Castricum - honderd jaar geleden In het jaar 1882 heeft de gemeenteraad zich nogal eens beziggehouden met verzoeken voor de aanleg van een tramlijn naar de Egmonden en naar Velsen, met de aanstelling van een vroedvrouw en een onderwijzer. Het gemeentebestuur onder voorzitterschap van burgemeester jonkheer Boreel van Hoge- landen bestond uit wethouders A. van der Park en Jacob Brakenhoff en de raadsleden Jan Pzn. Kuijs, Jacob Kuijs, W. Melker, J.A. van Soll en Frans Glorie. Op 1 januari 1882 telt Castricum 1633 inwoners; op 31 december 1882 is dit aantal toegenomen tot 1702. In 1882 worden 70 kinderen geboren, overlijden er 27 personen en worden 11 huwelijken gesloten. 31 januari 1882 Jan Beusman is benoemd tot gemeenteveldwachter. Aan de Commissaris van de Koning wordt een verzoek gericht om hem ook te benoemen tot onbezoldigd rijksveldwachter, opdat hij in voorkomende gevallen ook buiten de gemeentegrenzen als politiebeamte kan optreden. Op 27 februari wordt hij als zodanig aangesteld. De schoolvakanties waren honderd jaar geleden slechts van korte duur. Voor het jaar 1882 worden in totaal 4 vakanties afgesproken: de week vanaf palmzondag tot dinsdag na Pasen. de le maandag tot de 3e maandag in juli. de kermisdagen t.w. de le maandag en dinsdag in september. van 24 december tot 3 januari. 1 maart 1882 In een brief van B en W aan Dirk Schotvanger als armvoogd, klaagt het college over het feit dat de bewoners van het armenhuis een ruim gebruik maken van de herbergen en kroegen. Zij wijst op het laakbare van deze handelswijze te meer daar de financiële toestand van de Algemene Armen allesbehalve gunstig is. 1 april 1882 De sociëteit „Ons genoegen" is opgericht. De sociëteit wordt elke dinsdagavond gehouden in het lokaal van J. Koning Kars de Rustende Jager). Negen notabelen allen van de Neder- landsch Hervormde godsdienst vormen de sociëteit; hieronder waren: Willem J. Ruwers 33 jaar, stationschef als voorzitter en verder de leden Jacobus J. Rommel 28 jaar, bloemkweker, Nicolaas P. J. Rommel 35 jaar., Pieter Stolp 27 jaar, arts, Hessel IJskes 29 jaar, onderbaas bij de zanderij, Jan A. van Soll 69 jaar, raadslid en brievengaarder, Roelof H. Pen 32 jaar, broodbakker en winkelier, zijn schoonvaderJohannes Koop- stra73 jaar en de logementhouder Jan Koning Kars 46 jaar. 17 april 1882 Aan B en W wordt door het dagelijks bestuur van de Castricummer polder het verzoek gericht om na 1 mei 1882 in de vergaderzaal van het gemeentehuis te mogen vergaderen. Dit omdat na deze datum het vergaderen in een herberg in strijd met de wet is. Het polderbestuur vergadert jaarlijks 10 tot 12 keer en is bereid na elke vergadering de raadszaal te doen opknappen, terijwl ook door het bestuur de benodigde brandstoffen zullen worden aangeschaft. Binnen de gemeente kan het bestuur bovendien geen geschiktere gelegenheid vinden. De huurwaarde van de lokaliteiten waar sterke drank mag worden verkocht is voor de kasteleins als volgt vastgesteld: L. A. van Benthem (café de Vriendschap) huurwaarde 80,- Jan Duijn (Kerkbuurt) huurwaarde 125,- de wed. Her. Zonneveld (Schulpstet) huurwaarde 30,- C. Roskam (Kerkbuurt) huurwaarde 150,- de wed. C. Zonneveld - Boon (Bakkum) huurwaarde 40,- D. de Winter (Kerkbuurt) huurwaarde 30,- J. Koning Kars (de Rustende Jager) huurwaarde ƒ110,- W. Res (Mient) huurwaarde 30,- 18 april 1882 In de gemeenteraad is het verzoek van J. Holland wonende te Amsterdam en oprichter van de Kennemerlandse Stoomtram maatschappij aan de orde tot het aanleggen en exploiteren van een stoomtramlij n van Castricum naar Velsen vanaf het station tot aan de brug bij het Noordzeekanaal. De raad besluit aan dit verzoek niet te voldoen, totdat J. Holland begonnen is aan de lijn Castricum naar Egmond (zie ook deze rubriek in het vorige jaarboekje). 17 mei 1882 Op de eerste dag van deze maand is de verleende concessie voor het aanleggen van de stoomtramlij n Castricum - Egmond verlopen, omdat nog geen aanvang is gemaakt met de aanleg van deze lijn. Jan Holland vraagt in zijn brief van 22 april om opnieuw de concessie te verkrijgen. Het dagelijks bestuur van de gemeente adviseert de raad opnieuw tot 1 nov. 1882 de concessie te geven. Jan Kuijs is tegen het verlenen der concessie met het oog op de belemmering der passage en het bederven van de Bakkummerstraatweg. De voorzitter en de Heer van Soll achten het bezwaarlijk om nu nadat eenmaal de concessie is verleend en de Heer Holland met tal van moeilijkheden heeft te kampen gehad, die hij volgens zijn schrijven grotendeels overwonnen heeft, hem nu de concessie te weigeren. De heer Kuijs merkt op dat toen de zaak de vorige maal in de Raad behandeld werd, hij niet vertegenwoordigd was en dat volgens zijn oordeel de Heer Holland de lijn naast de weg moet leggen. De voorzitter merkt op dat deze. voorwaarde gelijk staat met een weigering der concessie, omdat aan een wet tot onteigening ten algemene nutte veel te veel kosten voor de exploitatie van de 41

Jaarboek Oud Castricum | 1983 | | pagina 41