal leden van de werkgroep werd wekelijks een bezoek gebracht aan het streekarchief te Alkmaar, alwaar de Castricumse archiefstukken worden bewaard. De burgelijke stand gegevens uit de periode 1811 - 1832 werden op fiches overgebracht en op gezinsbladen werden de Castricumse families verder uitgewerkt. Onder begeleiding van het streek archief werden door medewerkers van het Administratief Centrum een aantal doop-, trouw- en begraafboeken o.a. van Castricum geïndiceerd. Veel voortgang werd geboekt met de reconstructie van Castricum omstreeks 1830, waarbij reeds vele veldnamen met bijbehorend kadasternummer konden worden genoteerd; te vens zijn alle grondbezitters uit die periode bekend. Het onderzoek strekt zich inmiddels uit naar de eigendoms overdrachten uit de periode vóór 1800. Voor ditzelfde onderzoek werden bovendien meerdere bezoeken gebracht aan het gemeentearchief in Velsen en het rijksarchief in Haarlem. Naast deze onderwerpen maakten ook de gepubliceerde artikelen in het jaarboekje deel uit van het archiefonderzoek. Aktiviteiten werkgroep archeologie In november werd een onderzoekje gedaan in een uitgraving t.b.v. een vijver aan de Boogaertsweg/Cieweg in de onmiddel lijke nabijheid van het bejaardenhuis „de Boogaert". Verspreid over een periode van vele jaren werden vanaf 1966 over een uitgestrekt gebied aan deze oostkant van Castricum vele vondsten uit voornamelijk de Romeinse periode gedaan en enige onderzoeken verricht. In de direkte omgeving werden in 1966 enige afvalkuilen ontdekt, tevens werden hier in 1969 bouwfragmenten aangetroffen, hetgeen aanwijzingen vormden voor het huidige onderzoek. Het doel van het onderzoek was om nadere geologische gegevens te verkrijgen uit de tijd van de Romeinse bewoning. De westelijke uitgegraven wand werd over een lengte van 10 meter vlakgeschaafd, opgemeten en in kaart gebracht. Onder de recente bouwvoor van 40 cm werd een laag licht humeus zand aangetroffen van eveneens 40 cm, waarbij in de onderlaag op de grens met de volgende laag inheems schervenmateriaal uit de Romeinse tijd werd aangetroffen. De onderliggende dekzandlaag van ca. 45 cm werd doorsneden door geulen met diepten variërend van 40 tot 50 cm. Twee aansluitende geulen met een totale breedte van 5 m werden overdekt door een vette donkere laag, waarin een verhoogde concentratie scherven materiaal voorkwam. De vulling der geulen bestond uit een blauwachtige vette zavelige klei. Onder deze bewoningslaag waren nog 2 geultjes waarneembaar van ca. 20 cm diepte en een grotere van ca. 50 cm diepte, welke half doorsneden was door een kleinere van ca. 20 cm diepte. De breedte van dit „tweetal" was ca. 2 m. De inhoud van deze onderste geulenlaag bestond uit een bruine humeuse vulling. Het opvallendste waren de vondsten uit de onderste laag van het „tweetal". Deze geul, welke duidelijk uit een oudere periode, dan die uit de Romeinse tijd was, bevatte enige zwarte gladwandige scherven van een afwijkend type. Mogelijk is hier sprake van een ijzertijd-laag. De werkzaam heden van de werkgroep bestonden verder uit het vastleggen van vondsten uit vorige jaren; zo werd een verslag van een onderzoek aan de Willem de Rijkelaan in 1971 voltooid. Bezoek aan De Duynkant Gedurende 6 zondagmiddagen in de zomermaanden was het museum weer gratis voor bezoek opengesteld. Leden van de werkgroep zorgden voor het toezicht. Diverse Castricummers en oud-Castricummers werden ontvangen en daaruit ontston den dikwijls leuke kontakten. Vaak werden tips ontvangen met betrekking tot de aanwezigheid van belangwekkende zaken of kregen we interessante gegevens door. Zo bezocht in 1982 bijvoorbeeld de eerste beheerder van het kampeerterrein Bakkum ons museum. Lezing De voorzitter van de werkgroep de heer G. van Geenhuizen heeft in 1982 enkele lezingen met een dia-presentatie verzorgd met betrekking tot Castricum's historie. Op 31 maart trad hij op in De Eenhoorn in Bakkum. Er was een enorme belangstelling, waardoor deze avond zeker herhaald zal worden. Expositie bibliotheek In de maanden november en december werd door de werkgroep in de openbare bibliotheek een kleine expositie ingericht. Hierin werd middels foto's, prenten, oude kaarten en diverse archiefstukken de geschiedenis van de raadhuizen en de ontwikkeling van de gemeente nog eens uitvoerig belicht. De keuze van dit onderwerp hing samen met de opening van het nieuwe gemeentehuis en de behandeling hiervan in het in november verschenen vijfde jaarboekje. 43

Jaarboek Oud Castricum | 1983 | | pagina 43